Tomáš PŘIBYL – blog (nejen) o kosmonautice
www.kosmonaut.cz

Čtvrtek 30. dubna 2009

Zítra začíná v Lázních Bohdaneč tradiční setkání Kosmos News Party 2009. Moji trochu do mlýna na této akci představuje sobotní předáška (dle harmonogramu plánovaná od 10:30 do 12:00 hod) PUTOVÁNÍ PO "AMEČICE". Rád bych napsal "všichni jste srdečně zváni", ale maximální kapacita akce byla dosažena již první jarní den - inu, kdo chvíli stál, již stojí opodál.

Pokud se ale o víkendu chcete mermomocí zúčastnit nějaké kosmické akce, pak lístky na uvedení tří nových astronautů (viz blog 23. ledna 2009) do Dvorany slávy amerických astronautů v Titusville stále ještě jsou v prodeji. Kromě oné trojice bude na akci skoro čtyřicet dalších amerických astronautů - včetně mnoha veteránů z programůl Mercury, Gemini a Apollo.

Společnost pro uvádění historických omylů na pravou míru upřesňuje včerejší informaci, že "matka manželky" (tedy v Česku velmi pejorativní "tchýně") astronauta Feustela je od Plzně. Jiné zdroje uvádějí, že je z Brna. Bohužel nemám možnost si tuto informaci ověřit z nezávislého a spolehlivého zdroje - snad až přímo od astronauta Feustela, který se údajně chystá navštívit Českou republiku...

Severní Korea pohrozila, že pokud nebude obnovena mezinárodní pomoc jejímu hladovějícímu lidu, bude zkoušet další a další "mírové" rakety a předstírat starty družic do vesmíru. Na palici je to z mnoha důvodů: třeba proto, že severokorejský "kosmický" program spotřeboval zhruba půl miliardy dolarů (viz blog 8. dubna 2009). Taky se můžu tvářit, že nechápu hrozbu "mírovou technologií" - ale myslím, že každý jen trochu rozumný jedinec ví, co v dnešním světě "mírová technologie" v podání některých zemí znamená.

Měsíčník Svět, květen 2009: kromě porce "kosmických aktualit" ještě dvoustránková reportáž z návštěvy letadlové lodi USS Yorktown "Vzhůru na palubu" (viz blog 29. října 2009) a čtyřstránka věnovaná zvířecím kosmonautům "Lajka nebyla první".

Středa 29. dubna 2009

Americký astronaut Andrew Feustel si při nadcházejícím letu Atlantis STS-125 (plán startu 11. května 2009) vezme na oběžnou dráhu českou vlajka a jeden výtisk nerudových Písní kosmických. Proč? Matka jeho manželky totiž pochází od Plzně - a Feustel tak má v Česku hromadu příbuzných. Jen pro upřesnění některých nepřesných zpráv: česká vlajka je přítomna při KAŽDÉM startu raketoplánu. Ten s sebou v rámci "propagačních balíčku" vždy veze i nejméně tři kompletní sady vlajek VŠECH členských států Organizace spojených národů. Unikátem tak jsou pouze ony Písně kosmické - a fakt, že bude další astronaut s českými příbuznými.

Čtyřnásobný švýcarský astronaut Claude Nicollier (veterán z letů Atlantis STS-46/1992, Endeavour STS-61/1993, Columbia STS-75/1996 a Discovery STS-103/1999) dostal v minulých dnech nakládačku v Dněpropetrovsku na Ukrajině. Cestou do hotelu byl přepaden a připraven o peněženku, mobilní telefon a hodinky. Při této příležitosti mu skupinka útočníků způsobila několik zranění, po nichž zůstal v bezvědomí na ulici. Naštěstí se nepotvrdily původní zprávy o tom, že má bodná a řezná zranění způsobená nožem. Takže z útoku vyvázl podle všeho "pouze" s pohmožděninami.

Motory obou robotů Spirit a Opportunity už zase na Marsu spokojeně předou. Opportunity nakonec vyklouzl z písečné pasti hladce - a stejně tak Spirit zatím zdárně překonává problémy se stárnoucí elektronikou (viz blog 21. dubna 2009), takže pokračuje v jízdě.

V sobotu 25. dubna 2009 se opět po mnoha letech vznesl do vesmíru Saturn-5: i když jen v podobě makety v měřítku 1:10 (což samo o sobě znamená, že raketa měla výšku skoro 11 metrů a vážila tři čtvrtě tuny). Maketu stavěl autoopravář Steve Eves ve své garáži, trvalo mu to dva roky a vynaložil na ni třicet tisíc dolarů. Start se uskutečnil z farmy u města Price v Marylandu. Saturn-5

Úterý 28. dubna 2009

Družice Orbiting Carbon Observatory, která byla zničena při havárii rakety Taurus 24. února 2009 (viz blog stejného data), by měla být postavena znovu, aby mohla být vypuštěna v roce 2011. Shodli se na tom zástupci NASA a vědecké obce. Pokud se pochopitelně najdou peníze. Ale to by v současné Americe snad neměl být problém - Barack Obama slibuje peníze všem a na všechno...

Vypadá to, že na post administrátora NASA jsou v současnosti dva poslední kandidáti: Lori Garverová (o které bývalý první muž NASA Michael Griffin prohlásil, že "není dostatečně kvalifikovaná, aby kvalitně rozhodovala" - viz blog 12. prosince 2009) a Simon Worden z Amesova výzkumného střediska NASA. Osobně se už těším, až bude hlavolam jménem nový administrátor NASA rozluštěný - mj. proto, že bude zajímavé zpětně sestavit historii spekulací a kandidátů.

Start měsíční sondy LRO, který je zatím plánovaný na 2. června 2009, je opět ohrožený. Důvodem je kolize termínů: na 1. června "sklouzl" start rakety Delta-4 s družicí GOES-O, 2. června by měl startovat nosič Atlas-5 s LRO. Přitom z mysu Canaveral není možné vzhledem k omezeným možnostem sledovacích stanic vypustit dvě kosmické rakety dříve, než 48 hodin po sobě. Podobné termínové kolize jsou přitom v letových řádech poměrně časté: řeší se až bezprostředně před startem (v řádu několika málo týdnů), protože z dlouhodobého hlediska se starty neustále přesýpají, předbíhají, odkládají... A nemá cenu ani smysl překopávat při jedno posunu termíny všech vzletů.

Asi se to stává... Moje adresa se evidentně zasekla v nějakém "posádkovodu" - a tak mi přišla další podepsaná fotografie posádky Atlantis STS-125 (viz blog 20. dubna 2009). Tentokrát ale jde o oficiální litografii, kterou jsem ve sbírce dosud podepsanou neměl, takže jsem spokojený jako želva... (Aneb kdyby misi STS-125 potkalo něco nepěkného, tak mám v tuto chvíli ve sbírce díky několika kompletně podepsaným kompletním fotografiím posádky celé jmění. Ale raději uvidím raketoplán bezpečně zpět na Zemi a dále budu třít svoji bídu s nouzí. Mé přání je jiné: jen více takovýchto posádek!)

Pátek 24. dubna 2009

Přesluhující robot Opportunity na Marsu uvízl při své velké cestě ke kráteru Endeavour v písečné duně a nemůže se pohnout. Podobná událost jej potkala už v dubnu 2005, kdy uvíznul v duně Purgatory, ze které se pak drápal téměř půldruhého měsíce. Tato minulá zkušenost může na straně jedné pomoci při vysvobozování, na straně druhé ale mohou být lokální podmínky v aktuálním místě zapadení úplně jiné. Robot dosud urazil 15205,65 metru (stav k 15. dubnu 2009, novější se mi nepodařilo nalézt) a věřme, že nepůjde o hodnotu konečnou.

První iránská družice Omid (viz blog 3. února 2009) by měla zaniknout v hustých vrstvách atmosféry během 24 hodin.

Letectví+kosmonautika 4/2009: pokračuje volný seriál o putování po amerických muzejích a místech souvisejících s kosmonautikou. Dnes navštívíme dvě instituce v Oklahoma City: Oklahoma History Center a Science Museum Oklahoma, a to ve článku "Vábničky v Oklahoma City". Pro zajímavost přikládám i původní grafický návrh první stránky dvojreportáže, kde byla nahrazena jedna z fotografií (protože grafik vybral všechny snímky ze Science Museum, tak jsem chtěl alespoň jeden z History Center). A ještě jedna zajímavost takhle při konci týdne: za měsíc se na stránkách Letectví+kosmonautiky podíváme do National Naval Aviation Museum v Pensacole (viz blog 17. října 2008).

Čtvrtek 23. dubna 2009

Jen doplnění informace na blogu 22. dubna 2009: předsunutí startu Atlantis STS-125 je zvažováno z toiho důvodu, že od 14. května nemůže raketoplán z důvodu kolize s vojenskými programy na mysu Canaveral startovat. Tím, že bude start o den uspíšený, získá NASA tři možnosti vypuštění raketoplánu - oproti dvěma v případě startu 12. května 2009. O změně data startu zatím nebylo rozhodnuto: Atlantis připravený bude, ale otázkou je připravenost vynášeného zařízení. Pokud by se Atlantis nepodařilo vyslat do vesmíru před 14. květnem, mělo by to nepříjemný "domino-efekt" na další start. Mise Endeavour STS-127 se totiž musí uskutečnit v rozmezí 13. až 21. června 2009 - pokud se nestihne, další příležitosti je až od 11. července 2009.

NASA zvažuje redukci počtu členů posádky nově vyvíjené lodi Orion z šesti na čtyři (týká se to letů na nízkou oběžnou dráhu, pro cesty k Měsíci se beztak počítalo s kvartetem kosmonautů). Důvodem jsou obavy z možného nárůstu hmoznosti lodi: eliminace dvou členů posádky by měla tyto problémy vyřešit. NASA upozorňuje, že nejde o problémy aktuální, ale možné, a že eliminace dvou astronautů by z programu sejmula tlak na úzkostlivé dodržování hmotnostních limitů. S tím, že dříve či později by byl Orion pro šestičlennou posádkou beztak upravený (buď ještě v průběhu vývoje, pokud by se ukázalo, že hmotnosti jednotlivých komponent jsou v limitu, nebo po zalétání lodi, nebo po vývoji její kompozitní konstrukce, která má nahradit stávající hliníkovou, což přinese snížení její hmotnosti o 10 až 15 procent).

NASA vydala oficiální fotografii posádky raketoplánu Discovery STS-128 (plán startu srpen 2009). Pilotem posádky bude Kevin Ford - pokud bude dodržen letový řád předhoczích startů (Atlantis STS-125, Sojuz TMA-15, Endeavour STS-127) včetně plánovaných posádek, pak se Ford stane kosmonautem s "magickým" pořadovým číslem 500.

Středa 22. dubna 2009

NASA zvažuje možnost uspíšení předstartovních příprav raketoplánu Atlantis STS-125 a jeho start o jeden den dříve - už 11. května 2009.

Studie provedená organizací Aerospace Corporation konstatuje, že pro vzlety kabiny Orion je možné použít i stávající rakety Delta-4 Heavy nebo nově vyvinutou Atlas-5 Heavy. Jinými slovy: Ares-1 dle této studie není jedinou možnou variantou, jak dosud tvrdila NASA. Bývalý administrátor NASA Michael Griffin se proti konstatování ohradil s tím, že "Vaše prezentace budou vždy vypadat lépe než náš hardware". Studie Aerospace Corporation navíc nezmiňuje, že by použití klasických raket bylo rychlejší či levnější (podotýkám, že Ares má za sebou už pět let vývojových prací). Naopak, upozorňuje na náklady související s jejich nasazením: třeba při použití Delty-4 Heavy by bylo nutné investovat 400 mil. USD do certifikace pro lety s lidskou posádkou (NASA tvrdí, že by to bylo několikanásobně více) a výstavba nové rampy 37A by si vyžádala 750 mil. USD. Atlas-5 Heavy by vyšel levněji: certifikace 200 mil. USD, úprava rampy LC-41 cca 350 mil. USD. Ale pozor: Delta-4 Heavy má za sebou již několik startů, Atlas-5 Heavy by bylo nutné dovyvinout (zatím je k dispozici jen Atlas-5). Oba nosiče by pro lety s lodí Orion mohly být připraveny v roce 2014.

Výtopna je nově otevřená hospoda v Brně (absurdní je, že tip na její návštěvu mi přišel z Prahy...), která je celá vláčková a kde mašinky s vagónky rozváží nápoje na KAŽDÝ stůl! Dokonce jsou v hospodě dva mosty, aby byly obsluhované všechny stoly. Výtopnu jsme vyzkoušeli a odváželi si smíšené pocity. Nápad a zážitek úžasný, ale... Pivo kyselé (a to jsme si nechali poslat vlaky z Plzně i Starého Brna) a teplé, sklenice špinavé a ulepené, jídlo statečně drželo úroveň s pivem (zelí u vepřo-knedlo-zelo zkvašené atd.). Odpovídající nápojový i jídelní servis pak měl ještě u většiny členů naší výpravy střevně-žaludeční dohru. Takže: Výtopnu doporučujeme, ale jen na pohled z ulice (nebo si objednávejte toliko lahvové nápoje, u nich se toho snad moc zkazit nedá).

Úterý 21. dubna 2009

Nový oddíl amerických astronautů (oznámení jmen jeho členů se očkává v květnu: při troše štěstí už v dubnu - při troše smůly až v červnu) se bude povinně učit "gavariť pa ruski". Je to poprvé v historii americké kosmonautiky, co bude ruština povinnou součástí ZÁKLADNÍHO výcviku. Aneb bez její znalosti nesloží kandidát závěrečné zkoušky...

Robot Spirit na Marsu začíná mít čím dál větší problémy (není divu: plánovaná životnost tři měsíce nominální s třemi měsíci možnosti prodloužení byla od ledna 2004 překročena mnohonásobně). Opakovaně se v minulých dnech neozval ve stanovených časech, komunikaci aktivoval až po impulsu z nouzového "budíku". Palubní počítač se totiž opakovaně restartoval, protože se nedaří zápisy do flash paměti. Zatím není jasné, jaký vliv bude mít tato situace na běh věcí příštích.

TV Nova tentokrát slib dodržela a v pořadu Víkend jsem se včera objevil - viz první snímek. Druhá fotografie ukazuje záběr ze zákulisí - "jak se natáčelo".

Pondělí 20. dubna 2009

Pokud TV Nova dodrží svůj plánovaný harmonogram (což se ne vždy stane), měla by se v dnešním pořadu Víkend objevit i moje maličkost. Vysílá se od 21:00 hod.

Vypadá to, že v brzké době se dočkáme dalších nominací do posádek raketoplánů (či alespoň nové posádky raketopánu: na řadě je STS-132). Garrett Reisman (veterán z letu Endeavour STS-123/2008) prý dostal nabídku vydat se v létě 2010 znovu do vesmíru (tentokrát krátkodobě raketoplánem), ale odmítl ji s tím, že chce v brzké době odejít z NASA do soukromého sektoru.

Všem, kdo o víkendu (přesněji: v sobotu 18. dubna 2009 odpoledne středoevropského času) navštívili sběratelskou stránku www.collectspace.com jedno upozornění: stránka byla v té době několik desítek minut napadena virem z kategorie Iframe skriptů. Pokud používáte Windows Internet Explorer a nemáte jej záplatovaný, mohl se virus na Vašem počítači spustit zcela automaticky a bez jakéhokoliv varování či upozornění (a bez jakéhokoliv Vašeho zásahu či přičinění!).

Ano, je pravdou, že tuto podepsanou fotografii posádky Atlantis STS-125 už mám. A ne jednou (viz blog 29. ledna a 7. srpna 2008). Ale tato je první s osobním věnováním...

Pátek 17. dubna 2009

"Kritikové už dlouho označovali projekt Fobos-Grujnt za příliš ambiciózní podnik, který překračuje současné možnosti Ruska po desetileté ekonomické krize, propouštění, nedostatečných rozpočtů a špatného řízení," uvádí Roald Sagděev, profesro na Marylandské univerzitě a bývalý ředitel ruské Institutu kosmických věd (IKI). "Projekt měl takový politický podtext, že zainteresovaní lidé si do poslední minuty odmítali přiznat skutečný stav věcí." Hovoří o očekávaném oznámení odkladu start sondy Fobos-Grunt, která měla vzlétnout letos na podzim a poletí nejdříve za dva roky. Není to ale žádná světoborná novinka, kdo sleduje jen trochu kosmonautiku, tak ví, že termín 2009 je za nereálný považovaný už docela dlouho. Ostatně - viz blog 19. června 2008 (kde jsem odklad bral jako hotovou věc, protože se jeho veřejné oznámení očekávalo každým dnem - ale bylo potlačeno s tím, že se "to nějak stihne").

Na uvolněné místo po kazašském kosmonautovi v lodi Sojuz TMA-16 (viz blog 9. dubna 2009) si podle informací z Ruska brousí zuby podnikatel a poslanec Státní dumy Vladimir Gruzděv. Není to poprvé, co se o možnosti jeho letu hovoří - viz blog 6. září 2007.

Start páté rakety Falcon-1 plánováný na 20. dubna 2009 (viz blog 18. března 2009) byl nejméně o šest týdnů odložen. Důvodem jsou technické problémy s raketou.

Časopis Kozmos 2/2009 a můj dvojčlánek: "ISS: ze staveniště se stává pracoviště" a "Letošní nepilotovaná kosmonautika".

Středa 15. dubna 2009

Komediant Colbert nakonec dopadl celkem dobře: své místo na Mezinárodní kosmické stanici mít bude - a nebude to ono místo, kam i císař pán chodil sám (viz blog 25. března 2009). NASA se po něm rozhodla pojmenovat cvičící přístroj COLBERT (oficiálně jde o zkratku Combined Operational Load Baring External Resistance Treadmill). Celý nový modul Node-3 se pak bude jmenovat Tranquility - na počest čtyřicátého výročí přistání Apolla-11 na Měsíci. Oznámila to astronautka Sunita Williamsová symbolicky v televizním pořadu The Colbert Show. Pro úplnost: pojmenování Colbert skončilo ve veřejném hlasování (mající ovšem doporučující charakter) první, Tranquility osmé (a nebylo ani mezi čtyřmi navrženými názvy od NASA: Earthrise, Legacy, Serenity a Venture).

Nejvyšší manažeři NASA se tento týden setkávají proto, aby se definitivně rozhodli o budoucím postupu v programu raketoplánů. Dostáváme se totiž do bodu (květen 2009), po kterém bude případné prodloužení letů raketoplánů zhola nemožné. V pozvánce na setkání manažerů NASA stojí mj. "chybí jakákoliv politická podpora pro financování letů raketoplánů po roce 2010". Z toho plyne, že NASA bude skutečně muset nechat program raketoplánů nechat doběhnout tak, jak se plánovalo - tedy že je před námi posledních devět startů raketoplánů. (Maximálně se uvažuje o tom, že by datum 30. září 2010 nebylo tak pevné a neměnné jako dosud, ale program by si mohl dovolit několikaměsíční skluz, aby se nechvátalo za každou cenu. Neb jak pravil již Jan Amos Komenský: "Všelikého kvaltování toliko pro hovada dobré jest.")

Informace o vývoji nové ruské kosmické lodi Rus se chytla TV Nova a hned z ní udělala zprávu o "nových kosmických závodech" (i když o závody rozhodně nejde, Rusko jen potřebuje nahradit padesát let starou techniku něčím, co odpovídá dnešním požadavkům). Ale nechť, alespoň zase byla vidět kosmonautika - a moje maličkost (a nejen moje maličkost, ale i další tváře - svoji identitu tentokrát dokonce prozradil i podvodník vydávající se za dříve mě, viz blog 3. února 2009).

Úterý 14. dubna 2009

Ač se se startem zkušební suborbitální rakety Ares-1X oficiálně počítá 31. července 2009 (viz blog 23. března 2009), neoficiálně (ale hlasitě se už hovoří o datu 30. srpna 2009.

První raketa Sojuz by měla z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně odstartovat ještě letos (ač někteří představitelé ruské kosmonautiky tvrdí, že je to nereálné). Pracovním datem je 28. prosinec 2009.

Dvojnásobný sovětský kosmonaut-legenda Alexej Leonov (veterán z letů Voschod-2/1965 a Sojuz-Apollo/1975), který loni utekl hrobníkovi z lopaty (viz např. blog 9. září 2008) začal opět aktivně působit a dokonce se chystá na květnovou cestu do Spojených států. Jenomže na Den kosmonautiky (12. dubna) se mu opět se srdíčkem neudělalo dobře - a tak musel zase do lazaretu...

Po ukončení námluv s Evropskou kosmickou agenturou ESA (a ještě dřívějším tichém ukončení vykřičeného programu Kliper) tu máme další ruský pokus o vývoj nové kosmické lodi. Starý dobrý Sojuz je sice spolehlivý, prověřený, jednoduchý, levný, ale přece jen už je moc starý a neodpovídá dnešním potřebám. Nová ruská kosmická loď by se měla jmenovat "Rus", měla by být schopná letů s šestičlennou posádkou (nebo se čtyřčlennou k Měsíci), mít přepravní kapacitu 500 kg nákladu a přistávat s pomocí raketových motorů (což mi přijde zvláštní a nikdo mi nebude tvrdit, že nutnost tahat palivo na oběžnou dráhu a zpátky plus používat mechanické součásti je jednodušší a bezpečnější, než padákový systém - na druhé straně, Rusové o přistání pomocí raketových motorů uvažují u svých kosmických lodí odpradávna - ale vždy od toho nakonec pro technickou náročnost ustoupili). Společně s lodí Rus se má vyvíjet i nová nosná raketa. První (bezpilotní) let nové lodi se plánuje na rok 2016, první pilotovaný o dva roky později. Oba termíny jsou "ne dříve, než". (Vlevo Rus mířící k Mezinárodní kosmické stanici, vpravo v konfiguraci s rozšířeným servisním modulem pro let k Měsíci.)

Čtvrtek 9. dubna 2009

Ač je o chystaného globálním družicovém navigačním systému Galileo v poslední době ticho po pěšině, minulý týden se k programu oficiálně připojilo Norsko. To přislíbilo dodat 68,9 mil. euro z celkových nákladů 3,4 mld. euro.

Vypadá to, že kazašský kosmonaut na lodi Sojuz TMA-16 (plánovaný start 30. září 2009) nepoletí: jeho místo by pak zaujal buď profesionální ruský kosmonaut nebo platící "kosmický turista". Důvodem je nějaká "krize", která přinesla finanční problémy do Kazachstánu. Rusko zároveň potvrdilo/upřesnilo termíny startů svých zbývajících tří pilotovaných lodí v letošním roce: Sojuz TMA-15 (27. května), TMA-16 (1. října) a TMA-17 (20. listopadu).

Vypouštěcí plošina MLP-1 (Mobile Launcher Platform) byla po startu STS-119 slavnostně předána z programu raketoplánů do programu Constellation. Zde by měla být upravena pro jeden jediný start - zkušební suborbitální rakety Ares-1X, a poté bude sešrotována. MLP-1 byla pod označením MP-3 (Mobile Platform) používána již v programu Apollo, kdy z ní startovaly výpravy s čísly 10, 13, 15, 16 a 17. Později byla přejmenována a přečíslována na MLP-1 a začala se používat v programu raketoplánů. Osobně jsem ji měl možnost vidět z bezprostřední blízkosti při návštěvě Kennedyho kosmického střediska v roce 1993 (snímek vpravo).

Středa 8. dubna 2009

Dle odhadu analytiků investovala Severní Korea (s obyvatelstvem odkázaným na humanitární pomoc) do svého raketového programu zhruba půl miliardy dolarů. Výsledky jsou zatím chabé (nepočítáme-li úspěšný iránský start do vesmíru, který pracoval do značné míry právě s iránskou technologií - viz např. blog 3. a 9. února 2009). Start v roce 1998: první a druhý stupeň rakety Taepodong-1 fungovaly bez problémů, třetí se nezažehl. Start v roce 2006: raketa Taepodong-2 explodovala po čtyřiceti sekundách letu nbejspíše nešlo o orbitální pokus). Start v roce 2009: první stupeň bez známých problémů, druhý s otazníkem (dopadl o 200 až 400 km blíže Severní Korei, než měl - ale pořád ještě do oznámené dopadové oblasti), třetí se od něj nejspíše vůbec neoddělil. Severní Korea přesto oznámila, že buduje robustní kosmický program a že chystá další starty: mj. meteorologické družice a satelity na polární dráhy (údajně buduje na svém západním pobřeží novou rampu). Japonsko se zase nechalo slyšet, že ze dna oceánu hodlá vylovit první stupeň rakety Unha-2. Ten se nachází v hloubce zhruba půldruhého kilometru.

S jednodenním zpožděním způsobeným podmáčenou stepí v primární přistávací oblasti a nutností lehce změnit místo návratu dnes bezpečně přistála kosmická loď Sojuz TMA-13 s trojicí Jurij Lončakov - Michael Fincke - Charles Simonyi na palubě. Simonyi se vrátil z druhého placeného výletu na Mezinárodní kosmickou stanici. Je zajímavé, že i při předchozím letu bylo jeho přistání odloženo. Vzpomínal na něj: "Když nám řídící středisko oznámilo, že zůstáváme ještě jeden den ve vesmíru, byl jsem nadšením bez sebe. Paráda, ještě jeden den! Zato moji kolegové, kteří se vraceli po půlroční misi, byli otrávení. Ještě jeden den..."

Indie představila projekt Reusable Launch Vehicle-Technology Demonstrator: demonstrátor budoucího vícenásobně použitelného kosmického letounu. Demonstrátor označovaný jako S-9 o hmotnosti devět tun by měl uskutečnit zkušební let v roce 2010. Na suborbitální dráhu jej vynese raketa vytvořená z prvního stupně nosiče SLV-3.

Úterý 7. dubna 2009

NASA se rozhodla o jeden den prodloužit let raketoplánu Endeavour STS-127 (zatím se počítá se startem 13. června 2009). Dosud byla mise plánovaná na patnáct dní v režimu 15-1-2 (15 dní let - 1 den možnost prodloužení - 2 dny rezerva). Podle nového plánu bude šestnáctidenní v režimu 16-0-2 (tedy bez možžnosti prodloužení pobytu na oběžné dráze).

Evropská kosmická agentura oznámila, že v souvislosti s tím, jak se stává kosmické smetí čím dál větším problémem, hodlá během dvou až tří let zavést systém jeho monitorování (takovýto systém dnes v Evropě chybí: disponuje jím jen americká armáda a částečně i Rusko - ale USA na něj mají de facto monopol).

Jedna z družic americké společnosti DigitalGlobe přelétala nad Severní Koreou v okamžiku startu rakety Unha-2 (viz blog 6. dubna 2009). Při této příležitosti se podařilo získat následující snímek: je na něm patrná právě startující raketa (resp. její spaliny): v pravém dolním rohu je plamen prvního stupně a za raketou je po úhlopříčce vidět stopa jejích spalin. Příznivcům konspiračních teorií: družice společnosti DigitalGlobe se nemohla záměrně nacházet nad místem startu, protože se dlouhodobě pohybuje po stabilní dráze, která nebyla měněna (a kterou do značné míry ani není možné měnit). Jediný, kdo mohl ovlivnit setkání americké družice a severokorejské rakety, byla právě Severní Korea. Pro úplnost dodáváme, že Severní Korea zveřejnila video ze startu, které ovšem bylo identifikováno jako tři roky starý test balistické rakety (dle starého typu obslužné věže startovací rampy).

Pondělí 6. dubna 2009

Čína a Nigérie podepsaly kontrakt na výrobu a start (2011) druhé nigerijské komunikační družice NIGCOMSAT-1R. První satelit vzlétl v květnu 2007, ale po necelém půldruhém roce fungování byl nenávratně ztracen kvůli závadě v palubním energetickém systému. Zajímavá je skutečnost, že kontrakt předpokládá výrobu i vypuštění družice zcela zdarma v rámci "mezinárodní pomoci" (otázkou pochopitelně je, zdali Nigérie coby ropou oplývající země "pomoc" potřebuje - Čína suroviny určitě).

Severní Korea včera provedla start své rakety Unha-2, která při své cestě do vesmíru přelétala nad Japonskem. Podle Pchjongjangské tiskové agentury KSNA bylo s družicí Kwangmyongsong-2 úspěšně dosaženo oběžné dráhy, přičemž nyní jsou vysílané "vlastenecké písně" (tomu říkám účel komunikační družice!). Kromě Severní Koreje ale dosažení oběžné dráhy nikdo nepotvrdil. Naopak, na oznámené dráze (či jakékoliv jiné) se žádné nové těleso neobjevilo. Start byl tedy podle všeho neúspěšný (první stupeň pracoval bez problémů, ale už druhý prý měl kratší než plánovanou dobu hoření - takže třetímu stupni už by se nedostávalo "dechu").

"Yes, we can" - "Ano, můžeme." Od pátku jsem přesvědčoval rodinu, že VIP vstupenky na VIP tribunu na hradčanský projev Baracka Obamy by byl smrtelný hřích nechat propadnout. A ač nám tato akce z kategorie "na poslední chvíli" (měl jsem už plné auto věcí před cestou mimo rodné město, kam jsem samozřejmě nakonec nejel) totálně rozbila časový harmonogram na víkend i dny příští, rozhodně stála za to. Sice jsme se nedostali do první řady (tam by kluky ostatně dav umačkal), ale byli jsme VELMI blízko pódia, měli jsme báječný výhled a kolem sebe prostor: nacházeli jsme se ve výběhu vyhrazeném pro rodiny s dětmi, takže naprostý klid a pohoda. Obama je opravdu frajer - je úplně jiná kategorie politika, než na jakou jsme z Česka zvyklí. Nevěděl jsem, jestli více hltat v případě projevu jeho obsah nebo formu či Obamovu práci s davem (i když jsem nemohl zbavit pocitu, že nebyl úplně ve stoprocentní pohodě). Úžasný zážitek, úžasná zkušenost.

Pátek 3. dubna 2009

Raketoplán Atlantis byl v rámci příprav k letu STS-125 umístěný na startovací rampu. NASA při této příležitosti oznámila, že pravděpodobnost jeho kolize přic nadcházející misi s nějakým úlomkem "kosmického smetí", která by mohla vést k závažnému poškození stroje, je 1:185. Přitom přípustné riziko pro mise raketoplánu bylo stanoveno na 1:200, takže výprava je riskantnější, než připouštějí předpisy. Leč jde o malý ústupek bezpečnosti s ohledem na unikátní záchrannou misi k teleskopu Hubble.

Start sondy LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) byl opět odložen: důvodem je skutečnost, že došlo k odkladu v předchozím startu rakety Atlas-5 a že montáž rakety pro misi LRO může být zahájena až po předchozím startu. Ten je nyní plánovaný na dnešní noc. Pokud Atlas-5 odstartuje podle plánu, přijde LRO na řadu buď 2. června nebo až v dalším "startovacím okně" 17. června 2009. Předchozí odklady viz 10. března 2009.

Občas ve schránce přistane poštovní obálka, která je něčím unikátní: na této (dorazivší včera) mě zaujal fakt, že poštovné bylo uhrazeno pomocí 53 (!) kusů poštovních známek sedmi různých druhů!

Středa 1. dubna 2009

Čína údajně zastavila vývoj, výrobu a další testování své nové kosmické rakety na tuhé pohonné hmoty KT-1 (Kaituizhe-1). Ten byl dosud vypuštěný dvakrát: 15. září 2002 a 16. září 2003. Ani při jednom pokusu však nosič nedosáhl oběžné dráhy. Jak to vypadá, už ani nikdy nedosáhne...

Start raketoplánu Discovery STS-128 byl odložený na ne dříve, než 20. srpna 2009 (dosavadním platným datem startu bylo 6. srpna 2009 - viz blog 19. února 2009).

Severní Korea vztyčila na startovací rampě svoji raketu označovanou jako Taepodong-2. Jde o součást přípravy na nadcházející "kosmický" start - viz blog 13. března 2009. Už od počátku března je přitom v Severní Koreji patnáct specialistů z Iránu (nejnovější kosmická velmoc - viz blog 3. února 2009), kteří pomáhají místním odborníkům s přípravou rakety. Na dvojici družicových snímků je severokorejská rampa před umístěním rakety Taepodong-2 (vlevo) a po jejím vztyčení (snímek pořízený 29. března 2009).

TOPlist