Tomáš PŘIBYL (www.kosmonaut.cz) - blog (nejen) o kosmonautice

STŘEDA 26. LISTOPADU 2008

Společnost SpaceX provedla na svém zkušebním stavu u města McGregor v Texasu zážeh devíti motorů Merlin v konfiguraci "první stupeň" rakety Falcon-9. Test trval 178 sekund, dva motory přitom byly vypnuté už ve 160. sekundě (přesně takový bude i letový profil rakety, s jejíž premiérou se počítá v příštím roce).

NASA oznámila posádky Mezinárodní kosmické stanice do konce roku 2010 - a zároveň uvedla některé změny související s číslováním a velením stanice od okamžiku, kdy bude komplex šestičlenný. Nová expedice začne vždy v okamžiku odletu lodi Sojuz, takže ročně budou na stanici čtyři posádky - s tím, že díky půlročním pobytům budou kosmonauti vždy členy dvou po sobě jdoucích posádek. Dále nemají být jmenovány záložní posádky, v případě nutnosti se "sáhne" vždy do některé blízké budoucí (ale mise lodí Sojuz stejně zálohy mít musí - a sojuzy zanedlouho budou výhradním prostředkem k dopravě posádek na stanice, takže je to takové pravidlo-nepravidlo). Zajímavé také je, že velitel posádky se bude první polovinu svého pobytu na stanici aklimatizovat jako řadový člen - a až na druhou polovinu mise převezme velení.
 • Expedice 20 (začne v květnu 2009 po příletu Sojuzu TMA-15; jediná expedice, která díky rozšiřování posádky začne příletem lodi a ne jejím odletem). Velitel Gennadij Padalka (Rusko, 3), palubní inženýři Michael Kopra (USA, 1), Roman Romaněnko (Rusko, 1), Frank De Winne (ESA/Belgie, 2), Robert Thirsk (Kanada, 2) a Nicole Stottová (USA, 1; od příletu na STS-128 do přistání v Sojuzu TMA-15).
 • Expedice 21 (odlet Sojuzu TMA-14 v říjnu 2009). Velitel Frank De Winne. Palubní inženýři Robert Thirsk, Roman Romaněnko, Nicole Stottová, Maksim Surajev (Rusko, 1) a Jeffrey Williams (USA, 3).
 • Expedice 22 (odlet Sojuzu TMA-15 v listopadu 2009). Velitel Jeffrey Williams. Palubní inženýři Maksim Surajev, Oleg Kotov (Rusko, 2), Sojči Noguči (Japonsko, 2) a Timothy Creamer (USA, 1).
 • Expedice 23 (odlet Sojuzu TMA-16 v březnu 2010). Velitel Oleg Kotov, Sojči Noguči, Timothy Creamer, Aleksander Kaleri (Rusko, 5), Michail Kornijenko (Rusko, 1) a Tracy Caldwellová (USA, 2).
 • Expedice 24 (odlet Sojuzu TMA-17 v dubnu 2010). Velitel Aleksander Kaleri. Palubní inženýři Michail Kornienko, Tracy Caldwellová, Aleksander Skvortsov (Rusko, 1), Shannon Walkerová (USA, 1) a Douglas Wheelock (USA, 2).
 • Expedice 25 (odlet Sojuzu TMA-01M v září 2010; zkouška nové lodi - po ní poletí ještě několik klasických sojuzů TMA). Velitel Douglas Wheelock. Palubní inženýři Aleksander Skvorcov, Shannon Walkerová, Dmitrij Kondratěv (Rusko, 1), Oleg Skripočka (Rusko, 1) a Scott Kelly (USA, 3).
 • Expedice 26 (odlet Sojuzu TMA-18 v říjnu 2010). Velitel Scott Kelly, Dmitrij Kondratěv, Oleg Skripočka, Andrej Borisenko (Rusko, 1), Catherine Colemanová (USA, 3) a Paolo Nespoli (ESA/Itálie, 2).
 • Oproti očekávání se tak dalším Evropanem dlouhodobě pobývajícím na Mezinárodní kosmické stanici nestane André Kuipers (Nizozemí), ale Paolo Nespoli (Itálie). Kuipers nicméně zůstává společně s Robertem Vittorim (Itálie) kandidátem pro další dlouhodobé výpravy.

  Nově zveřejněný emblém mise raketoplánu Endeavour STS-127, s jehož startem se počítá koncem června 2009.

  ÚTERÝ 25. LISTOPADU 2008

  Start zkušební suborbitální rakety Ares-IX bude s největší pravděpodobností odložený nejméně na říjen 2009.

  Hladký chod příprav raketoplánu Discovery STS-119 znamená, že NASA začala uvažovat o jeho startu už v lednu 2009. Nakonec ale od záměru odstoupila, protože urychlení příprav by se negativně dotknulo rozplánovaného výcviku posádky. V platnosti tak zůstává datum 12. února 2009. V této souvislosti zároveň NASA upřesnila termíny startů raketoplánů v roce 2009 plus stroje, které je mají absolvovat:
 • 12. února 2009 Discovery STS-119
 • 15. května 2009 Atlantis STS-125
 • červen 2009 Endeavour STS-127
 • 6. srpna 2009 Discovery STS-128
 • 12. listopadu 2009 Atlantis STS-129
 • Nakladatelství Computer Media vydalo knihu "Raketoplány - příběh kosmických korábů" od Petra Kubaly. Zatím jsem ji neměl v ruce, ale náhled (v PDF formátu) na stránkách vydavatelství vypadá velmi solidně. Cena by měla být 376 Kč, rozsah 112 stran.

  PONDĚLÍ 24. LISTOPADU 2008

  Chvályhodný počin provedl server Google - umístil (resp. v brzké době umístí) na své servery deset miliónů fotografií (mnohé z nich dosud nepublikované) z archívu časopisu Life. Připomínám, že právě tento časopis měl exkluzivní přístup do NASA a k astronautům v šedesátých letech - tedy ve zlaté éře kosmonautiky.

  Ve věku 73 let zemřel Gennadij Alexandrovič Dolgopolov, který byl v roce 1966 vybraný jako kandidát k letům do vesmíru za konstrukční kancelář OKB-1 (tedy konstrukční kancelář Sergeje Koroljova, dnes RKK Eněrgija). O pouhý rok později byl ale z přípravy ze zdravotních důvodů vyřazený, takže se do vesmíru nikdy nepodíval.

  Rusko a Evropa se dohodly, že nebudou pokračovat ve vývoji společné pilotované kosmické lodi. Důvodem jsou rozdílné názory na technickou i finanční stránku věci - Evropa má např. zájem použít pro tento projekt servisní modul z nákladní družice ATV, Rusko raději chce vyvíjet nový. Evropa chce používat pro starty raketu Ariane-5, Rusko menší nosič (zatím nevyvinutý). Evropa má zájem jen o lety na nízkou oběžnou dráhu, Rusko chce systém schopný přinejmenším dosahovat Měsíce. Stejně tak se objevily rozpory v rozdělení prací, jejich financování apod. Komentář? Osobně je mi tento vývoj celkem sympatický, protože svědčí o tom, že obě strany mají poměrně jasně definovanou představu o tom, co chtějí a jak to chtějí. Takže než spolupráce za každou cenu, je lepší takovýto "rozchod" - a třeba spolupráce na dodávkách komponentů pro vlastní programy (Evropa má stále zájem o ruské technologie, Rusko zase o evropskou elektronicku). Neb spolupráce musí být oboustranně výhodná a prospěšná.

  V časopise ABC pokračuje vydávání komiksu Mars 44 (viz blog 17. a 30. září 2008). Nové díly si lze přečíst i na internetu: třetí, čtvrtý a pátý.

  PÁTEK 21. LISTOPADU 2008

  Novinky z Marsu:
 • Pro akutní nedostatek elektrické energie (jen 80 Wh/sol - pro základní provoz by přitom bylo potřeba alespoň 300 Wh/sol) se NASA rozhodla na dva týdny "hibernovat" robota Spirit. Uvidíme, jaký bude jeho stav po uplynutí této doby - jinými slovy, zdali oslaví v lednu 2009 své páté narozeniny...
 • Počet vybraných míst pro přistání sondy Mars Science Laboratory (MSL) se snížil na čtyři. Jmenují se Eberswalde, Gale, Holden a Mawrth.
 • Robot MSL by měl dostat nějaké poetičtější jméno ve veřejné soutěži, které se mohou zúčastnit studenti amerických škol ve věku 5 až 18 let. Své náměty musí poslat do 25. ledna 2009, v březnu 2009 bude umístěno devět kandidátských jmen na internetu a veřejnost u nich bude moci hlasovat (půjde ovšem o hlas poradní, nikoliv rozhodovací) a v dubnu 2009 NASA oznámí vítězné pojmenování.
 • Společnost SpaceX (provozovatel rakety Falcon) představila projekt DragonLab - volně létající vícenásobně použitelnou kapsli pro provádění hermetizovaných i nehermetizovaných pokusů ve vesmíru. Kapsle by měla být odvozena od lodi Dragon, kterou SpaceX vyvíjí pro NASA v rámci projektu COTS.

  A ještě jedna zajímavost s fotografiemi posádek Mezinárodní kosmické stanice (viz blog 20. listopadu 2008). Tentokrát se neretušovalo, ale fotilo v "ženských šatech" - všichni američtí astronauti patnácté základní posádky ISS se totiž fotili ve skafandru s emblémem se jménem Sunity Williamsové. V první řadě: dvě fotografie patnácté základní posádky s Danielem Tanim a Claytonem Andersonem a emblém mise se jménem Williamsové. Ve druhé řadě pak dva detaily emblémů se jménem Williamsové na skafandrech (osobně si myslím, že spíše na skafandru) amerických astronautů - a dvojice správných (leč nepoužitých) emblémů se jmény Tani a Anderson.

  ČTVRTEK 20. LISTOPADU 2008

  Dnes má být proveden první test kompletního záchranného motoru pro novou loď Orion. Test má proběhnout v Promontory v Utahu.

  Čína oznámila, že její sonda Chang´e-2 (měla by být kopií Chang´e-1 vypuštěné loni) poletí do vesmíru před koncem roku 2011 a že bude nacvičovat manévry nezbytné k provedení lunárního přistání. Podotýkám, že dosud byla jako Chang´e-2 označována sonda, která má na Měsíci rovnou přistát (plán 2012 či 13), a že čínské oznámení přišlo jen několik hodin poté, co Indie úspěšně dosáhla lunárního povrchu (byť tvrdým a sebelikvidačním přistáním, ale dosáhla) pomocí modulu MIP (Moon Impact Probe) v rámci mise Chandrayaan-1. Pak, že kosmické závody jsou minulostí...

  Při přípravě článku "Třetí půltucet posádek ISS" pro prosincové vydání Letectví+kosmonautiky (volně navazuje na podobé články "První půltucet" z LK 16 a 17/2003 a "Druhý půltucet" z LK 5/2006) jsem narazil na jednu zajímavost - na retušování fotografie třinácté základní posádky Mezinárodní kosmické stanice. Ta byla nejprve dvoučlenná, později tříčlenná. Nevím, s jakými emblémy na skafandrech se trojice kosmonautů původně fotila, jisté ale je, že na výslednou fotografii jim byly přidány emblémy "správné". V první řadě je fotografie dvojice členů posádky a detaily emblémů na skafandrech obou kosmonautů. Ve druhé řadě posádka tříčlenná - a detaily emblémů (chybí na nich stín, chybí jim jakékoliv zakřivení, jsou absolutně ostré apod.). Všechny zastánce konspiračních teorií ujišťuji, že tento můj "objev" jakkoliv nezpochybňuje existenci Mezinárodní kosmické stanice.

  STŘEDA 19. LISTOPADU 2008

  Přesně před týdnem, 12. listopadu 2008, vstoupila Česká republika oficiálně do Evropské kosmické agentury (ESA) a stala se jejím osmnáctým řádným členem.

  Brno navštívil americký astronaut Kevin Ford (má do vesmíru letět jako pilot raketoplánu Atlantis STS-128 ve druhé polovině roku 2009). Podrobnosti přinesu hned, jakmile se dostanu ke skeneru.

  V průběhu příštího roku vyjde v Česku komiks "Lajka", za který jeho autor Nick Abadzis získal ocenění jako "nejlepší komiks pro mládež" v rámci udílení Eisnerových cen za komiksy roku 2008. Jedná se o fikci psanou na základě historických faktů - takže uvidíme, jak si dílo povede z odborného hlediska, z čistě popularizačního jde pochopitelně o chvályhodný počin.

  ÚTERÝ 18. LISTOPADU 2008

  K desátému výročí vypuštění první části Mezinárodní kosmické stanice (uskutečnilo se 20. listopadu 2008) se včera a dnes koná v Německu velká akce. Té se mj. účastní devět kosmonautů, kteří v uplynulých letech ISS navštívili.

  Americký úřad GAO (Government Accountability Office) označil jako jednu ze třinácti akutních priorit nové administrativy definitivní rozhodnutí ohledně ukončení provozu raketoplánů s koncem rozpočtového roku 2010. GAO přitom doporučuje prodloužit provoz raketoplánů do roku 2015.

  Na béčku - na áčku - nahoru! Tak by se velmi stručně daly popsat tři snímky zachycující v poslední době raketoplán Endeavour STS-126. První dva snímky jsem pořídil osobně (14. a 29. října 2008), třetí bohužel nikoliv.

  PÁTEK 14. LISTOPADU 2008

  Pokud počasí dovolí (zatím na šedesát procent ano), odstartuje v noci z dneška na sobotu do vesmíru raketoplán Endeavour k misi STS-126.

  Za pouhé dva týdny se všem příznivcům kosmonautiky a raketových technologií otevřou brány hvězdárny ve Valašském Meziříčí - a zde naplno propukne tradiční seminář. Z letošního programu:
 • Ruský pilotovaný let na Mars (Jiří Kroulík)
 • Čtvernozí kosmonauti (Tomáš Přiby)
 • Mezinárodní kosmická stanice ISS 2007-2008 (Antonín Vítek)
 • Nosná raketa, která vynesla našeho prvního kosmonauta na oběžnou dráhu kolem Země (Jan Kusák)
 • Jak jsme zkoušeli rakety (Bedřich Růžička)
 • Buran: příběh zbytečného raketoplánu (Tomáš Přibyl)
 • Jaderné zdroje pro vesmírnou kolonizaci (Vladimír Wagner)
 • A vzpomínka na Buran do třetice (viz blog 12. a 13. listopadu 2008) - tentokrát v Letectví+kosmonautice 11/2008. A krom toho ještě několik mých dalších článků: "Čínská kosmická procházka", "Falcon - úspěch až napočtvrté" a "Evropské středisko kosmických operací".

  ČTVRTEK 13. LISTOPADU 2008

  Prvního prosince vyjde v Česku kniha Doktor vesmír od Boba Warda - biografie Wernhera von Brauna (vydává BB Art).

  K posádce Atlantis STS-131 (potvrdí-li se nominace uvedená na blogu 10. listopadu 2008) jen jedna poznámka. Pokud jsem na blogu včera "lamentoval" (ale opravdu jen trošičku) nad tím, že by bylo bezvadné znát skoro polovinu posádky raketoplánu osobně, pak musím konstatovat, že v případě STS-131 znám PŘES polovinu posádky. Aneb osobně jsem měl možnost setkat se s velitelem Alanem Poindexterem (viz blog 10. června 2008), Jamesem Duttonem (viz blog 25. října 2008), Stephanií Wilsonovou (viz blog 24. ledna 2008) a Claytonem Andersonem (viz blog 22. ledna 2008).

  Opět připomenutí dvacátého výročí prvního a posledního letu kosmoplánu Buran (viz blog 12. listopadu 2008), tentokrát v podobě čtyřstránkového článku v měsíčníku Svět.

  STŘEDA 12. LISTOPADU 2008

  Příběh sondy Phoenix se uzavřel - naposledy se ozvala 2. listopad 2008. Odmlčela se tedy přesně dle plánu na podzim letošního roku, i když její skon nakonec urychlilo nepříznivé počasí na planetě Mars.

  Minulý týden (blog 7. listopadu 2008) jsem slíbil několik komentářů k posádce Endeavour STS-130. Tak tedy:
 • Ze sedmi astronautů šest veteránů - skoro všichni američtí kandidáti už dostali šanci (vlastně už všichni - viz blog 10. listopadu 2008), teď dostávají šanci podruhé.
 • Se Stephenem Robinsonem a Nicholasem Patrickem jsem se osobně setkal (s Robinsonem vlastně nedávno - viz fotka u blogu 25. října 2008; pro úplnost: Patricka najdete na blogu 21. září 2007), takže mě jejich zařazení do letové posádky opravdu těší. No, a zároveň mě mrzí, že měl Zamka letos v lednu v Římě chřipku (viz blog 23. ledna 2008). Znát osobně skoro polovinu posádky raketoplánu (a to z různých setkání) před startem by bylo úžasné...
 • Je zvláštní (a pokud si dobře pamatuji, v historii kosmonautiky se to zatím nestalo), aby vybraný a vycvičený pilot raketoplánu nakonec letěl dvakrát jako letový specialista. Přesně takto dopadl Ronald Garan. Že by pro něj platilo to, co má jeden (tuším, že Mexičan) na náhrobním kameni - "dobrý manžel, špatný elektrikář"? ("Dobrý letový specialista, špatný pilot" - ale to by asi jako pilot neskončil v Houstonu...)
 • V příštích dnech si připomeneme dvacáté výročí premiérového a zároveň derniérového letu sovětského kosmoplánu Buran. V Technickém týdneníku jsem na toto téma publikoval celostránkový článek (vzhledem k novinovému formátu časopisu a malému skeneru je na obrázku jen horní polovina příspěvku).

  ÚTERÝ 11. LISTOPADU 2008

  Dnes jsem si připravil něco neobvyklého, ale snad alespoň trochu zajímavého. Něco, co jsem nazval "apollovníkem". Tedy fotografie všech lodí Apollo, které jsem kdy měl možnost pořídit. Několik jich do kompletní série ještě chybí (vždy uvedeno), ale určitě budu tvrdě pracovat na dokompletaci. Některé fotografie jsou s vlastnoručním podpisem člena posádky. Tak tedy (po řadách):
 • Apollo-1, -4 (Stennisovo kosmické středisko v Mississippi - viz blog 25. října 2008) a -6 (Fernbank Science Center v Atlantě, stát Georgia, viz blog 28. října 2008).
 • Apollo-7 (Frontiers of Flight Museum, Dallas, stát Texas - viz blog 19. října 2008), -8 a -9.
 • Apollo-10 (Museum of Science, Londýn), -11 (National Air and Space Museum, Washington D.C.) a -12 (Virginia Air and Space Center, Hampton, stát Virginia).
 • Apollo-13 (fotografováno v Le Bourget, Paříž, nyní je loď v Kansas Cosmosphere and Space Center, Hutchinson, stát Kansas), -14 (Astronaut Hall of Fame, Titusville, stát Florida - viz blog 30. října 2008) a -15.
 • Apollo-16 (U.S. Space and Rocket Center, Huntsville, stát Alabama - viz blog 27. října 2008) a -17 (Johnson Space Center, Houston, stát Texas - viz blog 18. října 2008).
 • Skylab SL-2 (National Museum of Naval Aviation, Pensacola, stát Florida - viz blog 17. října 2008), SL-3 a SL-4 (National Air and Space Museum, Washington D.C.).
 • Apollo ASTP (fotografováno v Apollo/Saturn Center Kennedyho kosmického střediska na Floridě, nyní je loď v California Science Center v Los Angeles, stát Kalifornie), nepoužité lodi výrobních čísel 115A (Johnson Space Center, Houston, stát Texas - viz blog 18. října 2008) a 119 (Apollo/Saturn Center Kennedyho kosmického střediska, stát Florida).
 • PONDĚLÍ 10. LISTOPADU 2008

  A ještě jedna posádka - ze stejného zdroje jako na blogu v pátek 7. listopadu 2008. Tentokrát Atlantis STS-131. Velitelem bude Alan Poindexter (veterán z letu Atlantis STS-122/2008), pilotem James Dutton (nováček), letovými specialisty Dorothy Metcalf-Lindenburger(ová) (nováček), Stephanie Wilson(ová) (Discovery STS-121/2006 a Discovery STS-120/2007), Richard Mastracchio (Atlantis STS-106/2000 a Endeavour STS-118/2007), Naoko Yamazaki(ová) (nováček, Japonsko) a Clayton Anderson (Atlantis STS-117/2007). Se startem se počítá někdy v první polovině roku 2010. Všichni nováčci (mající šanci letět - tedy nejsoucí na manažerských postech) z amerického oddílu astronautů jsou tak nyní zařazeni do hlavních posádek.

  Indická sonda Chandrayaan-1 byla o víkendu úspěšně navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce po 817sekundovém zážehu svého hlavního motoru. Je to během roka a čtvrt již třetí asijská sonda (po japonské a čínské), která se stala umělou oběžnicí přirozené družice Země. Kolem patnáctého listopadu 2008 má Chandrayaan-1 uvolnit třicetikilogramový modul, který tvrdě dopadne na lunární povrch - cestou však bude získávat a vysílat vědecká data.

  Čína oslavila svoji první kosmickou vycházku (viz blog 28. září 2008) vydáním pamětní mince.

  PÁTEK 7. LISTOPADU 2008

  V Číně začala výstavba kosmodromu Hainan pro těžké rakety CZ-5. Potěšující zprávou budiž, že součástí kosmodromu bude i návštěvnické středisko pro turisty...

  Evropský kosmonaut Frank De Winne si s sebou má při startu do vesmíru v květnu 2009 vzít urnu - volební. Brusel by tak rád zvýšil zájem lidí o červnové volby do europarlamentu.

  Ruský navigační systém GLONASS je pravděpodobně v historicky nejlepším stavu: tvoří jej šestnáct operačních družic.

  První náznak posádky (objevil se na obvykle dobře informovaném webu Loty Kosmiczne) Endeavour STS-130 (plánovaný start počátkem roku 2010). Velitel George Zamka (veterán z letu Discovery STS-120/2007), pilot Terry Virts (nováček), letoví specialisté Kathryn Hire(ová) (Columbia STS-90/1998), Stephen Robinson (Discovery STS-85/1997, Discovery STS-95/1998 a Discovery STS-114/2005), Robert Behnken (Endeavour STS-123/2008), Nicholas Patrick (Discovery STS-116/2006) a Ronald Garan (Discovery STS-124/2008). MOC zajímavá sestava, určitě se k ní v příštích dnech ještě vrátím!

  Páté letošní číslo časopisu Ekologie, můj článek "Cesta za tajemstvím gravitace" (družice GOCE).

  ČTVRTEK 6. LISTOPADU 2008

  Sonda Phoenix na Marsu odumírá. Má výpadky v komunikaci a její signál je slabý. Technici se ji pokouší zachránit: de facto tak zkoušejí, cože sonda vydrží (což je také zajímavé zjištění). Každopádně se počítalo s tím, že Phoenix vydrží nízké teploty v polární oblasti Rudé planety maximálně do konce října, takže každým dalším dnem činnosti (či poločinnosti) překračuje automat své možnosti...

  NASA potvrdila datum startu raketoplánu Endeavour STS-126 na 14. listopadu 2008. Zároveň oznámila, že servisní mise k teleskopu Hubble Atlantis STS-125 nepoletí v únoru 2009 - ale nejdříve v květnu 2009.

  Z naší velké americké výpravy: malý výběr fotografií lunárních kaménků. Zleva doprava kameny ze série "Ambassador of Lunar Exploration" (dostávají je bývalí astronauti nebo jiné extrémně význačné osobnosti spojené s lunárním programem, přičemž je musí zapůjčit některému muzeu nebo instituci): kámen Eugene Cernana v Pensacole (Gemini-9A, Apollo-10 a -17; viz blog 17. října 2008), Waltera Cunninghama ve Frontier of Flight Museum (Apollo-7; viz blog 19. října 2008), Thomase Stafforda v Thomas Stafford Air and Space Museum (Gemini-6A - 9A; Apollo-10 a -ASTP; viz blog 22. října 2008) a Stuarta Roosy v Astronaut Hall of Fame (Apollo-14; viz blog 30. října 2008). Poslední dva snímky zobrazují dvě místa, kde se na lunární kámen dá sáhnout: v Apollo/Saturn Center na Floridě a v Johnsonově kosmickém středisku v Houstonu (viz blog 18. října 2008). (Třetí mě známé místo je v Národním muzeu letectví a kosmonautiky ve Washingtonu D.C.)

  ÚTERÝ 4. LISTOPADU 2008

  5373 mil (tj. 8600 km), desítky navštívených "kosmických" (a další desítky nekosmických) míst, několik neplánovaných setkání s kosmonauty (mj. William Anders z Apolla-8), v kufrech stavebnice Lego (přesně 9201 kostek), fantastický zážitek v podobě testu hlavního motoru raketoplánu - to vše zarámováno šesti tisíci fotkami...

  A jak bych celou naši cestu zpětně charakterizoval? Nejspíše všeobjímající frází "smíšené pocity". Jsem rád, že jsem jel - viděl jsem mnoho zajímavých muzejí a středisek, potkal mnoho zajímavých lidí (včetně kosmonautů), hodně toho prožil a rozhodně je a bude na co ještě dlouho vzpomínat. Taky jsem ale viděl, jak v USA neuvěřitelně poklesl zájem o kosmonautiku (prázdná muzea apod. - těch indicií je při srovnání s mými minulými návštěvami mnohem víc, ale nechci je tady sáhodlouze rozepisovat) a jak se zhoršila nabídka v kosmických muzejích a střediscích (před patnácti lety se návštěvník dostal na mnoho zajímavých míst, dnes je k dispozici mnohem více "multimediálních" show, ale reálně toho uvidíte méně - alespoň z pohledu zájemce o kosmonautiku, jinak pro běžného návštěvníka jde o tuctový Disneyland - a možná právě proto tolik "netáhne"). Jestli to takto půjde dál, tak už za několik málo let nebude mít smysl do USA za kosmonautikou jezdit...

  A ještě malá "pouliční směska" fotografií...

  PONDĚLÍ 3. LISTOPADU 2008

  Dnes s dovolením něco nekosmického: Walt Disney World na Floridě...