Tomáš PŘIBYL – blog (nejen) o kosmonautice
www.kosmonaut.cz

Čtvrtek 31. prosince 2009

Čtvrtého prosince 2009 jsem na blogu informoval o možnosti stažení kalendáře ISS pro rok 2010 přímo ze stránek NASA: kdo je ale spíše příznivcem automatických sond, jistě nepohrdně kalendářem robotů Spirit a Opportunity (cca 7 MB). Ty mimochodem již za pár dní oslaví šesté výročí od přistání na Marsu. Sice již nejsou v plné síle a svěžesti, ale stále aktivní...

Vypadá to, že NASA přidání šestého letu raketoplánu (STS-135) k nyní plánovaným pěti (STS-130, -131, -132, -134 a -133) myslí docela vážně. V polovině prosince si totiž objednala za 64,6 mil. USD dvojici motorů SRB u společnosti ATK Launch Systems Inc. z Utahu. Formálně jde o motory pro případnou záchrannou výpravu (kdyby poslední mise raketoplánu STS-133 zůstala "uvězněna" na oběžné dráze a posádka se nemohla bezpečně vrátit), ale osobně se domnívám, že když už se tato dvojice motorů SRB vyrábí, tak se taky použije...

Kromě knih podepsaných Buzzem Aldrinem (viz blog 28. prosince 2009) nám Ježíšek donesl také několik stavebnic Lego (tak trochu tradičně - viz blog 28. prosince 2008). Přesto jsme v minulých svátečních a odpočinkových dnech sáhli do zásob a sestavili čtyři dosud nesestavené sady a udělali si krásnou Lego ulici - viz druhý snímek. Pro pořádek: tato ulice se skládá ze sad číslo 10182, 10185, 10197 a 10190 a představuje 7877 součástek! Z letošních vánočních stavebnic bych si dovolil vyzdvihnout asi nejobtížnější (a druhé nejpočetnější - co se množství dílků týká, obsahuje jich 5176 ks) kdy vydané Lego: loď Falcon z Hvězdných válek (10179). A propo, na dneční silvestrovskou noc máme v plánu zaútočit na největší kdy vydanou stavebnici Lego, model 10189 Taj Mahal. Čítá 5922 součástek. (Kdo si hraje, nezlobí - nechť to platí i v roce příštím!)

Středa 30. prosince 2009

NASA oznámila tři projekty, které jsou finalisty pro třetí sondu z programu New Frontiers (dosud vypuštěna sonda New Horizons k explanetě Pluto, na rok 2011 se chystá automat Juno k Jupiteru). Výběr finálního projektu má být oznámený v roce 2011:

 • SAGE (Surface and Atmosphere Geochemical Explorer): studium složení atmosféry Venuše a rozbor hornin v místě přistání.
 • Osiris-Rex (Origins Spectral Interpretation Resource Identification Security Regolith Explorer): odběr cca šedesáti gramů horniny z asteroidu a jejich doprava na Zemi k rozboru.
 • MoonRise: odběr zhruba dvou kilogramů vzorků z oblasti jižního lunárního pólu a jeho doprava do pozemských laboratoří.
 • Rusko zvažuje vyslat do vesmíru sondu, která by se pokusila odchýlit některý asteroid (hovoří se o Apophisu, který má kolem Země v roce 2029 proletět nějakých třicet tisíc kilometrů od Země) z jeho dráhy. Tím by se studovala možnost naší ochrany do budoucna - až se podobné nebezpečí objeví jako reálné. Anatolji Perminov (ředitel ruské agentury Roskosmos) oznámil, že by do projektu rád zapojil i další kosmické organizace: ESA, NASA, čínské vědce a další.

  Nové vydání měsíčníku Svět (leden 2010) obsahuje můj článek o kosmické turistice (který se stal i hlavním tématem čísla): "Kosmičtí turisté si balí kufry". (Věnovaný je především turistice suborbitální, nikoliv orbitální.)

  Úterý 29. prosince 2009

  "Už to není Měsíc Vašich dědečků," hlásá CNN o našem jediném přirozením souputníkovi. Poslední výzkumny sond LRO a nyní již neexistující LCROSS ukazují, že je dynamickým prostředím, kde ke změnám dochází prakticky každodenně a nikoliv v horizontu miliónů let. Na Měsíci je voda, je na něm nejchladnější zjištěné místo ve sluneční soustavě - a takto bychom mohli pokračovat. Zkrátka a dobře: Měsíc nám svá tajemství vydává jen velmi pomalu a většinu si pravděpodobně ještě střeží. Neodpustím si v této souvislosti připomenout, že Mars dnes známe lépe, než našeho nejbližšího souseda.

  Bývalá americká astronautka a skorovražedkyně Lisa Nowaková (Discovery STS-121/2006) se prozatím vyhnula vězení poté, co přiznala svoji vinu ve dvou méně závažných obviněních: z násilného vniknutí do dopravního prostředku a z ublížení na těle. Navíc se své sokyni v lásce o dalšího bývalého astronauta Williama Oefeleina (Discovery STS-116/2006) veřejně omluvila: "Je mi upřímně líto, že jsem zapříčinila strach a nedorozumění, které vedly k následnému veřejnému zájmu, jenž se Vás dotknul." Soudce Nowakovou odsoudil na dva dny ve vězení (které si již beztak ve vazbě odseděla), veřejně prospěšným pracem a osmihodinovému školení zvládaní vzteku. Navíc má Nowaková zákaz jakéhokoliv styku s Shipmanovou i Oefeleinem (vyjma omluvného dopisu, který měla Shipmanové napsat do deseti dnů od vynesení rozsudku). Soudce zdůraznil, že s Nowakovou coby bývalou astronautkou nejednal jinak, než s jakýmkoliv jiným obžalovaným a že mj. bral v potaz její předchozí bezúhonnost i snahu aktivně spolupracovat na nápravě po svém zadržení.

  Obměsíčník Ekologie se v závěru roku změnil na čtyřměsíčník - a to vydáním dvojčísla 5+6. Nechybí v něm můj článek "Meteorologické družice - naši univerzální pomocníci".

  Pondělí 28. prosince 2009

  Z šesti následujících misí si má ESA během dvou let vybrat dvojici, kterou realizuje do roku 2020 (realizuje = vyšle do vesmíru, protože žádná z nich není připravena ke startu dříve, než v roce 2018 a některé budou trvat i mnoho let):

 • Euclid: teleskop, který má mapovat temnou hmoty vesmíru.
 • Spica: teleskop pro sledování vesmíru v infračervené oblasti
 • Plato: sonda pro hledání exoplanet zemského typu.
 • Cross-Scale: sestava sond pro odebírání vzorků ionizovaných plynů nebo plazmy kolem Země.
 • Marco Polo: sonda, která by měla získat vzorky z asteroidu.
 • Solar Orbiter: sonda, která má zkoumat, jak pracuje Slunce.
 • Japonská kosmická agentura JAXA nabízí možnost poslat své jméno či jiný vzkaz k planetě Venuši, a to na sondě Akatsuki (dříve Planet-C; plánovaný start v květnu 2010). Pokud byste měli o něco podobného zájem (vzkaz je omezený čtyřiceti písmeny a jméno dvaceti písmeny - při použití japonských znaků je to polovina, ale předpokládám, že to se většiny čtenářů tohoto blogu netýká), stačí navštívit příslušný web a vyplnit formulář.

  Ježíšek se opět vytáhl: pod stromeček mi (krom jiného) nadělil dvojici knih, pod kterými je autorsky podepsaný Buzz Aldrin (veterán z letů Gemini-12/1966 a Apollo-11/1969; jinak též druhý člověk, který stanul na Měsíci). Podepsaný je přitom nejen obrazně, ale v obou knihách zanechal nesmazatelnou stopu v podobě svého vlastnoručního podpisu... (O knize Magnificent Desolation jsem psal již na blogu 23. června 2009; druhá kniha Look To The Stars je podepsaná i ilustrátorem Wendellem Minorem.)

  Středa 23. prosince 2009

  Do Dvorany slávy amerických astronautů (US Astronauts Hall of Fame - viz např. blog 30. října 2008) budou v příštím roce uvedeny čtyři osoby: Guy Bluford (Challenger STS-8/1983, Challenger STS-61A/1985, Discovery STS-39/1991 a Discovery STS-53/1992), Kenneth Bowersox (Columbia STS-50/1992, Endeavour STS-61/1993, Columbia STS-73/1995, Discovery STS-82/1997 a Endeavour STS-113/2002), Frank Culbertson (Atlantis STS-38/1990, Discovery STS-51/1993 a Discovery STS-105/2001) a Katherine Thorntonová (Discovery STS-33/1989, Endeavour STS-49/1992, Endeavour STS-61/1993 a Columbia STS-73/1995). Inaugurace tentokráte nekoliduje s termínem konání Kosmos News Party (30. dubna až 2. května 2010), protože je naplánovaná na 5. června 2010.

  NASA a ESA se dohodly na realizaci společných misí k Marsu, a to v letech 2016, 18 a 20 - s tím, že by po nich mohla následovat automatická výprava vedoucí k odběru vzorků hornin na povrchu planety. V roce 2016 se chystáý start evropské observatoře Trace Gas Orbiter, a to na americká raketě Atlas-5. Není vyloučeno, že součástí mise bude i malý výsadkový modul pro sledování počasí přímo na povrchu planety. Několikráte odložený robotický průzkumník ExoMars (naposledy viz blog 3. srpna 2009) má letět v roce 2018: při přistání využije technologii SkyCrane, která si má svoji premiéru odbýt na sondě MSL/Curiosity (start 2011). Opět bude použita raketa Atlas-5 s tím, že ponese ještě jeden (menší) rover pro studium Marsu: ten má navíc začít sbírat vzorky pro jejich budoucí odeslání na Zemi. Mise pro rok 2020 zatím nebyla specifikována.

  Radostné vánoční svátky a neméně radostný nový rok! (A mějte soucit s trpícími... Třeba s těmi, kteří jsou momentálně na antibiotikách a nemohou slavit tak, jak by si představovali. Jako třeba já. - I když paní doktorka říkala, že mám teď hodně pít. Asi jsem moc zajásal. Protože vzápětí k mé nelibosti odpověděla i na otázku, na kterou jsem se raději neptal, neb by mi mohla nabídnout nějaký zavádějící výklad, cože mám pít... Vyšel jsem z toho dost neradostně: Mám pít, ale nemám pít.)

  Úterý 22. prosince 2009

  Vánoční dárky mohou být různé. Letošní prosincové číslo bulletinu Kosmos News začíná slovy: "Vážení přátelé, právě držíte v rukou poslední číslo zpravodaje Kosmos-News." Ano, je to tak - po více než deseti letech vydávání a sto jedenácti publikovaných číslech se Milan Halousek rozhodl další práce na tomto měsíčníku zastavit. Důvody není třeba blíže zkoumat, prostě ukončení tohoto projektu berme jako fakt. Každopádně mu patří VELKÉ PODĚKOVÁNÍ za energii, čas a prostředky, které ze svých vlastních zdrojů do projektu během uplynulých deseti let vložil.

  Mé včerejší avizované vystoupení na ČT24 v pořadu Milénium (viz blog 21. prosince 2009) se nakonec nekonalo, neb do programového schématu bylo nutné na poslední chvíli zařadit aktuálnější pořad. Takže se vše odložilo o 24 hodin: pokud se nebude opět odkládat, vysílat by se mělo dnes v 11:30 hod.

  Kosmická loď Sojuz TMA-17 je od neděle 20. prosince 2009 bezpečně na oběžné dráze a dnes pozdě večer našeho času se má připojit k Mezinárodní kosmické stanici. Osobně mě těší, že jsem měl možnost setkat se se dvěma ze tří členů její posádky: ruský velitel Oleg Kotov byl letos v říjnu v Praze na kongresu ASE (a následně si odskočil i do Brna - odkud je i první fotografie, kterou jsem si stejně jako pětičlennou posádku ISS stihl nechat podepsat) a americký palubní inženýr Timothy Creamer je pravidelným hostem v Evropě (neb hovoří německy). Na třetím snímku je zachycený (uprostřed, jinak je lépe vidět na velkoplošné obrazovce) na veletrhu ILA 2002 v Berlíně.

  Pondělí 21. prosince 2009

  Podle nejnovějších informací byla schůzka na úrovni Obama-Bolden minulý týden (viz blog 16. a 18. prosince 2009) pouze informativní a oba pánové jen diskutovali budoucí možnosti americké kosmonautiky - s tím, že žádné finální rozhodnutí nebo slovo nepadlo. Je to zvláštní: jednak se tím agónie NASA protahuje (nikdo neví, na čem vlastně je) a jednak bylo právě na polovinu prosince avizováno oznámení nové strategie NASA. Dovolím si zaspekulovat: Obama se již rozhodl a rozhodnutí chtěl oznámit, ale... Čáru přes rozpočet mu udělal Kongres USA, který čtyři dny před touto schůzkou schválil návrh rozpočtu NASA na rok 2010: a to ve výši 18,7 mld. USD (meziroční růst o 942 mil. USD). Podstatné ovšem je, že příslušný zákon obsahuje doložku, že jakákoliv změna stávajících programů nebo aktivit (ukončení, přerušení, nahrazení jinými apod.) musí být podložena odpovídajícími změnami prováděcích zákonů. To prezidentovi hodně svazuje ruce v provádění změn "na vlastní pěst": pro každé radikální otočení kormidla nyní potřebuje podporu Kongresu USA. Ten se evidentně prezidentovi postavil poté, co Obama v minulých měsících nenechal v některých vládních (nekosmických) projektech kámen na kameni.

  Ač mám "chycené" průdušky, čeká mě dnes "mediální den". Nejprve předtáčení pořadu pro Rádio Proglas, v 11:30 hod živě v ČT24 v pořadu Milénium (společně s ředitelem České kosmické kanceláře Janem Kolářem) a od 15:00 hod ještě Český rozhlas Brno (tentokrát ohlédnutí za nedávnou výpravou do USA - viz blog 18. října až 13. listopadu 2009).

  Česká pošta mne mile překvapila - mnoho z těch, komu jsem knihu Poklady kosmonautiky odeslal v pátek, mi hlásilo, že ji dostali v sobotu! Jsem rád, že se distribuce podařila a že kniha udělá radost pod nejedním vánočním stromečkem. Kromě toho, že jsem vytvořil speciální webovou stránku pro knihu (www.kosmonaut.cz/poklady), kam bych rád časem doplňoval i případné chyby a opravy (jak je v poslední době v civilizovaném světě běžné), tak přináším seznam a vyobrazení pětice chybějících příloh, které by dle vyjádření vydavatele měly být k dispozici v průběhu ledna 2010:

 • Plánek nosné rakety Saturn-5.
 • Obálka, která letěla na palubě raketoplánu Challenger STS-8.
 • Plaketa zanechaná na Měsíci výpravou Apollo-17.
 • Poselství mimozemským civilizacím ze sond Pioneer.
 • Obálka vydaná při příležitosti návštěvy Jurije Gagarina v Praze - i s vlastnoručním podpisem.
 • Pátek 18. prosince 2009

  Ze semináře o raketové a kosmické technice ve Valašském Meziříčí je nyní volně dostupný sborník přednášek. Stáhnout (ve formátu PDF) lze z webu hvezdárny.

  Americký prezident Barack Obama prý na středečním setkání s administrátorem NASA Charlesem Boldenem oznámil, že podporuje vývoj nové superrakety, s níž by se létalo na Měsíc, k asteroidům a k měsícům Marsu. O které superraketě je ale řeč, nebylo oznámeno (ve hře jsou kandidáti Ares-5, Ares-5 Lite, HLV či Jupiter). Zároveň Obama slíbil navýšit rozpočet NASA o celou miliardu dolarů počínaje rokem 2011. Brzy se bezpochyby objeví další (a podrobnější) informace. (Na základě těchto útržků se ale nemohu zbavit dojmu, že si z pěti variant Augustinovy komise - viz blog 9. září 2009 - vybral Obama šestou.)

  Čínští vědci vytvořili podprsenku She´s Mine, která dokáže zvětšit objem ňader až o dvě čísla. Nenápadný motorek na baterku dokáže po prvním stisknutí zvětšit (nafouknutím polštářku uloženého v košíčku) horní míru o tři centimetry, po druhém stisknutí o další 2,5 cm. Proč zde tento vynález zmiňuji? Podprsenka je údajně vyrobena z materiálu, který používají kosmonauti. Krásný příklad aplikované kosmonautiky, není-liž pravda? (I když osobně by mě docela zajímalo, cože je to za materiál. Z kosmické technologie mě totiž napadá jen přistávací systém robotů Pathfinder, Spirit a Opportunity...)

  Náš druhdy útulný byteček se na několik desítek hodin změnil ve velkou balírnu poštovních zásilek - s potěšením tak můžeme konstatovat, že VŠECHNY knihy Poklady kosmonautiky objednané pod letošní stromeček, byly vyexpedovány. První část již včera, zbytek dnes ráno, a to jako Obchodní balíky České pošty (garantovaná dodávka do druhého dne). Jak už jsem avizoval, ke knize přikládám jako dárek kousek padáku z mise Sojuz T-6 (viz druhý snímek - na někoho vyjde kousek bílý, na někoho oranžový). Spodní řada snímků zachycuje rozložené přílohy z knihy (každý snímek představuje plochu jednoho kuchyňského stolu), kterých jsou desítky a které jsou mimořádně (dle mého osobního názoru) povedené. A to ještě pětice příloh zatím chybí a bude dodána v průběhu ledna 2010.

  Středa 16. prosince 2009

  Několik doplňujících informací ke knize Poklady kosmonautiky:

 • Kniha již je nachystaná a za několik hodin ji od vydavatele přebírám. Vzápětí poté začínám velký proces balení a odesílání všem, kdo si ji objednali a uhradili.
 • Na blogu 14. prosince 2009 jsem neuvedl cenu knihy - je 990 Kč. Při objednání ode mne je včetně všech poplatků, poštovného, balného, daní, palivových příplatků apod. Cena je prostě finální.
 • Vydavatel mě právě informoval, že v knize nebudou chybět tři, ale pět příloh. Důvod neuvedl. Mrzí mě to, ale knihu budu nyní expedovat bez těchto pěti příloh - nechci ztrácet čas. Samozřejmě, že každý, komu knihu dodám již nyní, dostane později (v průběhu ledna 2010) i oněch pět chybějících příloh.
 • Co se mimořádného dárku ke knize týká: jde o kousek hlavního padáku ze sovětské kosmické lodi Sojuz T-6, která byla ve vesmíru v roce 1982 (doba letu 7 dní 21 hodin 50 minut 53 sekund - přesně tolik má "natočeno" i onen padák).
 • Administrátor NASA Charles Bolden je dnes pozvaný do Oválné pracovny, kde se od amerického prezidenta Baracka Obamy dozví, jak moc a jakým směrem se otočí kormidlo NASA - a kolik na to bude k dispozici prostředků. Již dnes se tak zřejmě dozvíme, na jakou novou kosmickou techniku či mise se můžeme těšit a na jakou si můžeme nechat zajít chuť.

  Co se budoucích kosmických plánů NASA týká, tato agentura každopádně právě nyní zakoupila dvojici motorů SRB pro šestý start raketoplánu - sice se jich plánuj jen pět (viz blog 27. listopadu 2009), šestá mise je nyní brána jako případná záchranná, ale velmi vážně se uvažuje o jejím "zhmotnění" do reálného letu (viz blog 8. prosince 2009).

  Formálně je sice posádka Mezinárodní kosmické stanice šestičlenná, ale reálně na její palubě pracují jen dva kosmonauti: Jeffrey Williams (USA) a Maksim Surajev (Rusko), viz první snímek. Ovšem již příští týden by se měla rozrůst na pět stálých obyvatel (viz druhý snímek), a to po startu lodi Sojuz TMA-17, který je plánovaný na neděli 20. prosince 2009. Její posádku budou tvořit (zleva) Timothy Creamer (USA), Oleg Kotov (Rusko) a Sojči Noguči (Japonsko) - viz třetí obrázek.

  Pondělí 14. prosince 2009

  Jak už to bývá, ohledně knihy Poklady kosmonautiky (viz blog 11. prosince 2009) mám dvě zprávy: dobrou a špatnou. Dobrá je ta, že kniha už je vytištěna - špatná pak ta, že se tiskárně podařilo trojici příloh (celkem jich je skoro čtyřicet) vytisknout špatně a musí se tisknout znovu. Ale... Podařilo se mi dohodnout s vydavatelem, že dostanu ještě tento týden několik desítek nekompletních (= bez oněch tří příloh) knih. Takže je mohu začít distribuovat zájemcům (zvláště těm, kteří chtějí mít knihu pod stromeček) s tím, že ony tři chybějící přílohy dostanu (a následně všem, kdo obdrží knihu nekompletní, dodám) počátkem příštího roku. Kniha je i bez oněch tří příloh celistvá - a kdyby nebyly uvedené v přiložené brožurce se seznamem a popisem příloh, ani si jejich absence nelze všimnout. Takže: pokud má ještě někdo zájem o knihu Poklady kosmonautiky pod stromeček (poštovné do České republiky a balné zdarma, jako dárek navíc kousek padáku z ruské kosmické lodi Sojuz - byl skutečně ve vesmíru), ozvěte se mi (tp.pribyl@seznam.cz). Nikde jinde než u mě není možné nejméně do ledna 2010 knihu získat.

  (Všechny, kdo se mi již ozvali, jsem informoval osobním e-mailem v průběhu víkendu. Pokud jste se ozvali a informaci ode mne neobdrželi, prosím, ozvěte se ještě jednou, ať zbytečně neuvízneme kvůli komunikačním problémům na mrtvém bodě.)

  A na co se všichni, kdo dostanou Poklady kosmonautiky do ruky, mohou těšit? Jednak je to 35 samostatných a vkládaných příloh (je možné je libovolně vyjmout z knihy a jakkoliv s nimi manipulovat), které představují reprodukce zajímavých nebo důležitých dokumentů týkajících se historie kosmonautiky. Technické nákresy, dobový tisk, osobní dopisy, podpisy kosmonautů, příležitostné obálky... Informace o některých z těchto předmětů jsem přinesl na blogu 25. listopadu 2009. Vlastní kniha (je vložena v kartonové krabici, v níž najdete i brožurku s podrobným popisem jednotlivých předmětů) má sice "jen" sedmdesát tiskových stránek, ale textově představuje zhruba 250 stran strojopisu a dalších zhruba 200 barevných fotografií. Kapitoly jsou dvoustránkové a je jich celkem 35, přičemž pokrývají kompletní historii kosmonautiky: od prvních nesmělých krůčků do vesmíru přes kosmická prvenství a kosmické závody, program Apollo (na něj je v knize kladený zásadní důraz - kniha se původně chystala ke čtyřicátému výročí letu Apolla-11, bohužel se - ne mou vinou - nestihla), mezinárodní spolupráci i meziplanetární sondy až po současné programy - raketoplány a Mezinárodní kosmickou stanici. Nechybí ani pohled na budoucí plány nebo příklady praktických přínosů kosmonautiky - poslední kapitola je pak přehledem nejdůležitějších milníků v historii kosmonautiky. Kniha je doslova "narvaná" informacemi, příběhy, zajímavostmi, historickými či technickými údaji - mj. na předsádkách najdete kolem dvou set emblémů z programů Mercury, Gemini, Apollo, Skylab, raketoplánu i Mezinárodní kosmické stanice. Odborný recenzentem knihy se stala kapacita nejvyšší - Antonín Vítek.

  A ještě pár náhledů na stránky knihy Poklady kosmonautiky...

  Pátek 11. prosince 2009

  Na dnešní den mám od vydavatele knihy Poklady kosmonautiky (viz blog 16., 19. a 25. listopadu 2009) přislíbenou "zprávu o stavu projektu". Všem zájemcům o její zakoupení, kteří se mi ozvali e-mailem, sdělím detaily během víkendu. Pokud patříte k zájemcům o knihu a ještě jste se mi neozvali, můžete tak učinit třeba právě nyní. (Vypadá to, že na 99,99 procent nebude kniha letos v jakémkoliv běžném prodeji, ale že coby autor s "právem první noci" budu mít určité množství knih k dispozici. Ale je to jen předběžná informace, detaily bych se měl dozvědět právě dnes - a jako první budu e-mailem přednostně informovat zájemce o koupi.)

  Občané Japonska mají možnost ochutnat přínos kosmické technologie svému hospodářství - alespoň ti starší 20 let. Právě to je totiž v Japonsku hranice pro legální konzumaci alkoholu. Jen 250 šťastných výherců v loterii si totiž bude moci za 10000 jenů (cca 2000 Kč) zakoupit jednu láhev piva uvařeného z ječmene, který byl pěstovaný na Mezinárodní kosmické stanici v roce 2006. Přesněji: jde o čtvrtou "pozemskou" generaci tohoto sladovního ječmene. Takže je to skutečně vzdálený příbuzný svého kosmického předka...

  Letectví+kosmonautika 12/2009: přispěl jsem hned čtyřmi kousky. Jmenovitě to jsou články "Mys Canaveral tehdy a nyní" (krátká informace viz blog 17. května 2009), "Příběh konstruktéry v kosmické lodi" (vzpomínka na Konstantina Feoktistova - jeho úmrtí viz blog 23. listopadu 2009), "Program Mercury - Zapomenuté lety" a "Před startem kosmické lodi Sojuz TMA-17". Jinak je v časopise seznam všech článků o kosmonautice, které letos přinesl: celkem jich je 46, 32 je z mého autorského pera. A to jsem dodal ještě několik materiálů, které jsou formálně evidovány v rubrice "Muzeum" a nikoliv "Kosmonautika".

  Čtvrtek 10. prosince 2009

  Společnost Virgin Galactic (v pondělí dle plánu představila veřejnosti svůj první letoun SpaceShipTwo - viz blog 7. prosince 2009) uvolnila první podrobnější informace o své zvažované kosmické raketě (její financování viz blog 30. července 2009): její název má být LauncherOne. Raketa by měla být uvolněna ve výšce kolem patnácti kilometrů ze stroje WhiteKnightTwo s tím, že za cenu menší než dva milióny dolarů bude schopná vynést na oběžnou dráhu padesátikilogramové zařízení. Osobně bych byl mírně skeptický, a to ze tří důvodů. Jednak pro podobné náklady nevidím trh (podobným družicím je zpravidla jedno, s čím letí do vesmíru, takže se vždy "svezou" s většími satelity). Jednak mi cena za start přijde příliš nízká (pokud by se do ní měly amortizovat náklady na vývoj). A jednak společnost nemá prakticky žádné zkušenosti s kosmickými technologiemi: plány na suborbitální turistiku jsou přece jen o několik řádů jednodušší, než let na oběžnou dráhu.

  Robot Spirit na planetě Mars to má nahnuté čím dál více: důvodem je skutečnost, že mu selhalo již druhé kolo ze tří na pravé straně. Technický problém, který je podle všeho trvalého rázu, nemohl přijít v méně vhodnou dobu: Spirit je od dubna letošního roku uvezněný v písečné duně a dosavadní pokusy osvobodit jej byly neúspěšné. S prakticky nefunkční a nepoužitelnou pravou částí podvozku se již tak nízké šance na vysvobození stroje začaly blížit nule...

  Poslední letošní vydání obměsíčníku Kozmos obsahuje i můj článek "Sondu MESSENGER zradil počítač". - Kozmos ještě jednou: dnes mi z redakce přišla složenka s honorářem za jeden článek. Co je na tom tak mimořádného? Po šestnácti letech (!) mi přišla na adresu, kde skutečně bydlím... Z té, kam mi honoráře chodily, jsem se totiž odstěhoval v roce 1993 - a od té doby jsem nabyl pocit, že není na světě síly, která by byla schopná přimět redakci/vydavatele ke změně adresy a že ji mám na doživotí. A ejhle, uplynulo jen šestnáct let a změna byla provedena...

  Středa 9. prosince 2009

  Posádka raketoplánu Discovery STS-128 (jejím členem byl i švédský astronaut Christer Fuglesang) přijíždí v těchto dnech do Evropy. V plánu má několik veřejných vystoupení v různých zemích.

  Start amerického raketoplánu Endeavour STS-130 byl odložen o další den (viz blog 30. listopadu 2009), takže podle nejnovějších předpokladů by měl do vesmíru zamířit 7. února 2010.

  Včera jsme navštívili v pražském Muzeu Karlova mostu výstavu "Richard V. král papírový", která je věnovaná nevětšímu českému (a možná i světovému) autorovi vystřihovánek Richardu Vyškovskému. Výstava (nedávno prodloužena do 10. února 2010) obsahuje obrovské množství papírových modelů - dokonce je mezi nimi i něco kosmické techniky (Vyškovský jí ale příliš neholdoval, takže k vidění je jen americký raketoplán Challenger, robot Lunochod a lunární vozítko Rover s astronauty plus loď Galaxia ze stejnojmenného komiksového seriálu). Ale jinak je Vyškovského největší síla v architektuře ve všech podobách. A propo, včerejšek měl jednu pihu na kráse: nekonala se v 17:30 ohlášená autogramiáda - program začínal rovnou přednáškou od 18:00 hod. Pokud se autogramiáda konala (bez jediného slova vysvětlení nebo omluvy) později, nevím - nám přespolním s tříletým dítětem na cestách už to mohlo být celkem jedno, neb jsme spěchali na vlak. Trošičku (a nemile) mě tato bezohlednost vůči návštěvníkům ze strany muzea i pana Vyškovského překvapila. Výstava ale rozhodně za návštěvu stojí.

  Úterý 8. prosince 2009

  Vypadá to, že nás nečeká posledních pět, ale šest misí raketoplánů - myšlenky na přidání jedné výpravy s označením STS-135 totiž začínají ožívat. Nebylo by to totiž náročné ani finančně, ani technicky. Při (zatím) posledním plánovaném letu raketoplánu Discovery STS-133 (STS-134 jí bude předcházet, viz letový řád na blogu 27. listopadu 2009) se má chystat k případné záchranné misi raketoplán Atlantis. Pro něj se počítá s využitím nádrže ET-122, která byla v srpnu 2005 poškozena hurikánem Katarina a která by zůstala po skončení programu raketoplánů k dispozici. Pokud by bylo potřeba záchrannou misi realizovat, může Atlantis startovat na výpravu STS-335 v listopadu či prosinci 2010. V případě, že by se ze záchranné mise stal (již nyní) regulérní let, navrhuje NASA aby se další záchranná mise nechystala: posádka posledního raketoplánu STS-135 by byla pouze čtyřčlenná (dva piloti, dva letoví specialisté; předběžný plán počítá s připojením k ISS až čtvrtý den letu, a to právě kvůli vyšší náročnosti práce pro menší posádku) a v případě potřeby by ji z ISS mohla evakuovat dvojice ruských lodí Sojuz (každá by startovala s jedním ruským kosmonautem, takže by měla právě dvě místa). Podle zpráv, které prosakují z NASA, by se velitelem mise STS-135 měl stát Steven Lindsey (nyní velitel STS-133), který by si s sebou měl "vzít" právě část posádky STS-133 (Lindsey se evidentně nehodlá vzdát titulu "velitel posledního raketoplánu"). V nejbližší době by tak bylo nutné donominovat posádku STS-133 (aktuální složení viz blog 21. září 2009). Pokud bude mise STS-135 schválena k realizaci, poletí v prvním čtvrtletí 2011 - s tím, že pět předchozích výprav bude "roztaženo" do celého roku 2010 (nemají tedy končí v září 2010, jak se nyní počítá).

  NASA, ESA a italská kosmická agentura ASI začaly vést jednání o úpravě jednoho modulu MPLM (Multi-Purpose Logistic Module) pro trvalé připojení k ISS. Moduly byly vyrobené tři: Leonardo (starty Discovery STS-102/2001, Discovery STS-105/2001, Endeavour STS-111/2002, Discovery STS-121/2006, Endeavour STS-126/2008 a Discovery STS-128/2009), Raffaello (Endeavour STS-100/2001, Endeavour STS-108/2001 a Discovery STS-114/2005) a Donatello (nikdy nebyl použitý při letu do vesmíru). Přitom byly navržené jen ke krátkodobým návštěvám ISS coby dopravní kontejnery v nákladových prostorech raketoplánů: jejich úprava na dlouhodobý pobyt u kosmické stanice by ovšem nebyla obtížná ani techicky, ani náročná finančně (odhaduje se na 20 až 40 mil. USD). Sloužily by totiž především jako skladovací prostory (modul by nesl nový název PMM, Pressurized Multipurpose Module). Informace o tom, který z modulů bude pro trvalé připojení k ISS upravený, se různí. Na rok 2010 jsou chystané dva lety modulu Leonardo: při letu raketoplánu STS-131 (březen) a STS-133 (září). Oba má absolvovat MPLM Leonardo. Ale... To by znamenalo, že před letem STS-133 by bylo pouhých šest měsíců na jeho úpravy - hovoří se proto o jeho nahrazení při misi STS-133 sesterským modulem Raffaello. Nebo - pokud bude do letového řádu raketoplánů přidána mise STS-135 (viz předchozí odstavec) - pletí Leonardo v roce 2010 skutečně dvakrát a při posledním letu zůstane na ISS trvale právě Raffaello.

  Pokud už je řeč o modulech MPLM, pojďme se podívat na jejich loga - rozhodně stojí za to. Jak oficiální (vlevo), tak neoficiální (vpravo), které odkazuje na komiksové postavičky Nindža-želv (ty se jmenovaly Leonardno, Donatello, Raffaello a Michelangelo - tedy prakticky stejně, jako moduly MPLM: jediným rozdílem je, že moduly jsou jen tři).

  Pondělí 7. prosince 2009

  Na dnešek je ve městě Mohave (Kalifornie; viz blog 29. října 2009) oznámeno slavnostní představení nového raketoplánu SpaceShipTwo, který má navázat na stroj SpaceShipOne (třikrát překonal stokilometrovou hranici, dnes je k vidění ve foyeru Národního muzea letectví a kosmonautiky ve Washingtonu D.C.) a jehož výrobu financuje společnost Virgin Galactic. SpaceShipTwo pro dva piloty a šest platících pasažérů plánuje premiérový let na příští rok, kdy se také čeká dosažení suborbitální dráhy a let do výšky nad 100 km. Pokud vše půjde dobře, může svézt první platící zákazníky v roce 2011 nebo 12. Celkem bude vyrobeno pět kusů SpaceShipTwo. Ty by měly operovat nejprve z nově budované základny Spaceport America (Kosmický přístav Amerika; sát Nové Mexiko), později i ze švédské Kiruny, z Velké Británie i ze Saúdské Arábie.

  Ve Spojených státech podlehl ve věku 55 let leukémii Craig Puz, vojenský kandidát na palubního specialistu kosmických raketoplán. Do výcviku se zapojil v roce 1982 ve druhé skupině armádních specialistů pro lety na raketoplánech; program opustil v září 1990 (po oznámení, že Pentagon končí s vojenským využitím raketoplánů). Připravoval se mezi čtyřmi vybranými kandidáty pro let s laboratoří Starlab (vojenská varianta Spacelabu). Výcvik pro tuto misi zahájili v červenci 1987 a po několika měsících bylo rozhodnuto, že poletí právě Craig Puz a Maureen LaCombová, náhradníky se stali Dennis Boesen a Kenneth Bechis. Puz a LaCombová ovšem byli v červnu 1988 zraněni při autonehodě. Zatímco LaCombová zůstala v hlavní posádce, zranění Puze jej do budoucna trvale lékařsky diskvalifikovala a nahrazený byl Boesenem. Puz - již bez šance podívat se do vesmíru - přesto v oddíle zůstal až do jeho definitivního konce. (Pro úplnost: projekt Starlab byl rušený v srpnu 1990 - v té době se počítalo s letem této laboratoře v květnu 1992 při misi STS-50.)

  Několik nových fotografií 23. základní posádky Mezinárodní kosmické stanice. Na prvním snímku kompletní šestičlenná sestava (aneb takto bude vypadat posádka ISS v dubnu a květnu 2010) - zleva: Michail Kornijenko (Rusko), Tracy Caldwellová (USA), Alexandr Skvorcov, Oleg Kotov (oba Rusko), Timothy Creamer (USA) a Sojči Noguči (Japonsko). Na snímku druhém posádka lodi Sojuz TMA-18 (plánovaný start 2. dubna 2010): Kornijenko, Skvorcov a Caldwellová. Na snímku třetím je ruská část posádky (Kornijenko, Kotov a Skvorcov), na čtvrtém pak neruská (Creamer, Caldwellová a Noguči).

  Pátek 4. prosince 2009

  V rámci přípravy na operace spojené s plánovaným zavedením do operačního provozu kabiny Dragon prošli první profesionální astronauti NASA výcvikem v zařízeních společnosti SpaceX (viz blog 22. října 2009). Jmenovitě šlo o Tracy Caldwellovou, Shannon Walkerovou a Douglase Wheelocka, kteří budou na palubě ISS v příštím roce - v době, kdy se předpokládá vypuštění první lodi Dragon a možná i druhé (ta už by se měla ke stanici přiblížit). Společně s nimi se výcviku zúčastnily i další osoby z NASA, zvláště pak lidé zodpovědní za letové operace a navíc i astronautky Marsha Ivisnová a Megan McArthurová.

  V příštím roce si připomeneme desáté výročí trvalého obydlení Mezinárodní kosmické stanice: při této příležitosti NASA vydala kalendář, který tuto událost připomíná. Kalendář (má cca 10 MB) je možné stráhnout ze stránek NASA.

  Inu dobrá, není to kosmonautika, ale... Pro mě je to zásadní životní změna. Aneb kdo u nás doma někdy byl, ví, že bydlíme v oblasti s jedním z nejhorších parkování v Brně (a možná v celé republice). Aneb žijeme na sídlišti, které bylo dokončeno "po revoluci", ale svými parkovacími kapacitami nesplňovalo ani předrevoluční normy. Člověku nebylo zrovna dvakrát do zpěvu, když v jednu ráno přenášel třeba kilometr dvě spící děti. To se ale nyní mění: Štědrý den k nám dorazil se čtyřtýdenním předstihem a nadělil klíče od nové garáže postavené jen pár kroků od bytu... Sbohem škrábání zamrzlých oken, sbohem marné pátrání po volných místech, sbohem dlouhé noční pochody s dětmi v náručích a taškami přes rameno...

  Čtvrtek 3. prosince 2009

  Čína oznámila, že svoji druhou lunární sondu Chang´e-2 vypustí do vesmíru v říjnu 2010. Nepotvrdily se tak dřívější zprávy, které slibovaly start ještě v letošním roce (viz např. blog 8. ledna 2009). Sonda bude z technického hlediska dvojčetem "jedničky" s tím, že bude pracovat na nižší operační dráze nad Měsícem a ponese modernizované přístrojové vybavení.

  Japonská meziplanetární sonda Hayabusa, kterou postupně potkalo několik vážnýc technických problémů, pokračuje v návratu na Zemi - navzdory tomu, že jí minulý měsíc vypadl poslední plně funkční iontový motor (označovaný jako D). Hayabusa má motory čtyři, výpadek se nakonec podařilo nahradit zajímavou kombinací motoru A a B: u "béčka" odešel neutralizér, takže začal využívat tuto komponentu právě z "áčka". Sonda má plánované přistání na 10. června 2010 v australské Woomeře, přičemž vědci doufají, že v návratovém pouzdře ponese vzorky z přistání na asteroidu Itokawa (i když zůstávají nohama pevně na zemi, protože dle veškeré signalizace se odběr nezdařil - misi dokončují především jako technologický experiment).

  Dr. Rock - Doktor Šutr. Tak zní přezdívka, kterou američtí astronauti dali v šedesátých letech svému kolegovi Harrisonu Schmittovi, jedinému profesionálnímu geologovi v oddíle. Ten měl možnost jako jediný geolog v historii provést terénní průzkum přímo na Měsíci: byl pilotem lunárního modulu Apolla-17/1972. V těchto dnech se přitom pohybuje po Vídni, a protože je to opravdu za humny, byl by hřích nezajet se za ním podívat (zvláště má-li přednášku pro širokou veřejnost, a to přístupnou zdarma). Nelenili jsme, vyjeli jsme - a byli po zásluze odměněni setkáním s jedním ze dvanácti Pozemšťanů, kteří měli možnost projít se po Měsíci. Dokonce i autogram jsme získali: Schmitt byl ochoten podepisovat jen svoji knihu "Return To The Moon", kterou jsme naštěstí s sebou měli.

  Středa 2. prosince 2009

  Elon Musk, zakladatel společnosti SpaceX se vyjádřil k programu nosné rakety Falcon-9, jejímž je ideovým "otcem". Podle něj je plánované datum startu (2. února 2010) nejbližším možným termínem, ovšem naznačil, že jde zároveň o termín nejoptimističtější. Před startem je přitom plánovaný tří- až pětisekundový zkušební zážeh motorů prvního stupně nosiče: ten se má uskutečnit někdy koncem ledna či počátkem února. Až po jeho úspěšném provedení bude vydán souhlas se startem. Musk zároveň připustil, že šance na úspěch u první rakety vidí v rozmezí 70 až 80 procent a že doufá, že během příštího roku se podaří vypustit alespoň dvě rakety Falcon-9: současný plán počítá se starty čtyřmi (únor, červen, srpen a prosinec 2010).

  Ostatně, inzerovaný termín startu Falconu-9 (2. února 2010) není reálný i z toho důvodu, že na 3. února 2010 má zablokovaný termín vypuštění z mysu Canaveral raketa Atlas-5 a že i tato blokace byla důvodem přesení startu raketoplánu Endeavour z 4. na 6. února (společně s příletem ruské lodi Progress k ISS - viz blog 30. listopadu 2009). Vzhledem k tomu, že dnešní technika na raketové střelnici neumožňuje realizaci dvou startů v době kratší než 48 hodin, není možné startovat 2. a následně 3. února. Falcon-9 tak přijde na řadu nejspíše později.

  Při několikaletém shánění podkladů pro knihu Poklady kosmonautiky (viz např. blog 25. listopadu 2009) jsem si doplnil sbírku i o dvě rarity: deníky Obranu lidu a Rudé právo, které vyšly 13. dubna 1961. Tedy jeden den po letu Jurije Gagarina...

  Úterý 1. prosince 2009

  Ještě před týdnem pracovalo na Mezinárodní kosmické stanici dvanáct kosmonautů. Pak odletěl raketoplán Atlantis a zbylo jich pět. Dnes odletěl (a následně bezpečně přistál) ruský Sojuz TMA-15 a zbyli jen dva. Tento neobvyklý stav (posádka stanice je nyní formálně šestičlenná) bude trvat až do příletu lodi Sojuz TMA-17 (start 20. prosince 2009, připojení k ISS o dva dny později).

  V meteoritu ALH84001, který vzbudil pozornost už v roce 1996, kdy vědci oznámili nález stop po činnosti živých organismů (a kterýžto objev byl následně rozcupován jako nedostatečně podložený), opět poutá pozornost. Díky rozvoji technologií (např. elektronové mikroskopy) oznámili vědci (mimochodem, stejní jako před třincti lety), že tentokrát s jistotou našli stopy života. Neb krystalická struktura magnetitu obsažená v meteoritu je podle nich prokazatelně organického, a nikoliv anorganického původu. Se svým zjištěním se nyní chystají jít na trh: 46stránková studie je zatím dostupná jen úzkému okruhu pečlivě vybraných specialistů. Ti se o ní vyjadřují velmi pozitivně. (Bodejť by ne, když nejde o objektivní vzorek, ale o vybrané jedince.) Až příští týdny a měsíce ukážou, nakolik jsou hypotézy průkazné.

  Dvojice emblémů evropských kosmických náklaďáků ATV: jednak loňského s pořadovým číslem jedna (Jules Verne), jednak chystaného na příští rok (Johannes Kepler).

  TOPlist