Tomáš PŘIBYL (www.kosmonaut.cz) - blog (nejen) o kosmonautice

ČTVRTEK 31. ČERVENCE 2008

NASA oznámila, že přístroje sondy Cassini potvrdily na saturnově měsíci Titan přítomnost tekutých uhlovodíků (ethanu a methanu). Jedná se o skutečnost, která se ovšem předpokládala už dříve: i evropský výsadkový modul Huygens se připravoval na eventualitu dosednutí do tekutého prostředí. Na druhé straně je pravdou, že dosud jsme měli pouze nepřímé důkazy a že jsme sice přítomnost uhlovodíků na povrchu tušili, ale nemohli jsme si být jisti jejich skupenstvím.

Laboratorní testy odhalily přítomnost vody ve vzorcích odebraných sondou Phoenix, t.č. zaparkované na Marsu. Zároveň byla mise prodloužena z nominálních devadesáti dnů o pět týdnů: nyní se tak počítá s jejím ukončením 30. září 2008. Je reálný předpoklad, že bude znovu prodloužena, ale stejně tak je reálné, že elektronika sondy v říjnu letošního roku zmrzne, protože není schopná odolávat nízkým teplotám, které v té době budou v místě přistání panovat.

Minulý čtvrtek jsem si trochu "zatelevizoval" díky přímému přenosu v Dobrém ránu krátce po čtvrt na sedm ráno. Hovořil jsem na téma informační bezpečnosti a nevyžádané elektronické pošty (spamu). Zajímavá zkušenost: zvláště když kolem mě během deseti minut stihlo prosvištět asi deset tramvají dělajících nelidský brajgl. Kupodivu to ale ve finále nebylo (nejspíše díky kvalitnímu mikrofonu) až tak poznat - posoudit můžete sami (začátek reportáže je těsně po čase 20:30).

STŘEDA 30. ČERVENCE 2008

NASA spustila centrální databázi svých fotografií. Najdete ji na adrese www.nasaimages.org. Osobně mi vytvoření této databáze přijde jako dobrý nápad - přesto má k dokonalosti zatím ještě hodně daleko (hodnotím očima člověka, který ji potřebuje pro svoji práci, nikoliv pouze pro potěchu oka).

Škatule, škatule, hejbejte se... Škatule mají v daném případě jména Atlantis STS-125 a Endeavour STS-126. Nejprve se s jejich starty počítalo 8. října a 10. listopadu (viz blog 9. července 2008). Potom přišel v závěru minulého týdne požadavek oba starty uspíšit a realizovat je už 2. října a 4. listopadu 2008. Nejnověji se ale zjistilo, že z různých důvodů se tyto termíny nepodaří stihnout, ale přesto se může startovat dříve - nyní se tak počítá se starty 5. října a 8. listopadu 2008. Definitivní to však samozřejmě ještě není...

Na aerosalónu ve Farnborough před několika dny představilo Rusko a Evropa koncept nové kosmické lodi (viz např. blog 16. května 2008), o jejímž společném vývoji uvažují a která by kromě letů na oběžnou dráhu Země mohla umožnit i cesty k Měsíci.

ÚTERÝ 29. ČERVENCE 2008

Z Ruska odstartovala raketa Sojuz pořadového čísla 1734. Moc se mi to číslo nezdá, spíš bych tvrdil, že jde o pořadový start nosiče majícím za základ mezikontinentální raketu R-7 (Sojuz je jen podmnožinou této velké rodiny raket), ale budiž. To ale nic nemění na faktu, že právě typová řada R-7 je beznadějně nejpoužívanější raketou v historii kosmonautiky.

Celkem osm zemí podepsalo dohodu se Spojenými státy o přípravě budoucích lunárních sond. Tato široká mezinárodní koalice (Velká Británie, Kanada, Francie, Německo, Itálie, Indie, Japonsko a Jižní Korea) by měla umožnit vytvořit dvojnásobný počet lunárních sond oproti současným plánům a umožnit široké mezinárodní komunitě se zapojit do průzkumu Měsíce. Podrobnosti dohody by měly být zveřejněny dnes.

Ve věku 75 let zemřel generál Robert Tralles Herres, který se od června 1967 do června 1969 připravoval k letům do vesmíru na palubě americké vojenské laboratoře MOL. (Byl členem třetího výběru čítajícího čtyři muže - pro úplnost: první výběr z roku 1965 měl osm členů, druhý z roku 1966 pět členů.) Poté, co byl program MOL zrušený, z přípravy odešel - na rozdíl od některých svých kolegů nedostal šanci k "přeškolení" na raketoplán, nicméně v roce 1985 se stal prvním velitelem amerického Kosmického velení (USAF Space Command).

PONDĚLÍ 28. ČERVENCE 2008

Bývalý americký astronaut Edgar Mitchell (v roce 1971 se stal v rámci Apolla-14 šestým člověkem na Měsíci) v minulých dnech oznámil, že na Zemi zavítali mimozemšťané a že NASA o tom ví. Samozřejmě, že to v "okurkové sezóně" vzbudilo patřičnou pozornost - málokdo ale zaznamenal Mitchellovu doplňující informaci o tom, že on osobně nikdy s žádnými podobnými skutečnostmi nepřišel do styku a že celou informaci "slyšel od jisté osoby v NASA". Že ji odmítl identifikovat, ja asi jasné. Takže bublina splaskla: Mitchell jen tvrdí něco, co nemůže jakkoliv doložit. Bodejť by netvrdil: vždyť ho studium paranormálních jevů a tzv. hraničních fenoménů živí...

Dnes by mělo v Kalifornii dojít k představení letounu White Knight Two, který by se měl stát základem budoucích suborbitálních letů společnosti Virgin Galactic. Při této příležitosti vyšel na CNN sympaticky střízlivý článek, který suše konstatoval několik podstatných skutečností. Jednak, že program má už nyní podstatný skluz, protože sliboval první suborbitální lety už koncem roku 2007. Jednak, že nejde o kosmické lety jako v případě raketoplánů, ale pouze o cestu "nahoru a dolů". Jednak, že dnešní show není kolem vlastního kosmického letounu, ale kolem jeho nosného letadla. Článek končil možná až moc uštěpačnou poznámkou, že stroje nejprve musí opustit hangár, než vůbec poprvé vzlétnou. Ač sám jsem fanda "kosmické turistiky", podobných střízlivých pohledů na celou věc je potřeba. Lhaní o dovolených na Měsíci se sice dobře poslouchá, ale zároveň staví kosmonautiku na úroveň pouťových atrakací a opiček na gumě.

Byl zveřejněný emblém pro misi raketoplánu Discovery STS-119 (plánovaný start 12. února 2009).

PÁTEK 25. ČERVENCE 2008

NASA už zase uvažuje o předsunutí dat startů raketoplánů letos na podzim. Atlantis STS-125 by prý mohl vzlétnout už 2. října 2008 (dosud plán 8. října) a Endeavour STS-126 už 4. listopadu (dosud 11. listopadu). Konečné rozhodnutí má padnout 14. srpna - aby došlo k urychlení příprav, musí být splněno několik prozatím nejistých podmínek. Aneb při takovýchto rošádách a nejistotách se cesty na nějaký start hooodně blbě plánují...

Dnes ve 14:20 hod budu hostem na Českém rozhlase Brno - hovořit budeme o nadcházejícím vstupu Česka do Evropské kosmické agentury.

Americký stát Ohio chystá velkolepou oslavu k padesátému výročí založení NASA (1. října 1958): konat se má už 29. srpna 2008 a zúčastní se jí mimo jiné sedmnáct astronautů, kteří se právě v Ohiu narodili. Mezi nimi jsou například John Glenn nebo Neil Armstrong. (Jen pro úplnost: Ohio "dodalo" do oddílu amerických astronautů celkem 24 mužů a žen. Všichni jsou zobrazeni na tomto oficiálním plakátu NASA - má cca 5 MB. Pokud některé z nich nepoznáte, zde je i "klíč" k plakátu.)

ČTVRTEK 24. ČERVENCE 2008

Už je to tady - aneb avizovaný odchod kandidáta Neila Woodwarda (blog 30. června 2008) se stal skutečnosti. V oddíle astronautů strávil deset let života - na oběžnou dráhu se ale nepodíval a už nejspíše ani nepodívá... Rozhodlo se tak vlastně o osudu posledního člena oddílu 17 z roku 1998. Woodward a Patricia Hilliard-Robertsonová (tragicky zahynula při leteckém neštěstí) se do vesmíru nepodívali, ostatních 23 amerických členů ano (nebo tak učiní v brzké době - letovou nominaci mají všichni dosud neletění).

NASA plánuje, že pro usnadnění orientace astronautů na Měsíci vybuduje navigační systém LASOIS (Lunar Astronaut Spatial Orientation and Information System), který by fungoval na podobném systému jako družicový navigační systém GPS. Ovšem nepoužíval by družic na lunární oběžné dráze (to by byl pro pokrytí plochy několika set kilometrů čtverečních trochu velký luxus), ale několika navigačních majáků přímo na povrchu Měsíce. Kromě zajišťování navigace by měl předávat i komunikační data mezi jednotlivými astronauty.

Premiérový start jihokorejské rakety KSLV-1 (Korean Space Launch Vehicle) byl plánovaný na 21. prosince 2008, ale nejspíše bude odložený až na příští rok. Důvodem je zpoždění v dodávkách ruských komponent pro raketu KSLV.

Na jisté webové stránce se včera na malý okamžik objevil - a vzápětí neméně rychle zmizel - náhled emblému pro Sojuz TMA-13. Naštěstí se mi povedlo tento letmý okamžik zachytit a o emblém (byť docela nekvalitní) se rád podělím. Nevím, jestli za jeho zveřejněním a následným "zmizením" může technický problém nebo třeba nežádoucí předčasný únik informací: na dotyčném webu není ani slůvko vysvětlení...

STŘEDA 23. ČERVENCE 2008

Jak jsem již informoval (viz blog 16. června 2008), je v užším výběru pro plánovanou čínskou misi Shen Zhou-7 (říjen 2008) šest kandidátů. Ovšem podle všeho se nechystají dvě tříčlenné posádky - ale na každý post v lodi se připravují dva kandidáti. Vždy z těch lepších ze dvojice bude nakonec sestavena finální posádka. Uvádí se (leč ověřit z nezávislých zdrojů to možné není), že mezi šesti finalisty jsou i všichni tři čínští kosmonauti, kteří letěli na lodích Shen Zhou-5 a -6 (Jang Liwej, Fei Junlong a Nie Haisheng).

Bude-li tento let úspěšný, další start by měla Čína realizovat v roce 2010. Nejprve se do vesmíru vydá bezpilotní loď Shen Zhou-8, což bude stanice o větším vnějším průměru, než jsou stávající lodi Shen Zhou. Krom toho bude mít na obou koncích stykovací uzly. Zhruba po měsíci se k ní má připojit bezpilotní loď Shen Zhou-9, která ale bude představovat klasickou čínskou loď - ovšem bez posádky. Má se v automatickém režimu připojit ke stanici Shen Zhou-8. Po dalším měsíci má startovat třetí loď ze série: Shen Zhou-10 bude pilotovaná dvou- nebo tříčlennou posádkou. Ta zde pobyde určitý blíže nespecifikovaný čas, a poté odletí v Shen Zhou-9. Shen Zhou-10 se má stát návratovým plavidlem pro následující posádku v Shen Zhou-11. Proč byl zvolen tento komplikovaný způsob (přílet v jiné lodi než odlet - když původní loď stejně bude použita následující posádkou). Že by to bylo z důvodů bezpečnostních? (Mít stále k dispozici dvě návratové kabiny.) Nebo že by stanice Shen Zhou-8 byla tak "vykuchaná", že by potřebovala pro zajištění pobytů kosmonautů maximální podporu? (A přílet jedné "nákladní" lodi na počátku provozu?)

Ještě k letu Shen Zhou-7: údajně se Čína doposud nerozhodla, v jakém skafandru její kosmonauti výstup do otevřeného prostoru absolvují. K dispozici je prý několik exemplářů ruského Orlanu - a stejně tak několik skafandrů vlastní čínské produkce. Finální rozhodnutí o výběru ale prý zatím nepadlo: rozhodovat má bezpečnost a spolehlivost.

Pokud už dnes mluvíme o čínské kosmonautice, tak i obrazový doprovod by měl být tématický. Na prvním je nácvik výstupu z lodi Shen Zhou-7: ten má ale absolvovat jen jeden kosmonaut, druhý ho bude "zajišťovat" z nitra lodi - a má vystoupit ven pouze v případě, že první bude potřebovat pomoc. (Pro úplnost: třetí má výstup monitorovat z návratové kabiny a oblékne si pouze "lehký" skafandr používaný při startu a přistání.) Dost možná, že na snímku je nácvik právě takovéto záchranné operace. Na druhém snímku je kresba výstupu čínského kosmonauta - všimněte si ale v pozadí spojující se stanice Shen Zhou-8 (vlevo) a řadovou lodí Shen Zhou. Na třetím snímku je prototyp čínské lunární sondy, která by měla kolem roku 2017 odebrat na Měsíci vzorky hornin - a vrátit se s nimi zpět na Zemi.

ÚTERÝ 22. ČERVENCE 2008

Dvojnásobný ruský kosmonaut Valerij Tokarev (Discovery STS-96/1999 a Sojuz TMA-7/2005) se trojnásobným nejspíše už nestane: letos v červnu ukončil aktivní kariéru (bude mu 56 let) v oddíle kosmonautů. Zde strávil téměř dvacet let svého života - z toho na oběžné dráze bez několika hodin 200 dní.

Není to jediný odchod z ruského oddílu kosmonautů: už loni na podzim jej v tichosti opustil lékař Boris Morukov (veterán z letu Atlantis STS-106/2000). Nená se čemu divit, letos mu bude 58 let. Rusové přitom mají přísnější "věkové limity" (i když oficiálně neexistují) než Američané: ještě donedávna pouštěli do lodí Sojuz jen kosmonauty do padesáti let (i když i zde bychom výjimky našli). Nyní trochu "polevili", ale kariéra kosmonauta holt není nekonečná...

Moskevská stanice metra VDNCH (Vystavka Dostiženij Narodnovo Chazjajstva) bude možná přejmenována na "Kosmičeskaja" (Kosmická). Právě pavilon Kosmos totiž byl za bolševické éry chloubou výstavy VDNCH.

NASA nedávno představila plakát (dalo by se říci "skorofilmový") k připravenému zkušebnímu startu rakety Ares I-X (připravuje se na červenec 2009). Půjde o první test nového nosiče, který má jednoho dne létat s novou pilotovanou lodí Orion. Pro testovací účely ale bude použit v prvním stupni jen čtyřsegmentový motor SRB (v "ostré" raketě pětisegmentový) a druhý stupeň plus vynášený náklad bude představovat pasivní balast. Další zkušební start rakety Ares I (verze Ares I-Y) je plánovaný až na rok 2013.

PONDĚLÍ 21. ČERVENCE 2008

A máme tu polooficiální rozpis posádek ruských kosmických lodí až do konce roku 2010. Je to opravdu dlouhý seznam, neboť od příštího roku mají sojuzy létat čtyřikrát ročně (dosud jen dvakrát). Jde tedy o devět posádek hlavních a téměř stejný počet posádek záložních (jen Sojuz TMA-21 zatím nemá zálohu a u některých dřívějších chybí jmenovat třetího člena posádky, "kosmického turistu"). V následujícím přehledu se držím označení sojuzů jako TMA, i když počínaje sedmnáctou lodí této řady nejspíše dojde díky rozsáhlé modernizaci k přeznačení na TMA-M.
 • Sojuz TMA-13 (12. října 2008): Jurij Lončakov (Rusko, 3), Michael Fincke (USA, 2) a Richard Garriott (USA, 1).
 • Záloha: Gennadij Padalka (Rusko), Michael Barratt (USA) a Nik Halik (Austrálie).
 • Sojuz TMA-14 (25. března 2008): Gennadij Padalka (Rusko, 3) a Michael Barratt (USA, 1). Třetí člen posádky ("účastník kosmického letu" = tzv. kosmický turista) dosud nepotvrzen.
 • Záloha: Maxim Surajev (Rusko) a Jeffrey Williams (USA).
 • Sojuz TMA-15 (25. května 2009): Roman Romaněnko (Rusko, 1), Frank De Winne (ESA/Belgie, 2) a Robert Thirsk (Kanada, 1).
 • Záloha: Dmitrij Kondratěv (Rusko), André Kuipers (ESA/Nizozemí) a Chris Hadfield (Kanada).
 • Sojuz TMA-16 (1. října 2009): Maxim Surajev (Rusko, 1), Jeffrey Williams (USA, 3). Třetí člen posádky dosud nepotvrzen.
 • Záloha: Alexandr Skvorcov (Rusko) a Shannon Walker(ová) (USA).
 • Sojuz TMA-17 (listopad 2009): Oleg Kotov (Rusko, 2), Sojči Noguči (Japonsko, 2) a Timothy Creamer (USA, 1).
 • Záloha: Anton Škaplerov (Rusko), Satoši Furukawa (Japonsko) a Douglas Wheelock (USA).
 • Sojuz TMA-18 (březen 2010): Alexandr Kaleri (Rusko, 5), Michail Kornijenko (Rusko, 1) a Tracy Caldwell(ová) (USA, 2).
 • Záloha: Michail Tjurin (Rusko), Alexandr Samokutajev (Rusko) a Scott Kelly (USA).
 • Sojuz TMA-19 (květen 2010): Alexandr Skvorcov (Rusko, 1), Shannon Walker(ová) (USA, 1) a Douglas Wheelock (USA, 2).
 • Záloha: Fjodor Jurčichin (Rusko), André Kuipers (ESA/Nizozemí) a Catherine Coleman(ová) (USA).
 • Sojuz TMA-20 (říjen 2010): Dmitrij Kondratěv (Rusko, 1), Oleg Skripočka (Rusko, 1) a Scott Kelly (USA, 3).
 • Záloha: Anatolij Ivanišin (Rusko) a Sergej Revin (Rusko). Třetí člen posádky (americký astronaut) dosud nestanoven.
 • Sojuz TMA-21 (listopad 2010): Fjodor Jurčichin (Rusko, 3), André Kuipers (ESA/Nizozemí, 2) a Catherine Coleman(ová) (USA, 3).
 • Záloha: dosud nestanovena.
 • Že už máte po minulém týdnu na mém blogu plné zuby podpisů kosmonautů? Snad to ještě jeden den vydržíte - doplnění sbírky podpisů, tentokrát z jiného zdroje než minulý týden. Zleva: Vasilij Lazarev - Oleg Makarov (Sojuz-12/1973, Sojuz-18-1/1975), Pjotr Klimuk - Valentin Lebeděv (Sojuz-13/1973) a Jurij Romnaněnko - Alexandr Ivančenkov (potkali se na Saljutu-6).

  PÁTEK 18. ČERVENCE 2008

  Dovolím si několik komentářů k nově jmenované posádce Atlantis STS-128 (očekávaný start 30. července 2009). Především mě překvapuje, že na rutinní zásobovací misi byl nominovaný jeden z nejzkušenějších velitelů, které má momentálně NASA k dispozici: Richard Sturckow se přitom pravděpodobně stane prvním člověkem, který ISS navštíví počtvrté. Je také zvláštní, že na tuto víceméně rutinní výpravu letí trojice, která už spolu jednou letěla: Sturckow, Forrester a Olivas (Atlantis STS-117/2007). Sturckow a Forrester spolu dokonce letěli už dvakrát: i na Discovery STS-105/2001! V základní šestičlenné posádce jsou pak jen dva nováčci - na jedné straně je to pochopitelné (na posledních několik málo startů raketoplánů už jich moc nezbývá), na straně druhé zopakuji informaci o rutinním letu (kdy jindy než při tuctové misi by měli nováčci získávat zkušenosti?). Inu, opět se potvrzuje, že nominace posádek nemají logiku... A navíc se nemohu zbavit dojmu, že spíše než o LET půjde v daném případě o VÝLET.

  No, a tak se aspoň můžeme těšit na to, že v posádce je opět evropský kosmonaut - Christer Fuglesang. Což znamená "poletový výlet" po evropských zemích. Bude to nejspíše do Norska, Dánska a pochopitelně Švédska, ale nevynechá se ani Německo. A propo, Česko v době Fuglesangova startu už bude plnoprávnou členskou zemí ESA - budu se MOC snažit, aby se to na letu nějak projevilo...

  Ještě si neodpustím svoji obvyklou inventuru nováčků v oddíle amerických astronautů. Bez oficiální nominace do nějaké hlavní posádky jsou tak tři piloti (Dutton, Virts a Wilmore) a sedm letových specialistů (Yvonne Cagle(ová), Fernando Caldeiro, Neil Woodward, Randolph Bresnik, Dorothy Metcalf-Lindenburger(ová), Robert Satcher a Shannon Walker(ová) - první tři jmenovaní jsou ale prakticky bez šancí na nominaci, Walkerová se zase chystá k dlouhodobému pobytu na ISS a poletí ruským sojuzem). Nepočítáme-li dosud neschválený let STS-134, je nutné nominovat posádky pro pět raketoplánů - tři zbývající piloti a tři letoví specialisté tak bezesporu svoji šanci dostanou...

  Vlasy si tak nejspíše rve dvanáctý astronaut z výběru 2004, který přes absolvování úspěšných lékařských, psychologických a dalších testů odmítl vstoupit do oddílu astronautů - NASA mu v té době (raketoplány byly uzemněné po zkáze Columbie) nemohla zaručit, že se "proletí" raketoplánem. Proto měl nakonec výběr astronautů z roku 2004 jen jedenáct osob. Dotyčný člověk teď nejspíše tříská hlavou o zeď nad nejhorším rozhodnutím svého života...

  Rozšíření sbírky podpisů, díl pátý (viz blog 14., 15., 16. a 17. července 2008) a poslední, tentokrát autopenové podpisy posádek. První řada: Gemini-5, Apollo-7 a -8. Druhá řada: Apollo-9, -10 a -11. Třetí řada: Apollo-12, -13 a -17.

  ČTVRTEK 17. ČERVENCE 2008

  První narozeniny dnes slaví někdykosmický blog Milana Halouska. K narozeninám přejeme vše nejlepší - a hodně fyzické i duševní svěžesti do dalších let!

  Dle NASA Orbital Debris Program Office je na oběžných drahách kolem Země 12851 sledovaných objektů (z toho 3163 družic, a to funkčních i nefunkčních). Z těchto těles nejvíce umístilo do vesmíru Rusko (4572), dále USA (4250), následuje Čína (2750).

  Takže druhá verze posádky Atlantis STS-128 (viz blog 21. května 2008 a 14. července 2008) se ukázala jako správnější. Aneb NASA oficiálně jmenovala velitelem letu Fredericka Sturckowa (Endeavour STS-88/1998, Discovery STS-105/2001 a Atlantis STS-117/2007) a pilotem Kevina Forda (nováček). Jako letoví specialisté dostanou příležitost John Olivas (Atlantis STS-117/2007), Patrick Forrester (Discovery STS-105/2001 a Atlantis STS-117/2007), José Hernández (nováček) a Christer Fuglesang (ESA/Švédsko, Discovery STS-116/2006). Kromě nich poletí "nahoru" (= na Mezinárodní kosmickou stanici) Nicole Stott(ová) a "dolů" Timothy Kopra (oba nováčci)

  Rozšíření mé sbírky podpisů, díl čtvrtý (viz blog 14., 15. a 16. července 2008). Zleva: Sally Rideová, kompletní posádky STS-51A a přistávací posádka Discovery STS-102 (tedy včetně druhé základní posádky Mezinárodní kosmické stanice).

  STŘEDA 16. ČERVENCE 2008

  Rusko včera oznámilo, že se v roce 2009 očekává výrazné navýšení národního rozpočtu na kosmonautiku. Přesné částky se mi nepodařilo zjistit, nicméně v roce 2007 byl jeho kosmický rozpočet 1,34 mld. USD. Pro srovnání: v roce 1989 to bylo 3,28 mld. USD (po započtení inflace apod.), tedy zhruba dvaapůlkrát více. A to už bylo po nejtučnějších létech sovětské kosmonautiky...

  Evropská společnost Arianespace má dosud pro startovací komplex v Kourou objednané (pokud mě paměť neklame) čtyři kusy nosné rakety Sojuz (zkušební série). Na spadnutí je ale prý objednávka dvacetikusové operační série.

  Zástupci ruské Samarské oblasti se obrátili na premiéra Vladimíra Putina s návrhem, aby byl 12. duben 2011 (padesáté výročí letu Jurije Alexejeviče Gagarina, prvního kosmonauta světa) vyhlášen národním státním svátkem.

  Rozšíření sbírky podpisů, díl třetí (viz blog 14. a 15. července 2008). První řada: originální podpisy Richard Husband, Michael Anderson a Charles Brady. Druhá řada: autopeny Don Eisele a Ronald Evans.

  ÚTERÝ 15. ČERVENCE 2008

  Co s Plutem? Po jeho degradaci z kategorie "planeta" do kategorie "trpasličí planeta" na kongresu IAU v Praze v 2006 byl minulý měsíc (kongres v norském Oslu) přeřazen do nově ustanovené kategorie "plutoidů" (kde je společně s tělesem Eris obíhajícím sluneční soustavou právě za drahou Pluta). Definice plutoidu má čtyři podmínky (obíhá kolem Slunce, má dostatečnou hmotnost, nevyčistil okolí své dráhy plus není satelitem a obíhá za drahou Neptuna - opravdu nevím a ani to vědět nechci, jak se ctihodní pánové astronomové vypořádali s tím, že díky výstřední dráze se Pluto zhruba jednu dvanáctinu svého "roku" pohybuje PŘED drahou Neptuna). Inu, tak to dopadá, když se nějaký pseudoastronom rozhodne dělat kariéru jako právník - je to složité, nestravitelné a nesmyslné. Znechuceni definováním a předefinováním definic, které jsou stejně na nic, tak sílí volání některých astronautů pro návrat ke stavu před pražským kongresem. Sluneční soustava by tak zase měla devět planet (trápila snad někoho kromě několika [vypípáno] absence definice?) a tečka.

  Od prvního července 2008 je na "prodloužené" misi (tedy nad plán) sonda Cassini pracující na oběžné dráze planety Saturn. Před několika měsíci přitom byla vyhlášena zajímavá akce "Cassini Scientist-for-a-Day" (Cassini: Vědcem na [jeden] den) pro studenty základních a středních škol v USA: měli vymyslet 55minutový fotografický program pro sondu, který by byl následně realiozovaný. Volnost ve výběru cílů snímkování nebyla úplná (řídící tým mise jej omezil na předem vybraný seznam objektů), nicméně i tato omezená možnost volby způsobila mezi americkými školáky značnou vlnu zájmu o akci.

  Rozšíření mé sbírky podpisů, díl druhý (viz blog 14. července 2008). První řada zleva: Nikolaj Rukavišnikov, Vitalij Roždšstvenskij a Jurij Malyšev. Druhá řada zleva: Světlana Savická, Helen Sharman(ová) a Jurij Malenčenko.

  PONDĚLÍ 14. ČERVENCE 2008

  Objevila se nová verze posádky Atlantis STS-128 (viz blog 21. května) s předpokládaným startem v červenci 2009. Podle ní by měl do velitelského křesla usednout Frederick Sturckow (Endeavour STS-88, Discovery STS-105/2001 a Atlantis STS-117/2007), jako pilot mu bude asistovat nováček Kevin Ford, coby letoví specialisté poletí Patrick Forrester (Discovery STS-105/2001 a Atlantis STS-117/2007), John Olivas (Atlantis STS-117/2007) a José Hernandéz (nováček). Uvidíme, asi si budeme na výsledek muset počkat do doby oficiálního oznámení posádky...

  ESA a NASA společně posledních šest měsíců prováděly studii týkající se toho, jak mohou spolupracovat na budoucí americké kosmické Vizi (počítající s vývojem nové lodi Orion, rodiny raket Ares a následným trvalým návratem na Měsíc). Dospěly k závěru, že pole působnosti je v oblasti vývoje nákladního lunárního přistávacího systému a v dalších lunárních povrchových systémech (obytné moduly nebo mobilní systémy). Krom toho studie dospěla k závěru, že vývoj záložního pilotovaného systému má své opodstatnění. Aneb že by další krok na cestě ke kosmické lodi "Made in Europe"?

  Čína oznámila "významný pokrok" ve vývoji nové rakety CZ-5 s nosností až 25 tun nákladu (premiérový start 2014). Tento pokrok byl učiněn jednak ve vývoji motoru a jednak ve výstavbě nové továrny pro výrobu tohoto nosiče. Jinak v těchto dnech přijíždí na kosmodrom Jiuquan k závěrečným testům pilotovaná loď Shen Zhou-7, která má startovat v říjnu letošního roku. Čína zároveň potvrdila, že ve finální přípravě k letu jsou dvě tříčlenné posádky - ale nesdělila jejich složení.

  Měl jsem možnost využít "právo první noci" u jisté sbírky podpisů, kterou se její majitel rozhodl rozpustit. Nezískal jsem sice žádný podpis, který bych dosud neměl, ale... Že bych byl zklamaný, to se také říci nedá. Dnes začínám s představováním "nej" exponátů z těch, které jsem si pořídil. První řada zleva: Jurij Gagarin, Malcolm Carpenter a Donald Slayton. Druhá řada zleva: Boris Jegorov, Jurij Artjuchin a Lev Djomin.

  PÁTEK 11. ČERVENCE 2008

  Bývalý astronaut Paul Lockhart (veterán z letů Endeavour STS-111/2002 a Endeavour STS-113/2002) se vrátil do NASA na manažerskou pozici. A to jako "Special Assistant, Program Management, and Acting Director, Constellation Systems Division, Exploration Systems Mission Directorate", působí v ústředí NASA ve Washingtonu, D.C.

  Bývalá astronautka Joan Higginbothamová (veteránka z letu Discovery STS-116/2006, následně odstoupila z nominace do posádky STS-126 - viz blog 25. října 2007) se stala CEO (Chief Executive Office) ve společnosti Integral Systems.

  Bývalý astronaut Jeffrey Hoffman (veterán z letů Discovery STS-51D/1985, Columbia STS-35/1990, Atlantis STS-46/1992, Endeavour STS-61/1993 a Columbia STS-75/1996) bude působit ve Velké Británii na University of Leicester. Není zde ale trvale, pouze dočasně. (Nicméně naše národní historie ukazuje, že i "dočasně" může znamenat hóóódně dlouho.)

  Na rok 2018 byl stanovený start mezinárodní (prozatím společný projekt americké NASA a francouzské CNES) výzkumné sondy, která má za cíl odebrat na Marsu vzorky hornin - a dopravit je zpět na Zemi.

  Letectví+kosmonautika 7/2008 a několik článků "Made in Přibyl": "ILA 2008 kosmická", "Létání do vesmíru není rutina" (rozhovor s astronautem Davidem Hilmersem) a "Phoenix dobyl Mars".

  STŘEDA 9. ČERVENCE 2008

  Především omluva na úvod: výstup kosmonautů Volkova a Kononěnka, který jsem včera avizoval na dnešní noc se uskuteční až za dva dny (10. července 2008). Nazval bych to decentně "letní únavou" (snad se na mě laskavý čtenář za tuto dezinformaci nebude zlobit, ale dnem i nocí dělám na rukopise nové knihy, kterou odevzdávám za dva týdny - a už ani nevím, kolikátého je...).

  NASA zveřejnila revidovaný plán termínů startů posledních deseti plánovaných startů raketoplánů (jedenáctá mise, STS-134, se zatím do oficiálního "letového řádu" nedostala):
 • 8. října 2008 - Atlantis STS-125/HST SM-4
 • 10. listopadu 2008 - Endeavour STS-126/ISS-ULF2
 • 12. února 2009 - Discovery STS-119/ISS-15A
 • 15. května 2009 - Endeavour STS-127/ISS-2JA
 • 30. července 2009 - Atlantis STS-128/ISS-17A
 • 15. října 2009 - Discovery STS-129/ISS-ULF3
 • 10. prosince 2009 - Endeavour STS-130/ISS-20A
 • 11. února 2010 - Atlantis STS-131/ISS-19A
 • 8. dubna 2010 - Discovery STS-132/ISS-ULF4
 • 31. května 2010 - Endeavour STS-133/ISS-ULF5
 • K výše uvedenému seznamu jedna poznámka. NASA má dnes oficiálně jmenované čtyři posádky (STS-125, -126, -119 a -127). Takže zbývá donominovat ještě šest posádek. I když... STS-128 už se dá označit za "veřejné tajemství" (viz blog 21. května 2008) stejně jako větší část STS-129 (viz blog 7. července 2008).

  Dnes začíná v Paříži dvoudenní seminář na téma "Oslava deseti let Mezinárodní kosmické stanice". Přítomno bude i pět kosmonautů: Jean-François Clervoy (ESA/Francie), Léopold Eyharts (ESA/Francie), Satoši Furukawa (JAXA), Michael-Lopez Alegria (USA) a Brewster Shaw (USA). Pracovní povinnosti mi bohužel neumožnily do Paříže se vydat...

  Jak už jsem informoval (viz blog 9. července 2008), byla podepsána přístupová listina o plném členství ČR v ESA... Neb vstup do ESA bude "událostí desetiletí", vracím se ke včerejší události ještě jednou - zprávou z titulní stránky ESA, která bude mít jednou vpravdě historickou hodnotu.

  ÚTERÝ 8. ČERVENCE 2008

  Už je ruka v rukávě... Dnes v Praze podepsal premiér Miroslav Topolánek a ředitel Evropské kosmické agentury ESA Jean-Jacques Dordain smlouvu o přistoupení České republiky k této organizaci. Tu nyní musí schválit obě komory parlamentu (osobně jsem zvědavý, jakým poměrem hlasů) - a k prvnímu lednu 2009 by se nám měly otevřít kosmické možnosti, o jakých jsme dosud ani nesnili... Česká vlajka na evropských raketách, vědci podílející se na sondách putujících za poznáním nepoznaného, jednoho dne i český kosmonaut...

  Laboratoř JPL v Pasadeně odhadla, že třicetimetrové těleso, které 30. června 1908 (tedy před sto lety) explodovalo nad Tunguzkou a srovnalo se zemí plochu dvou tisíc kilometrů čtverečních, zasáhne Zemi zhruba jednou za 300 let. Podle odhadů je ve slunečním systému 375 tisíc takovýchto objektů. Našimi dnešními prostředky ale nedokážeme monitorovat ani tělesa s průměrem nad kilometr, která patří do kategorie "zabijáka civilizace". Co to znamená a co by tedy případný střet s takovýto tělesem znamenal pro život na Zemi, asi netřeba dlouze a složitě rozvádět.

  Dnes v noci mají kosmonauti Volkov a Kononěnko provést extrémně náročný a riskantní výstup z Mezinárodní kosmické stanice. Při něm se pokusí z lodi Sojuz TMA-12 odstranit jednu z pyrotechnických patron na pozici číslo pět (viz blog 4. července 2008). Toto jsou animace plánovaného výstupu a snímek z jeho nácviku (který ovšem prováděli figuranti na Zemi, Volkov a Kononěnko pracující na ISS neměli na čem cvičit).

  PONDĚLÍ 7. ČERVENCE 2008

  Astronautka Anna Fisherová se vrací do vesmíru! Vybraná do US oddílu astronautů byla v roce 1978. Poprvé (a zatím naposledy) letěla v listopadu 1984 (Discovery STS-51A), kdy se stala šestou ženou-kosmonautkou v historii. V roce 1986 měla do vesmíru letět podruhé jako členka posádky Columbia STS-61H, ale mise byla po zkáze Challengeru zrušena. Následně se střídavě věnovala rodičovským povinnostem a střídavě čekala na další nominaci do některé kosmické mise. Nyní se tedy nejspíše dočká, "její" let Discovery STS-129 je plánovaný na říjen 2009. Z celé posádky byl zatím jmenovaný též velitel George Zamka (veterána z mise Discovery STS-120/2007), pilot Kevin Ford (nováček) a kromě Fisherové ještě letový specialista Leland Melvin (Atlantis STS-122/2008). Z Mezinárodní kosmické stanice má raketoplán dopravit na Zemi kanadského astronauta Roberta Thirska.

  Pokud se výše uvedené nominace posádky STS-129 potvrdí (pochází z obvykle velmi dobře informovaného zdroje Loty Kosmiczne), pak na posledních pět letů raketoplánů (STS-130 až -134) plus na dvě místa STS-129 zbývá maximálně osm nenominovaných nováčků. A to letoví specialisté Yvonne Cagle(ová), Frenando Caldeiro, Neil Woodward, José Hernández, Robert Satcher, Shannon Walker(ová) a piloti Barry Wilmore a James Dutton. Jenomže... Cagleová, Caldeiro a Woodward (viz blog 30. června 2008) už jsou prakticky bez šance na letovou nominaci - a Walkerová se chystá na dlouhodobou expedici na Mezinárodní kosmickou stanici, kdy by měla letět ruským sojuzem. Takže: zbývají čtyři nezařazení nováčci (Hernández, Satcher, Wilmore a Dutton) - na pět a půl posledních startů raketoplánů...

  Přesně 43 let po misi Gemini-4 se tato dočkala svého oficiálního emblému. Astronauti tehdy měli na skafandrech místo emblémů jen americké vlajky, nicméně na oběžnou dráhu si s sebou vzali několik medailonků zobrazujících kosmickou loď Gemini a orla bělohlavého. Se souhlasem jednoho z člena posádky, Jamese McDivitta, se tento motiv nyní stal oficiálním emblémem mise. (Druhý člen posádky, Ed White, zahynul v lednu 1967 při požáru v lodi Apollo.)

  PÁTEK 4. ČERVENCE 2008

  Na desátého července 2008 se chystá neobyčejně zajímavý výstup z Mezinárodní kosmické stanice. Dvojice ruských kosmonautů Sergej Volkov a Oleg Kononěnko má za úkol odmonovat jeden z pyrotechnických šroubů u lodi Sojuz TMA-12 na pozici číslo 5 (právě na této pozici dle dosavadního šetření selhaly oba šrouby, které způsobily nebezpečná balistická přistání předchozích lodí TMA-10 a -11). Operace bude náročná mj. proto, že kosmonauti se na ni nepřipravovali před letem. Dále proto, že bude manipulováno s pyrotechnickým zařízením. A to navíc se zařízením, které k manipulaci ve vesmíru nebylo navrženo. Odmontovaný šroub má být proto z bezpečnostních důvodů umístěný do speciálního trezorového kontejneru, který bude odstíněný krom jiného i od vlivů statické elektřiny. A v něm bude dopravený na Zemi k analýze. Demontáž má provádět Kononěnko.

  Krátce po startu rakety Delta-II s družicí JASON ve druhé polovině června NASA oznámila, že motor jejího prvního stupně pracoval kratší dobu a že tento nedostatek musel kompenzovat motor stupně druhého. Nyní se za svoji dřívější informaci omluvila s tím, že nebyla pravdivá a že byla vydána na základě "nekompletních dat". Raketa Delta-II tak zaznamenala již 82. úspěšný start v řadě od května 1997 a má historickou spolehlivost 135 úspěchů ze 137 startů.

  Sbírku podpisů kosmonautů jsem si nedávno doplnil o tuto "pouliční směsku" pěti podpisů čínských kosmonautů a kandidátů (přesněji: jde o prvního čínského kosmonauta, jeho dva záložníky a dva kandidáty, kteří prošli výcvikem ve Hvězdném městečku u Moskvy). Díky této obálce se počet podpisů v mé sbírce (kosmonauti + kandidáti) přehoupl přes hranici šesti set kusů...

  ČTVRTEK 3. ČERVENCE 2008

  Přesně 5352 zájemců se přihlásilo do konkurzu na obsazení dvou míst v kanadském oddíle kosmonautů. Jména vítězů budou oznámena příští rok v květnu.

  Ruská kosmická agentura potvrdila to, co minulý měsíc dementovala (viz blog 12. a 16. června 2008): že uzavřela dohodu s jistou americkou společností (která ovšem nebyla jmenována) ohledně prodeje jedné kosmické lodi Sojuz s pravděpodobným startem v roce 2011 pro výhradně "dobrodružné účely" (= její posádku bude tvořit jeden nezbytný ruský profesionální kosmonaut a dva "platící zákazníci").

  Ještě loni tam byla jedna z nepoužitých kosmických lodí Mercury (vlevo), dnes už ji zde nenajdete - její místo zaujala maketa úspěšné evropské meziplanetární sondy Giotto (uprostřed). Řeč je o švýcarském Verkerhshaus Museum - Muzeu dopravy v Luzernu (které jinak ROZHODNĚ stojí za návštěvu, neb zde můžete nalézt mnoho unikátních exponátů - třeba letěnou družici Eureca. Viz třetí snímek.)

  ÚTERÝ 1. ČERVENCE 2008

  Ještě před několika měsíci byla raketa Delta-II na odpis a její provozovatel (ULA, United Launch Alliance) sliboval, že v roce 2010 poletí naposledy. Důvodem byla údajná narůstající finanční náročnost programu a snaha plně přejít na nosiče EELV. Podle nejnovějších informací ale ULA nechce opustit segment středních nosných raket, kam se s novými (byť dosud neodzkoušenými) nosiči derou společnosti Orbital Sciences Corp. a SpaceX. A náhle to vypadá, že Delta-II bude fungovat do roku 2015 (s tím, že kolem roku 2012 se bude řešit její budoucnost - přece jen některé otázky jako třeba obnovení něktrých výrobních linek nejsou tak jednoduché, jak by se mohlo zdát). Vysvětlení těchto obratů je trochu složitější: NASA nejprve nebyla ochotna akceptovat narůstající náklady na Deltu-II (opouští ji lukativní zákazník jménem armáda), ULA proto chtěla všechny zakázky NASA převést na nosiče EELV, toho se ale chytly nové firmy a ULA je nucena (aby nepřišla o zakázky) změnit svoji politiku (trochu se svých podmínek ustoupila i NASA).

  Pokud už hovoříme o provozovateli raket Falcon, firmě SpaceX: na jejím nejbližším nosiči (hlavní startovací okno se otevírá od 29. července do 6. srpna 2008, záložní pak od 29. srpna do 5. září 2008) by měla letět mimo jiných (např. kremační ostatky některých osobností včetně astronauta Gordona Coopera) i družice NanoSail-D ("D" jako Demostrate, Předváděcí). Pokud budou úspěšné raketa i družice, půjde o první praktický test sluneční plachetnice ve vesmíru (její plocha bude zhruba tři krát tři metry).

  Na částku 2,7 mil. USD vyčíslila NASA náklady na opravu starovací rampy 39A, která byla poškozena při posledním startu raketoplánu Discovery STS-124 (viz blog 9. června 2008). Plameny ze startujících raketoplánu vytrhaly ze žáruvzdorného obložení deflektorů přes 3500 speciálních cihel (některé po vytržení získaly rychlost přes 350 m/sec!). NASA nicméně předpokládá, že oprava nebude mít žádný vliv na následující start chystaný z rampy 39A, kterým má být Atlantis STS-125. Zatím se chystá na 8. října 2008, ale prý není ani vyloučeno jeho uspíšení na 2. října...

  Červnové vydání měsíčníku Svět: z mé dílny pětistránkový článek "Mars: těžká zkouška lidstva". Aneb na jaké všechny problémy se mohou "těšit" ti, kdo se jednoho dne vydají dobývat Rudou planetu.