Tomáš PŘIBYL – blog (nejen) o kosmonautice
www.kosmonaut.cz

Pátek 26. února 2010

Robot Spirit na Marsu dostane nový úkol. Samozřejmě za podmínky, že přežije následující zimu (což je dle Murphyho zákonů tak padesát na padesát - "buď to vyjde, nebo ne"). Vědci chtějí začít podle jeho rádiového signálu studovat všechny pohyby planety Mars: rotaci kolem osy, kývání (dnes víme, že jeden výkyv planetě trvá 170 tisíc let), naklánění apod. Z výsledků měření by měly být odvozené i informace o vnitřní struktuře planety, které jsou pro nás zatím velkou neznámou.

Švédský astronaut Christer Fuglesang (veterán z letů Discovery STS-116/2006 a Discovery STS-128/2009) už asi nenaplní svůj sen - zúčastnit se dlouhodobého letu na ISS. Od prvního května 2010 končí své působení v oddíle evropských kosmonautů a stává se vedoucím divize vědy a aplikací v ESTECu (Noordwijk, Nizozemí). Z této pozice bude koordinovat vědecké programy ESA.

Měsíčník Svět 3/2010. Dodal jsem článek "Vycházky bez chodníku" (o historii, peripetiích a současnosti kosmických výstupů), jeho část byla použita i do rubriky "Číslo měsíce". Kromě obvyklých dvou aktualit (Obamovy škatule-škatule, hejbejte se v NASA a přeměna Spiritu z mobilní ve statickou sondu) a jedné zajímavosti z historie (dnes setkání lodi Gemini-9A s "aligátorem") pak je v časopise i avízo "Američané nepoletí na Měsíc", který bude v příštím čísle.

Čtvrtek 25. února 2010

"Hvězdné války" v Kongresu USA o podobě rozpočtu NASA a o budoucím směrování americké kosmonautiky začínají. Senátor William Nelson za Floridu (mj. veterán z letu Columbia STS-61C/1986; navíc je to demokrat, a tedy Obamův spolustraník) vystoupil s prohlášením, že podle něj nerozhoduje o kosmickém programu prezident, ale Úřad pro řízení a politiku. "Myslím, že prezident by měl vystoupit, převzít kontrolu a vyhlásit jasný cíl," hřímal Nelson. Senátor David Vitter (republikán, Louisiana) zase požaduje ujasnění zákulisních jednání, která vedla ke změně kurzu americké kosmonautiky. Navíc označil návrh rozpočtu za "radikální" a prohlásil, že nenabízí víc, než "naději a víru". V Kongresu zároveň vystoupil i administrátor NASA Charles Bolden, který opět hovořil o vizi pilotovaného letu na Mars (která je ovšem jen jeho osobní, viz blog 17. února 2010), omluvil se za pozdni zveřejnění detailů návrhu rozpočtu NASA (viz blog 24. února 2010) nebo se zmínil o nové superraket pro americkou kosmonautiku, které ovšem podle něj nebude k dispozici dříve, než po roce 2025 ("spíše, ale ještě později").

Derniér v programu raketoplánů přibývá - a lepší už to nebude... Dnes se uskuteční historicky poslední zážeh motoru SRB na zkušebním stavu v Promontory (stát Utah). Půjde o 52. pozemní test motoru SRB od 18. července 1977, kdy se uskutečnil první. Jen pro zajímavost: motory SRB vždy představují "skládačku" z nezávislých komponent, takže ten pro dnešní test se skládá z částí, které se podílely na 38 startech raketoplánů do vesmíru!

Na blogu 13. září 2007 jsem informoval o australské minci (chyba - jde o medaili), která má jednu zvláštnost: skládá se ze dvou soustředných částí, přičemž ta vnitřní je otočná. Mincovna Perth Mint postupně vydala pět takovýchto medailí: nejnověji připomenutí mise raketoplánu Columbia STS-1. Dle mincovny je nyní série "Orbit and Beyond" (Oběžná dráha a dále) kompletní. Kromě medaile k padesátému výročí Sputniku (která je ovšem již vyprodaná) jsou to tedy (zleva) připomínka prvního letu raketoplánu, prvního člověka ve vesmíru, první kosmické vycházky i prvního člověka na Měsíci.

Středa 24. února 2010

Řídící středisko Columbus Control Center v německém Oberpfaffenhofenu (viz blog 23. října 2007) se "podepsalo" pod pádem počítačového systému na ISS tento víkend. Vyslalo totiž chybný příkaz, který způsobil řetězovou reakci. Jeho vinou vyslal Columbus VTC (Vital Telemetry Telecommand Computer) špatně formátovaná data s chybnými parametry do počítače C&C MDM (Command & Control Multiplexer De-Multiplexer), který je zapsal na špatnou adresu v paměti v CCS (Command & Control System) - což vedlo ke kaskádovitému pádu. Dekódovat jednotlivé zkratky a sekvence povelů by bylo na delší dobu, takže se spokojme s konstatováním, že i ISS je náchylná k softwarovým chybám a že ji lze "shodit".

NASA zveřejnila detailnější návrh rozpočtu na rok 2011. Vyplývá z něj například, že NASA se v příštích letech v rámci vývoje nové superrakety zaměří na vývoj nového motoru na kapalný kyslík a kerosen s tahem kolem pěti set tun. Počítá se také se zahájením první demonstrační mise za 400 mil. USD až jednu miliardu dolarů s termínem startu v roce 2014. V úvahu přichází automatické setkání na oběžné dráze, nafukovací modul pro ISS nebo přečerpávání a skladování kryogenního paliva ve vesmíru. Počítá se také se zahájením prací na dvou robotických planetárních misích: dálkově a v reálném čase řízeném robotovi na Měsíci a přistání na asteroidu nebo Martrově měsíci Phobos.

Konkurs na emblém symbolizující konec éry raketoplánů už zná svého vítěze: je jím tento návrh, se kterým přišel inženýr Blake Dumesnil ze společnosti Hamilton Sundstrand.

Úterý 23. února 2010

Start družice CryoSat-2 byl odložený nejméně o měsíc (první informace viz blog 19. února 2010). Důvodem jsou potíže s řízením motoru druhého stupně, které by mohly vést k nedosažení plánované dráhy. (Ztráta družice údajně nehrozí, problém může být jen s přeností navedení.)

Ve věku 83 let zemřel v Rusku režisér Vladimir Motyl, autor filmu Bílé Slunce pouště (Beloje Solnce pustiny). Jak to souvisí s kosmonautikou? Trochu krkolomně, ale souvisí. Posádky ruských kosmických lodí důsledně dbají na tradice, takže například cestou na startovací rampu si nechávají zastavit autobus a (stejně jako jejich předchůdci) počurají pneumatiku. Na dveřích autobusu je pak připevněná podkova pro štěstí. V rámci tradice se podepisují dveře pokoje v hotelu, kde kosmonauti tráví poslední noc před startem. A jednou z pevných tradic je i sledování filmu Bílé Slunce pouště den před startem...

Takže dnes byly svěřené do všemocných rukou České pošty první kompletní výtisky knihy Poklady kosmonautiky - a také první zásilky s dotištěnými přílohami pro ty, kdo mají knihu nekompletní. Jen znovu opakuji: prosím o trpělivost, vyřídím všechno a co nejdříve, ale pár dní to prostě při nejlepší vůli potrvá. Každopádně čtenáři budou za svoje čekání odměněni: vinou nedorozumění u vydavatele došlo k vytištění jedné přílohy navíc. Jde o osobní dopis astronauta Jamese Reillyho, který jsme z plánu knihy vyřadili loni na jaře, protože jeden osobní dopis (astronauta Thomase Jonese) už v knize je. Ale někdo u vydavatele jeho výrobu nakonec zadal. Dopis tak je u knihy Poklady kosmonautiky jako "prémie navíc" - není o něm zmínka ani v popisné brožurce příloh, ani ve vlastní obrazové části knihy.

Pondělí 22. února 2010

Kniha "Poklady kosmonautiky" je na světě a kompletní (byť zatím jen u mě - běžná distribuční síť ji začne šířit až s určitým odstupem). Takže: všichni, kdo ode mne dostali nekompletní knihu, v nejbližších dnech dostanou chybějící přílohy - stejně tak všichni, kdo si ji zaplatili a dosud nedostali. Ti, kdo projevili zájem, dostanou (nebo již dostali) e-mail s informacemi o platbě. Zkrátka: všechny resty vyřídím co nejrychleji. Jen poprosím o trpělivost, protože je přede mnou hora zásilek (kompletace knih, psaní věnování, balení, vyplňování Podacích lístků apod.) a na vše jsem sám. (A to všechno při zajištění běžného provozu, uzávěrek, práce...) Takže to bude pár dní trvat, ale slibuji, že se budu snažit vše vyřídit co nejrychleji...

Raketoplán Endeavour je bezpečně doma ze své předposlední kosmické výpravy. Přistál navzdory pesimistickým přepovědím počasí v Kennedyho kosmickém středisku. Sesterský stroj Discovery naproti tomu stále ještě "nevyjel" z hangáru OPF: transport byl opět odložený. Startovací okno pro misi STS-131 je přitom od 5. do 15. dubna, potom zase od 1. května 2010.

Nová kosmická raketa Falcon-9 byla na mysu Canaveral zkompletována a nyní se připravuje na "horký" zkušební zážeh devíti motorů prvního stupně, ke kterému má dojít tento týden. Podle dřívějších prohlášení společnosti SpaceX bude následovat start měsíc až tři po tomto testu (bude-li úspěšný). Nyní má Falcon-9 jako datum startu rezervované pondělí 22. března, ale jde o datum pracovní (prostě nějaké datum být musí). Zakladatel firmy Elon Musk uvádí, že premiérový start se těžko uskuteční před přelomem dubna a května.

V sobotu se v Brně konala výstava "Papírové království 2010". Mezi mnoha sty modely zde byla speciální sekce věnovaná i sci-fi a kosmické technice - dlužno ovšem podotknouti, že sci-fi drtila kosmonautiku na všech čárách (poměr byl tak dva modely ku padesáti). Navíc se v předsálí prodávalo obrovské množství modelů - jsa domečkář jsem si ale nekoupil ani jeden hrad, zámek, tvrz, statek, chalupu, nádrží, prostě nic z této kategorie. Celý disponibilní rozpočet (= peníze, které jsem měl u sebe) totiž "schramstlo několik velkých modelů z kategorie kosmické. Aneb (zleva) Ariane-5, Saturn-1B a CZ-2E (nenechte se zmást popisem CZ-3 na titulu: uvnitř je skutečně raketa verze 2E).

Pátek 19. února 2010

Na loňském raketově-kosmickém semináři ve Valašském Meziříčí jsem v přednášce "Po stopách programu Apollo" hovořil o místech uložení jednotlivých kosmických lodí Apollo. Přitom jsem podotknul, že Apollo Skylab SL-3 je nyní umístěna v návštěvnickém centru Glennova střediska NASA v Clevelandu (stát Ohio), ale že zde asi nebude dlouho, protože středisko se bude zavírat. Takže: už se zavřelo a loď bude přemístěna do Great Lakes Science Center (také v Clevelandu), kde bude středobodem expozice připravované k otevření někdy v roce 2011.

Rusko zveřejnilo informace o platech svých kosmonautů. Tedy - ne o těch základních, ale o příplatcích za kosmické lety. Tak tedy: za jednu směnu na ISS (zhruba půlroční pobyt) si vydělají 130 až 150 tisíc dolarů (do platu se jim promítá např. zkušenost nebo počet absolvovaných "vycházek"). To je na ruské poměry velmi solidní odměna: průměrná měsíční mzda se tu pohybuje kolem 500 USD. (Ale samozřejmě profese kosmonauta v sobě odráží nejen rizikový příplatek, ale také mimořádnou kvalitu, kterou musí kandidáti během výcviku a vlastního letu prokázat. Aneb mezi průměrného Rusa a průměrného kosmonauta těžko dát rovnítko.) Pro srovnání: američtí astronauti si ročně přijdou na 120 až 130 tisíc dolarů, za let nedostávají nic navíc.

Vypuštění evropské družice CryoSat-2 na ruské raketě Dněpr (plánované na 25. února 2010) bylo odloženo z důvodu blíže neupřesněných technických potíží.

Do schránky mi dorazil dopis z EAC s podpisy dvojnásobného švédského kosmonauta Christera Fuglesanga (Discovery STS-116/2006 a Discovery STS-128/2009).

Čtvrtek 18. února 2010

Informace z blogu 4. února 2010 hovořící o tom, že "pokud se (start rakety Sojuz-ST z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně) podaří uskutečnit před koncem (letošního) roku, bude to obrovský úspěch", byla přesná. Zázrak se nekoná, úspěch nebude - se startem se nyní už i oficiálně počítá "ne dříve, než počátkem roku 2011".

NASA tvrdí (přesněji manažer letu STS-132 Steve Gaylor), že start raketoplánu Atlantis k misi STS-132 není ohrožený v původně zamýšleném termínu - 14. května 2010. A to navzdory odkladu předchozí mise Discovery STS-131 (viz blog 17. února 2010). Nesmí pochopitelně dojít ke skluzu v přípravě STS-131 (aktuálně je deset dní rezerva), odkladu startu předchozí mise nebo jiným zdržením (rezerva v přípravě Atlantisu STS-132 je nyní jen šest dní - tu může "sežrat" třeba i odkladu předchozího startu). Gaylor navíc upřesnil startovací okna pro misi STS-132 (včera jsem na blogu použil stará data a navíc nebral v potaz tzv. DDO, Dual Docking Operations, což je situace, kdy u Mezinárodní kosmické stanice operuje kromě raketoplánu i ruský Sojuz - což současná pravidla NASA zapovídají). Takže Atlantis STS-132 může jít "nahoru" od 14. do 19. května, potom od 30. května do 5. června a nakonec od 12. června do 1. července 2010.

Dnes opět jedna obálka s podpisem - nikoliv ovšem autopenovým, nýbrž skutečným vlastnoručním. Nezvěčnil se na ní nikdo menší, než první kosmonaut světa Jurij Gagarin. Ač nejde o mého prvního (a věřím, že ani posledního) "Gagarina" (viz např. blog 25. prosince 2006, 29. srpna 2007 či 14. července 2008), radost je převeliká. (Už zase slyším ty poznámky od ostatních sběratelů "Pak na nás má něco zbýt" - pak milí přátelé vězte, že jsem nikdy nikoho z Vás na akcích, kde jsou tyto věci k mání, nepotkal. Díky všem nepřítomným sběratelům tak tyto rarity získávají ti, kdo nelitují času a námahy a na podobné akce se pravidelně vydávají. A hledají a hledají a nacházejí a nacházejí.)

Středa 17. února 2010

Očekávané (viz blog 16. února 2010) se stalo realitou: start raketoplánu Discovery STS-131 se má uskutečnit ne dříve, než 5. dubna 2010. Zároveň dojde ke skluzu mise Atlantis STS-132 na počátek června (startovací okno je od 14. května až 12. června). A tento domino-efekt se pravděpodobně projeví i na historicky posledních dvou misích STS-134 a -133.

Absence jasného cíle a vize v Obamově "kosmickém programu pro 21. století" (poprvé jsem na to upozornil na Radiožurnálu hned 1. února 2010 a den poté i na tomto blogu) začíná poměrně široce vadit. Dokonce i současný "muž číslo jedna" v NASA, administrátor Charles Bolden, opakovaně prohlásil, že stávající program má podle něj za cíl pilotovanou výpravu na Mars někdy ve třicátých letech - s přeskočením Měsíce coby zbytečného mezistupně. Vzápětí ale dodává, že je to jeho představa a nikoliv oficiální politika nebo doktrína. Takže je to prašť jako uhoď a žádný cíl opravdu není.

I když jistá vize tu je: Bolden prohlásil, že ho Obama zaúkoloval, aby "našel cesty, jak spolupracovat s muslimskými zeměmi". Bolden zároveň dodal, že v této souvislosti chce rozšířit spolupráci na "netradiční partnery". Už vidím, jak jsou z této změny orientace tradiční partneři americké kosmonautiky odvázáni. (Pokud je tato informace správná, pak se NASA stává nástrojem politiky a diplomacie. Aneb po "interkosmonautech" budeme mít i "interastronauty" - pokud pilotovaný kosmický program USA alespoň v nějaké podobě Obamu přežije. A mráz mi běhá po zádech z toho, že se partneři pro kosmickou spolupráci mají vybírat na základě náboženského vyznání...)

Do mé sbírky hladce přistály dvě další kosmické obálky "vyzdobené" autopenovými podpisy (alespoň něco...). Jedná se o obálky podepsané posádkou Apolla-15 (David Scott, Alfred Worden a James Irwin).

Úterý 16. února 2010

Ledy se (možná) hnuly: dodání chybějících příloh knihy Poklady kosmonautiky mám slíbené na tento pátek. Ihned poté pošlu všem, kdo si knihu již odebrali a/nebo zaplatili tyto chybějící přílohy - a stejně tak se v nejbližších dnech ozvu všem, kdo projevili o knihu zájem, abychom domluvili podrobnosti předání.

Objevují se zprávy, že vedení programu raketoplánů doporučí odložit start Discovery STS-131 až na počátek dubna - aby nedošlo ke kolizi s plánovaným vzletem ruské lodi Sojuz TMA-18 (2. dubna 2010) a operacemi souvisejícími s jejím příletem. Pro plánované datum startu 22. března jsou totiž jen dva dny rezervy, což je málo. Neoficiálně se hovoří o 4. nebo 5. dubnu 2010. (Následoval by i skluz mise STS-132 někam do června.)

Od přátel filatelistů jsem vydyndal (no, spíše vykoupil) dvě zajímavé kosmické obálky. První byla vydána při příležitosti tragického požáru v lodi Apollo-1 dne 27. ledna 1967 - unikátní na ní je, že byla v inkriminovaný den i razítkovaná! Druhá obálka představuje posádku lodi Apollo-13 s autopeny: jsou na ní přitom prezentováni i astronauti Ken Mattingly (vyřazený těsně před startem) a Jack Swigert (který Mattinglyho nahradil). Zajímavost a zvláštnost. Navíc raítkováno v den startu Apolla-13 (11. dubna 1970).

Pondělí 15. února 2010

Raketoplán Discovery by měl být dnes v rámci příprav na misi STS-131 přesunutý z hangáru OPF do VAB. Přesun byl několikrát odložený kvůli nízkým teplotám v Kennedyho kosmickém středisku: raketoplán je totiž během transportu čtyři hodiny odpojený od vnějších energetických zdrojů (a kyslíko-vodíkové palivové články jsou používané jen při letu vesmírem, takže se použít nedají) a při nízkých teplotách by hrozilo poškození některých citlivých elektronických přístrojů. Pokud se dnes přesun podaří realizovat, měly by následující kroky směřující k předposlednímu startu Discovery (a historicky poslední misi se sedmičlennou posádkou) do vesmíru vypadat následovně:

 • 23. února - transport na rampu 39A.
 • 3. až 5. března - zkušební odpočítávání.
 • 19. března - zahájení ostrého odpočítávání.
 • 22. března - START! (Oproti předchozím plánům jde o čtyřdenní odklad. Přitom NASA s tímto termínem pracuje jako "ne dříve, než".)
 • Minulý týden ve středu dopadl do Mexika poblíž města Hidalga meteorit. Tak alespoň zněly první zprávy. Nyní se ale odborníci kloní k názoru, že šlo o "umělý meteorit" - tedy trosky v atmosféře zaniklé družice. Šlo prý o největší z patnácti trosek ruské družice Kosmos-2421 (start červen 2006). Při dopadu vznikl třicetimetrový kráter a poškozena byla silnice i most. Tlaková vlna ještě v širokém okolí vyrazila okna.

  Dvojnásobná kanadská astronautka Julie Payetteová (Discovery STS-96/1999 a Endeavour STS-127/2009) byla jednou z osmi osobností, kterým se dostalo cti nést olympijskou vlajku během zahajovacího ceremoniálu ZOH 2010 ve Vancouveru.

  Letectví+kosmonautika 2/2010: "Starlab - hvězdná laboratoř, která na hvězdy nedosáhla" a "Technik Museum Speyer - Největší evropská kosmická expozice". Aneb dva články ode mne.

  Pátek 12. února 2010

  Rusko plánuje obnovit výzkumné lety opic do vesmíru: poprvé tak učinilo v roce 1983, ale v devadesátých letech částečně z nedostatku financí a částečně pod tlakem ochránců přírody program přerušilo. Cílem by prý měla být cesta opice na Mars: primárně má jít o zkoumání jejího dlouhodobého přežití ve tvrdých podmínkách meziplanetárního letu, což by mělo získat informace pro budoucí lety s lidskou posádkou. Zpráva nehovoří o tom, zdali by měla opice dosáhnout povrchu planety (což je nepravděpodobné), být navedena na oběžnou dráhu kolem Marsu, jen proletět kolem planety - zdali půjde o misi s plánovaným návratem nebo (sebe)vražednou.

  Dnes po patnácté hodině zazní můj hlas na vlnách Českého rozhlasu Brno. Jednak se budeme věnovat knize Poklady kosmonautiky (zpráva pro všechny, kdo netrpělivě čekají: vydavatel mi stále nedodal chybějící přílohy a není ani schopen sdělit termín jejich dodání - moc mě to mrzí až štve, ale snažím se co mi síly stačí...) a jednak si popovídme nad novým rozpočtem NASA.

  O víkendu tomu bude již rok, co se v Pardubicích uskutečnilo setkání "bojovníků za vznik" Českého kosmického muzea. Další aktivity nemohu jakkoliv komentovat, neb mi o nich není nic známo. Pokud je někdo informovanější, rád si doplním mezeru ve znalostech.

  Pro osoby do hmotnosti 45 kilogramů je určena úžasná věc, kterou nám přinesl Ježíšek (jenž ji koupil za slabých třicet dolarů v Novém Mexiku) a kterou jsme nyní konečně uvedli do provozu. Nafukovací raketoplán. Opravdu stojí za to, je rozměrný a mimořádně detailně vyvedený (včetně výklopných přístrojových desek nebo nafukovací trojice motorů SSME). A už se těšíme na léto, protože s několikakomorovým nafukovacím raketoplánem si troufneme i na velké rybníky!

  Čtvrtek 11. února 2010

  "Už to začalo!" hlásají novinové titulky. Rusko promptně zareagovalo na zprávy o plánovaném zrušení programu Constellation a kosmické lodi Orion a prohlásilo, že do budoucna bude za použití svých lodí Sojuz požadovat vyšší platby. NASA má nyní zakoupené "letenky" do konce roku 2012 (jde o starty - vzhledem k půlročnímu trvání misí budou američtí astronauti pracovat ve vesmíru až do poloviny roku 2013). Nyní se intenzivně jedná o cenách na rok 2013 (pro úplnost: za rok 2012 dostane Rusko za každý půlroční pobyt Američana na ISS 51 mil. USD).

  Rusko ještě jednou: prokuratura zahájila vyšetřování Roskosmosu za porušení zákonů v souvislosti s výkonem veřejné funkce, rozpočtových pravidel a předpisů o veřejných zakázních. Mj. jde o to, že někteří zaměstnanci (údajně až 200) pracovali zároveň pro Roskosmos i spřízněné agentury, kterým Roskosmos zadával zakázky. Roskosmos přislíbil zjednání nápravy.

  Raketoplán Endeavour včera dorazil k Mezinárodní kosmické stanici: celá sestava se mimochodem po setkání cca 45 minut "chvěla". Běžně dojde k uklidnění během několika málo minut, ale díky rekordní hmotnosti sestavy (454 tun!) bylo nutné čekat skoro tři čtvrtě hodiny, než ustaly vibrace a bylo možné dokončit bezpečné spojení. Prohlídka povrchu raketoplánu Endeavour také odhalila dvě poškození tepelného štítu: blízko jednoho z oken kabiny odpadla keramická dlaždice a na levém křídle se snad mezi dlaždicemi vysunula ucpávka. Ani jedno poškození by nemělo být závažné, NASA přesto zvažuje (spíše demonstrativní) opravu.

  Kozmos 1/2010 jsem obohatil o článek "Hledání neznámých sousedů" (představení mise WISE). Tradiční článek o pilotované a bezpilotní kosmonautice v nadcházejícím roce tentokrát "sklouzl" do čísla 2/2010.

  Středa 10. února 2010

  Tradiční (a navíc jubilejní desáté) setkání zájemců o kosmonautiku Kosmos News Party se bude v Lázních Bohdaneč konat od 30. dubna do 2. května 2010 (tedy "na čarodějnice"). Přihlásit se je možné již nyní na webu akce: knp.kosmo.cz.

  Ode dneška je v trafikách k dostání za "baťovských" 99 Kč film Apollo-13, což je bezvadné i smutné zároveň. Onu bezvadnost (předpokládám) vysvětlovat nemusím. Smutné je to ale proto, že jsem si originální DVD přivezl loni z USA, přičemž mě nákup stál zhruba dvě třetiny toho, co musíme zaplatit v Česku. Člověka by mělo těšit, že jsme ekonomicky takto razantně předehnali Spojené státy, ale ve skutečnosti mi tato "cenová politika" radost nedělá.

  Indie oznámila, že chce klást větší důraz na "kosmickou bezpečnost". Což kromě jiného znamená vývoj kapacit na poli antidružicových zbraní. "Máme již základní kameny... Co potřebujeme, to je schopnost sledovat pohyb nepřátelských satelitů třeba před tím, než provedeme jejich likvidaci. Potřebujeme vybudovat silnou obrannou kapacitu. Přitom víme, že mnohé z těchto technologií nemusí být nikdy použité," uvedl Dr. Saraswat, vědecký poradce indického ministerstva obrany. Podle něj je na letošní září plánovaný test antirakety: neuvedl ale, zdali jde o protidružicovou zbraň. Uvedl však, že indická balistická raketová obrana (jejíž součástí mají být i antidružicové zbraně) bude operačně nasazena do roku 2014.

  Vyšlo nové číslo (4/2009) zpravodaje Kosmos - informačního bulletinu sekce Kosmos při ČNS SČF (Česká námětová společnost Svazu českých filatelistů). Číslo jsem obohatil o pětistránkový článek (který naopak obohatil ilustracemi svých exponátů Petr Fencl) "Zrození Mezinárodní kosmické stanice".

  Úterý 9. února 2010

  Endeavour STS-130 je od včerejška bezpečně na oběžné dráze a před námi zůstávají jen čtyři historicky poslední starty raketoplánů. Pro zopakování:

 • Discovery STS-131: 18. března 2010.
 • Atlantis STS-132: 14. května 2010.
 • Endeavour STS-134: 29. července 2010.
 • Discovery STS-133: 16. září 2010.
 • Ve slovenském deníku Sme mi vyšel článek "Cesta necesta americké kosmonautiky" - vysvětlující a komentující návrh rozpočtu NASA na rok 2011 z dílny Baracka Obamy. Článek je možné přečíst i na webu deníku Sme.

  Kromě kosmických aktualit a zajímavostí (viz poslední obrázek) jsem do nejnovějšího vydání měsíčníku Svět přispěl i svým komentářem na téma "Srážka Země s jiným tělesem". Doprovází jej mikrofotka mé maličkosti na kraji meteorického (alias Barringerova) kráteru v Arizoně (viz blog 2. listopadu 2009).

  Pondělí 8. února 2010

  Raketoplán Endeavour STS-130 včera neodstartoval: "uzemnilo" jej nepříznivé počasí. Druhý pokus o start má proběhnout dnes v 10:14 hod našeho času. Pokud dnes stroj nepůjde "nahoru" (je přitom čtyřicetiprocentní šance, že počasí opět pokus zhatí), měl by následovat odklad až na 13. února - přednost totiž dostane sluneční observatoř SDO (Solar Dynamics Observatory), kterou má z mysu Canaveral vynést do vesmíru raketa Atlas-5. Pravidla NASA totiž přikazují, že pokud se dva dny po sobě uskuteční pokus o start raketoplánu, musí následovat nejméně 48hodinové odložení - kvůli odpočinku posádky i pozemního personálu (viz blog 11. března 2009). A přestárlá technika na mysu Canaveral zase neumožňuje uskutečnit starty rychleji, než nějakých 40 hodin po sobě. Startovací okno raketoplánu přitom trvá až do 15. dubna, takže není kam spěchat. (V případě dnešního odkladu startu raketoplánu je téměř jistý odklad i následující mise prozatím plánované na 18. března 2010, protože už nyní byly oba lety tak-tak na sobě.)

  Komise státu Kalifornie pro historické památky umístila na svůj seznam chráněných objektů více než sto předmětů, které na Měsíci zanechala výprava Apollo-11. Zdůvnodnila to potřebou je do budoucna chránit stejně jako faktem, že se na realizaci lunárního programu výraznou měrou podílely firmy právě z Kalifornie. Pochopitelně, že tyto artefakty nejsou aktuální lidskou činností (která je na lunárním povrchu nulová - a ještě nějaký čas tomu bude) nikterak ohroženy: jedná se spíše o právní ochranu s výhledem desítek či stovek let.

  Minulý týden zavítal do Brna první a jediný československý kosmonaut Vladmír Remek: v Knihovně Jiřího Mahena měl besedu a autogramiádu. Nemohli jsme chybět a nechali si podepsat fotografie z minulých setkání stejně jako jsme vytvořili nové (pro podepisování na setkáních budoucích).

  Pátek 5. února 2010

  "Přidaná" mise raketoplánu STS-135 nakonec podle všeho nebude. NASA oznámila, že kvůli časovým a organizačním tlakům ji dále nebude prosazovat - realizována by byla pouze v případě, že vyvstane její "skutečně opodstatněná potřeba". "Jízdní řád" raketoplánů tak podle všeho obsahuje posledních pět startů (nejbližší již tuto neděli - viz níže).

  Mezi věcmi, které se vydají na palubě raketoplánu Endeavour STS-130 do vesmíru je i kamínek z Měsíce (dopravený na Zemi posádkou Apolla-11) společně s kouskem z Mount Everestu (dopravený do USA z nejvyšší hory světa bývalým astronautem Scottem Parazynskim). Komentátoři pak ironicky připomínají, že raketoplán v oficiálním balíku upomínkových předmětů a suvenýrů poveze také desítky emblémů programu Constellation, který se současný americký prezident Barack Obama snaží zrušit. Mimochodem, o blížícím se konci programu raketoplánů (podle některých konci americké pilotované kosmonautiky) svědčí i skutečnost, že běžně tyto letouny mají na své palubě 600 vlaječek Spojených států (nyní 800 ks) a tři sady vlaječek členských států OSN (nyní je sad pět). Aby bylo co rozdávat...

  Odpočítávání běží, a tak se má v neděli v 10:39 hod uskutečnit historicky poslední noční start raketoplánu: Endeavour STS-130. Výprava je pro mě osobně zajímavá krom jiného tím, že jsem se s některými jejími částmi měl možnost v minulosti setkat. Jednak si svůj křest vesmírem odbyde motor SSME výrobního čísla 2061, který jsme viděli při testu ve Stennisově kosmickém středisku 22. října 2008 (viz blog 26. října 2008; fotografie z tohoto testu je mimochodem na zadní straně krabice s knihou Poklady kosmonautiky). A jednak se na oběžnou dráhu vrací astronauti Nicolas Patrick (setkání v rámci kongresu ASE 2007 ve skotském Edinburgu) a Stephen Robinson (setkání ve Stennisově středisku NASA na podzim 2008). Z mise tedy známe část hardware i "humanware". Držíme palce!

  Čtvrtek 4. února 2010

  Start premiérové rakety Sojuz-ST z kosmodromu Kourou (Francouzská Guayana) se nejspíše bude opět odkládat: zatím byl plánovaný na červen letošního roku, nyní přejde do stavu "ne dříve, než v září". A potichu se hovoří o tom, že pokud se jej nakonec podaří uskutečnit před koncem roku, bude to obrovský úspěch. Podobně je na tom i další raketa, se kterou se počítá pro lety z Kourou - Vega. Ta má premiéru plánovanou na 31. prosinec (jde jen o pracovní datum!), ale výstavba pozemní infrastruktury na kosmodromu nabírá zpoždění. Je tak jisté, že start sklouzne do příštího roku.

  Irán vyslal na práh vesmíru další sondážní raketu: jeí let byl zajímavý tím, že na své palubě nesla zvířata (dvě želvy, krysu jménem Helmiz 1 a červy). Jejich chování snímala a v reálném času vysílala palubní kamera. Jak dlouho let trval a zdali se podařilo (resp. zdali to vůbec bylo cílem) náklad zachránit, nebylo oznámeno. Irán zároveň představil trojici svých budoucích družic Toulou, Mesbah-2 a Navid stejně jako nový raketový motor Simorgh.

  Sonda Cassini kroužící od roku 2004 kolem Saturnu by měla kroužit ještě nejméně sedm let: NASA oznámila, že její misi právě o takovouto dobu prodlužuje. Během této doby obletí Cassini planetu 155krát, přičemž má v plánu 54 průletů u měsíce Titan a jedenáct u měsíce Enceladus.

  Technický týdeník zalovil v archívu a vytáhl ze šuplíku článek, který už krapet není aktuální - pojednává o loňském květnovém servisním letu raketoplánu Atlantis k teleskopu HST. Inu, což - už je to venku...

  Středa 3. února 2010

  Továrna Michoud Assembly Facility (MAF; montovaly se zde rozměrné stupně raket Saturn-5, nyní slouží k výrobě hlavních nádrží raketoplánů - viz blog 28. října 2008) oznámila, že má dostatek zdrojů na okamžité zahájení výroby nového supernosiče HLV (Heavy Launch Vehicle), který by byl odvozený z raketoplánů. Raketa HLV by měla být prakticky přesnou kopií nosné části stávajících raketoplánů: jen vynášený orbitální letoun vy nahradil náklad (de facto jde o verzi nákladního raketoplánu, o níž se první zmínka objevila již v roce 1978). Továrna MAF oznámila, že má dostatek zdrojů na kompletaci zkušební rakety (prý až devadesát procent) během příštích tří let a že by se její premiéra mohla uskutečnit před koncem roku 2012. Na další tři exempláře HLV je pak k dispozici zhruba osmdesát procent materiálu. Nevýhodou této robustní rakety by byla skutečnost, že by při každém startu došlo ke ztrátě trojice motorů SSME, které byly navržené pro raketoplány a pro opakované (až 55násobné) použití. Cena jednoho je uváděna v rozmezí 40 až 80 mil. USD. Motory řady Block II by přitom byly k dispozici pro čtyři zkušební starty, další jeden až dva starty by mohly být realizovány se starší generací motorů Block I. Ostatní SSME (letových exemplářů bylo vyrobeno kolem šedesáti) ale už nejsou letuschopné a jejich příprava by byla srovnatelná s cenou výroby nových motorů.

  Ještě k Obamovu návrhu rozpočtu NASA: samozřejmě, že budí ohromnou bouři a generuje nepředstavitelné množství komentářů. Velmi často se v nich lze setkat s "přešlapem" ve vnímání zaklínadla "komerční kosmonautika". Vůbec nejde o soukromou kosmonautiku (s níž je často zaměňována), protože už dnes zakázky v kosmonautice realizuje prakticky výhradně soukromý sektor. Komerční kosmonautika představuje unifikované produkty volně nabízené na trhu, které si kdokoliv (v daném případě NASA) může dle libosti zakoupit. Dosud je kosmonautika záležitostí výroby kusové nebo "na míru". Jde o to, aby do budoucna existovaly standardizované kapacity, které je možné kýmkoliv dle potřeby využívat a nakupovat "jako housky v krámě" (ty taky nejsou na míru). Proto třeba NASA nenakoupila u společností SpaxeX či Orbital Sciences Corp. určitý počet raket Falcon-9/Taurus-2 nebo lodí Dragon/Cygnus, ale SLUŽBU dopravy nákladů na Mezinárodní kosmickou stanici (viz blog 29. prosince 2008). Kolik raket/lodí bude potřeba a jaké technologie budou využívat, je zcela na výrobcích. Platí se za dodávku na určené místo. (Osobně v případě pilotované komerční kosmonautiky vidím několik problémů: neexistující trh, neb zákazník je zatím jen jeden, a to NASA. A neexistující stabilitu trhu, protože americká kosmonautika "otáčela kormidlem" před šesti lety, dnes - a pokud bude s příchodem dalšího prezidenta zase změna, tak to pro dlouhodobý vývoj technologií a systémů není příznivé podhoubí. Aneb skončí celé odvětví s koncem ISS?)

  NASA zveřejnila oficiální fotografii posádky raketoplánu Atlantis STS-132 (plánovaný start 14. května 2010), mimochodem historicky poslední mise do vesmíru tohoto stroje. Zároveň s fotografií zveřejnila i emblém letu, který nakonec přece jen obsahuje jméno raketoplánu (viz blog 8. ledna 2010).

  Úterý 2. února 2010

  Některé včera na blogu avizované skutečnosti nenastaly (zpráva od Cpressu ohledně stavu dotisku příloh knihy Poklady kosmonautiky), některé ano (zveřejnění rozpočtu NASA), některé nastaly jaksi navíc (užil jsem si svých "pět minut slávy" v komentování Obamova návrhu rozpočtu na Radiožurnálu a ESA na svých českých stránkách zveřejnila skoro všechny mnou přeložené zprávy z letošního roku - nezveřejnila jen ty, které už jsou neaktuální - tři týdny stará zpráva "za týden bude tisková konference" má pochopitelně jaksi omezenou životnost a platnost).

  Co se nám tedy americký prezident rozhodl novým rozpočtem NASA říci?

 • Program Constellation končí. Což znamená loď Orion, rakety Ares-1 i -5, dále horní stupeň pro let na Měsíc EDS a lunární modul Altair. Žádný nový velký cíl vyhlášený není, Obama slibuje jen něco jako "pevné základy do budoucnosti". (Pro úplnost: uzavření programu bude v roce 2011 stát 1,9 mld. USD, o rok později ještě 600 mil. USD.)
 • Stejně tak definitivně (dle očekávání) končí program raketoplánů. Zatímco letos dostal ještě 3,14 mld. USD, v roce 2011 už to má být jen 0,99 mld., v roce 2012 86 mil. USD - a pak už vůbec nic. (Pozor, neznamená to, že se nebude přidávat jedna mise STS-135! To je na rozhodnutí vedení NASA, které se musí pohybovat ve vytyčených mantinelech a které má padnout během nejbližších týdnů.)
 • Naproti tomu Mezinárodní kosmická stanice má fungovat nejméně do roku 2020 a Obama prosazuje 183 mil. USD na to, aby se na těchto plánech mohlo v roce příštím začít pracovat.
 • Peníze ušetřené za Constellation se mají přesunou do vývoje demonstračních technologií pro snižování nákladů a zvyšování možností budoucích misí (7,8 mld. USD během pěti let), těžkotonážní rakety (3,1 mld. USD během pěti let) a robotických průzkumných misí (3 mld. USD během pěti let - strop každé z nich má být 800 mil. USD).
 • Překvapivým číslem je, že během pěti let má rozpočet na pilotovanou kosmonautiku narůst o 42 procent!
 • Komerční doprava nákladů a posádek na ISS má v roce 2011 dostat 812 mil. USD (500 mil. posádky, 312 mil. náklad) a v každém dalším roce po dobu čtyř let 1,2 až 1,4 mld. ročně. (Což je obrovská "pumpa" do tohoto zcela nového sektoru, který dnes de facto neexistuje). Prvních padesát miliónů přitom bylo rozděleno už v pondělí: pět firem (Sierra Nevada Corp., Boeing Co., United Launch Alliance, Blue Origin a Paragon Space Development Corp.) dostalo od 1,4 do 50 mil. USD.
 • Kennedyho kosmické středisko má v letech 2011 až 14 dostávat ročně 400 až 500 mil. USD na svoji radikální přestavbu.
 • Silný impuls má dostat také vývoj nových kosmických technologií obecně: z 572 mil. USD v roce 2011 má narůst až na 1,2 mld. v roce 2015.
 • Posílit mají i vědy o Zemi a klimatu (z 1,8 na 2,3 mld. USD do roku 2015) a planetární lety (z 1,486 na 1,65 mld. USD ročně). Posílit má oblast vyhledávání těles bezprostředně ohrožujících Zemi (tzv. NEO, Near Earth Objects), má být zajištěno všech jedenáct probíhajících letů (= žádný se nemusí obávat zrušení nebo předčasného ukončení), plně podpořeny jsou plánované starty sond Juno, GRAIL a MSL. Navíc dochází k obnově výroby plutonia-238 pro radioizotopové generátory planetárních sond.
 • Podotýkám, že jde jen o prezidentský návrh rozpočtu a že musí projít přes Kongres USA. Obě strany ví, že to nebude jednoduché. Poradci prezidenta Obamy se už nechali slyšet, že jde o definitivní rozhodnutí, do kterého si nenechají Kongresem zasahovat. Republikání v Kongresu (hovořící o "pochodu smrti americké kosmonautiky" nebo "Armageddonu") naopak prohlašují, že v žádném případě nenechají Constellation zemřít.
 • Komentář? Není to taková hrůza. Celkově NASA nedopadla špatně, jako jedna z velmi mála institucí dostává navýšení ze 17,2 na 18,7 mld. USD. V zásadě ztrácíme Orion, rakety Ares a vše, co s nimi souvisí (včetně termínů přistání na Měsíci) - aniž by bylo vyhlášeno něco adekvátně velkého. Na druhé straně Obama rozdává karty na několik stran: podporu komerčního sektoru, prodloužení činnosti ISS, vývoj supertěžké rakety, robustní planetární program... Navíc nové technologie či přestavba Kennedyho kosmického střediska (dnes z osmdesáti procent za zenitem životnosti). I kdyby se objevily problémy, něco z toho fungovat vždy bude - a z toho jaksi "samo" vzejde budoucí směrování americké kosmonautiky. (A kdyby náhodou fungovalo všechno a USA během několika let získaly moderní kosmodrom, funkční superraketu, levný a pravidelný dopravní prostředek pro cesty na nízkou dráhu, robustní planetární program - pak by cesta na Měsíc či k asteroidům byla velmi rychlá a relativně jednoduchá. - Stejně tak si ale dokážu představit varinatu, že se ty peníze rozfofrují za "technologie na nic".) Na frak ale může dostat pilotovaná, neb není jasné, v čem budou američtí astronauti v roce 2015 do vesmíru létat - jak dopadne podpora komerčních projektů, které teprve musí prokázat svoji životaschopnost. (Tedy: toto bude platit, pokud se právě vesmír nestane bitevním polem mezi Obamou a Kongresem USA...)

  Ještě jedno malé ohlédnutí za kongresem ASE v Praze: trojice poměrně vzácných podpisů kosmonautů s osobními věnováními. Zleva: Catherine Colemanová (USA, Columbia STS-73/1995, Columbia STS-93/1999 a nyní se připravuje na Sojuz TMA-20/2010), Ji So-jeon (Jižní Korea, Sojuz TMA-12/2008) a Šejch Šuchor (Malajsie, Sojuz TMA-11/2007).

  Pondělí 1. února 2010

  Dnešní den bude velmi zajímavý: kromě zveřejnění návrhu nového rozpočtu NASA na fiskální rok 2011 (tisková konference k němu se má za účasti administrátora Charlese Boldena konat od 17:30 hod středoevropského času) mám slíbeno od vydavatelství Cpress, že se dozvím závazné termíny dodání pěti chybějících příloh publikace Poklady kosmonautiky. Čímž se omlouvám všem, kdo na dodání kompletní knihy nebo chybějících příloh čekají: závada opravdu není na mé straně (nejsem vydavatel knihy, "jen" autor) a sám na dodávku netrpělivě čekám. Jakmile se cokoliv dozvím, budu pochopitelně informovat.

  České stránky na portálu ESA se snažím zlepšovat, co mi síly stačí. Mrzí, že výsledek neodpovídá vynaložené energii a úsilí. Plně chápu, že právě výsledek je důležitý - neb je viditelný. Pro představu o tom, co to je s ESA bojovat a tlačit články na web přináším kratičkou historii jednoho článku - Testovací družice Proba-2 nabízí nový pohled na Slunce.

 • V pondělí 25. ledna 2010 odpoledne se stalo něco, o co jsem se dva roky snažil a co se dosud nikdy nestalo. ESA mi poslala oficiální tiskovou zprávu DEN před jejím zveřejněním. S žádostí o překlad. Zajásal jsem: takto přece má spolupráce fungovat! (Pro jistotu ještě jednou opakuji, že se tak stalo poprvé.) Ač jsem měl v plánu úplně jinou práci, vrhl jsem se na překlad, protože jsem toto vnímal jako příležitost k zahájení nové éry v budování webu ESA.
 • V úterý 26. ledna 2010 ráno (ještě před začátkem akce, o které zpráva referovala) jsem článek do ESA poslal. A mnul si ruce: stihl jsem to, snad se z této mimořádné události (vydání tiskové zprávy v několika jazycích včetně češtiny) stane pro příště standard!
 • Tentýž den odpoledne vyšla oficiální tisková zpráva: v angličtině a několika dalších jazycích. Čeština mezi nimi - k mému nemilému překvapení - nebyla.
 • Nic se nestalo ani ve středu či ve čtvrtek. To už jsem nevydržel a ozval se do ESA. Když nevydáváte články, které přeložím sám od sebe, budiž. Ale proč nevyjde ani to, co sami inciujete.
 • V pátek 29. ledna 2010 mi přišla odpověď: Sorry, nějak jsme si s kolegy (kterým jsme článek předali) nerozuměli, kdo to má dát na web. Tak to nakonec nedal nikdo.
 • Tentýž den odpoledne mi přišla zpráva, že se na publikaci článku usilovně pracuje - a skutečně, během několika minut se na webu objevil!
 • Následně jsem vznesl nesmělý dotaz, zdali by čirou náhodou nebylo možné publikovat i další články. Pro představu ctěného čtenáře: letos jsem jich přeložil deset, vyšly tři. Odpověď? Jo, bylo - jen je pošlete znovu, někam se nám jaksi ztratily (i když jsme jejich příjem původně potvrzovali).
 • Takže to jen tak pro představu, cože spolupráce s ESA na tvorbě obsahu webu obnáší. Ale už asi půl roku mám předběžný příslib, že bychom mohl dostat přímý přístup k administraci stránek - to by pak web vypadal jinak. Vždyť loni tam nevyšla ani polovina toho, co jsem přeložil. A často s extrémně dlouhými výpadky. Jo, a pokud jsem to ještě neprozradil, mám od minulého týdne osmou (!) kontaktní osobu v ESA (za dva roky), které mám zasílat přeložené texty. Vlastně sedm a půltou: dotyčnou dámu už jsem "měl" několik týdnů na konci roku 2008 (než odešla na mateřskou).
 • (Anabáze nekončí - v článku jsem opomenul přeložit jeden nadpis, takže je tam v původním znění, tedy anglicky. Že jsem hned v pátek psal omluvu do ESA a prosbu o nápravu a že se dosud nic nestalo, asi netřeba zdůrazňovat...)
 • Opakovaných setkání s kosmo/astronauty lze využít mj. k podepsání společných fotografií z akcí předchozích. A tak jsem loni na kongresu ASE v Praze získal podpis Johna Fabiana na rodinnou fotografii z výletu na Floridu (viz blog 19. května 2009) nebo Pamely Melroyové ze setkání v Itálii (viz blog 22. ledna 2008). A neopomněl jsem si nechat napodepisovat i fotografie pořízené na ASE 2007 ve skotském Edinburgu (viz blog září 2007). Jde o podpisy Georgije Ivanova a Alexandra Alexandrova (oba Bulharsko), Henryho Hartsfielda a Rogera Crouche (oba USA), Vladimira Šatalova, Alexandra Alexandrova a Vladimira Ljachova (všichni Rusko). ASE Edinburg

  TOPlist