Tomáš Přibyl: Poklady kosmonautiky

Motto: Cesta ke hvězdám je daleká, ale cíl za to stojí.

Poklady kosmonautiky jsou knihou, která vyšla v edici Muzeum v knize (vydavatelství Cpress). Tomu odpovídá i její koncepce: kromě textu obsahuje desítky kopií unikátních historických dokumentů. Ty jsou samostatně vyjímatelné, přičemž každý sehrál nějak významnou roli v historii kosmonautiky nebo jej provází zajímavý příběh.

Poklady kosmonautiky: od minulosti do budoucnosti

Textovou část knihy tvoří 35 kapitol mapujících historii kosmonautiky od snílků a prvních nesmělých krůčků s raketami přes jednotlivé význačné události až po budoucí plány. Každá kapitola tvoří samostatný celek, přičemž je doplněna historickými daty, technickými zajímavostmi nebo příběhy. Knihu doplňuje téměř dvě stě barevných ilustrací – mnohé z nich jsou v Česku publikované poprvé. Recenzentem knihy Poklady kosmonautiky se stal Antonín Vítek.

Na přední a zadní předsádce knihy je krom toho možné nalézt zhruba dvě stovky barevných emblémů z programů Mercury, Gemini, Apollo, raketoplánu a ISS.

Poklady kosmonautiky: desítky historických dokumentů

Součástí knihy jsou ve vlepovaných kapsách desítky kopií historických dokumentů. Tyto jsou zcela samostatně vyjímatelné, mají různou velikost, jsou tištěné na papíru s různou gramáží – a to tak, aby co nejvěrněji kopírovaly své předlohy.

Jedná se o různé technické nákresy či zprávy, dobové noviny a časopisy, osobní dopisy, autogramy kosmonautů a další unikátní materiály. Za všechny historické materiály jmenujme například:

 • Rentgenový snímek lunárních bot Neila Armstronga.
 • Celní deklaraci, kterou po návratu od Měsíce vyplnila posádka Apolla-11.
 • Zvláštní vydání Večerní Prahy ze dne, kdy odstartoval Jurij Gagarin.
 • Slovenská vlaječka, která byla na palubě stanice Mir.
 • Technický záznamy ze zkoušek prvních raket V-2.
 • Fotografie poslední posádky raketoplánu Columbia i s podpisy astronautů (zahynuli v únoru 2003).
 • Obálka podepsaná Jurijem Gagarinem při jeho návštěvě Prahy.
 • Nákres ovládacího panelu lodi Apollo i rakety Saturn-5.
 • Součástí knihy je i šestnáctistránková brožura, která jednotlivé přílohy podrobně popisuje a vysvětluje. Pokud vyjmete všechny dokumenty z knihy a položíte je vedle sebe, bez nejmenších problémů zaplníte čtyři kuchyňské stoly. Vytvoříte si tak skutečné „muzeum kosmonautiky“ – ať již doma, ve škole nebo třeba na hvězdárně či v knihovně.

  Unikátní dárek ke knize – kousek padáku lodi Sojuz T-6

  Pokud si knihu Poklady kosmonautiky zakoupíte přímo od autora, tak jako poděkování získáte unikátní možnost vlastnit součást historie: ke knize bude přiložený kousek padáku, který byl použitý při přistávacím manévru kosmické lodi Sojuz T-6 (ta byla ve vesmíru od 24. června do 2. července 1982, tedy 7 dní 21 hodin 50 minut 53 sekund – dle encyklopedie Loty kosmiczne). Jde tedy o předmět, který byl skutečně ve vesmíru a který je hmatatelnou součástí historie.

  Poklady kosmonautiky: jak knihu získat?

  Maloobchodní cena knihy Poklady kosmonautiky je 990 Kč. Pokud si ji objednáte přímo od autora (pošlete prosím zprávu na e-mail tp.pribyl@seznam.cz), pak:

 • Neplatíte žádné poštovné a balné (platí pro zaslání v České republice).
 • Máte možnost získat podpis autora nebo věnování (knihu tak lze použít jako originální dárek).
 • Dostanete jedinečný dárek: kousek padáku ruské kosmické lodi Sojuz T-6, který byl skutečně ve vesmíru!
 • Chyby, opravy, doplnění a úpravy

  Zde budu postupně uvádět nepřesnosti i s příslušnými opravami, které se v knize budou postupně objevovat. (Pochopitelně věřím, že jich bude co nejméně, ale jsem realista – jen ten, kdo nic nedělá, nic nepokazí. Každopádně: pokud nějakou chybu nebo nepřesnost objevíte, prosím o zaslání informace na můj e-mail tp.pribyl@seznam.cz)

 • U první série knihy (vzhledem ke složitosti kompletace sice byla vytištěna najednou, ale jinak se vyrábí v malých sériích) došlo ke vlepení jedné kapsy s přílohami na špatnou stránku. Kapsa je vlepena na straně 69, správně patří na stranu 59. Problém lze opravit jednoduše „svépomocí“: kapsa je přilepena lepidlem, které lze opatrně „odloupnout“ (lepidlo umožňuje opakované přilepení a nezanechává stopy) a přenést ji tak na správné místo.
 • Část nákladu knihy byla (a je) distribuována bez šestináctistránkové brožury popisující jednotlivé vložené předměty. Toto se NETÝKÁ těch, kdo si knihu zakoupili u mě - za kompletnost a kvalitu svého zboží ručím. S problémem (reklamací) se prosím obracejte přímo na prodejce, u kterého jste knihu zakoupili (= kterého jste si sami vybrali jako partnera pro řešení problémů).
 • Příloha "Zvláštní vydání Večerní Prahy s Gagarinem": došlo ke špatnému poskládání a vytištění stránek. Titulní strana má nahoře nápis "Zvláštní vydání", strany 2 a 3 jsou dole číslované. Čtvrtá strana je onen inzerát "SSSR vítězí nad vesmírem".
 • Příloha "Zpráva o zkouškách bot astronautů Apolla-12, Bean" obsahuje z rubu vytištěnou i zprávu o zkouskách bot druhého "Měsíčňana" z Apolla-12 Charlese Conrada.
 • Brožura "Překlad a komentář k vloženým memorabiliím", strana 15 - prapradědeček astronauta Jonese se pochopitelně nenarodil v roce 1981, ale 1881.
 • Vinou nedorozumění u vydavatele došlo k vytištění jedné přílohy navíc. Jde o osobní dopis astronauta Jamese Reillyho, který jsme z plánu knihy vyřadili loni na jaře, protože jeden osobní dopis (astronauta Thomase Jonese) už v knize je. Ale někdo u vydavatele jeho výrobu nakonec zadal. Dopis tak je u knihy Poklady kosmonautiky jako "prémie navíc" - není o něm zmínka ani v popisné brožurce příloh, ani ve vlastní obrazové části knihy. Popis přílohy rád zašlu elektronicky všem, kdo si o něj e-mailem (tp.pribyl@seznam.cz) požádají.
 • TOPlist