Tomáš PŘIBYL (www.kosmonaut.cz) - blog (nejen) o kosmonautice

PONDĚLÍ 30. ČERVNA 2008

Oddíl amerických astronaut prý brzy opustí další člen - Neil Woodward, člen výběru 1998. Nyní působí na manažerské pozici jako v NASA Headquarters (Office of Space Exploration Systems). Zajímavé je, že po deseti letech v oddíle astronautů končí, aniž by se někdy dočkal nominace do nějaké hlavní či záložní posádky.

Šest důstojníků americkéo Air Force Space Command se přihlásilo do konkurzu na astronauty NASA (uzávěrka přihlášek je zítra). Jmenovitě jsou to: James E. Smith, Jay A. Orson, Matthew R. Allen, William J. Christopher, James P. Lake a David J. Laird. Příští rok se dozvíme, zdali některý z nich uspěl... A k dalšímu výběru: japonská JAXA dosud obdržela 963 přihlášek od osob (z toho je 124 žen), které mají zájem stát se v příštím výběrovém kole astronauty.

Rusko zvažuje, že by vyslalo svoji další meziplanetární sondu k asteroidu Aphofis (ten by se měl podle dosavadních výpočtů v roce 2029 přiblížit k Zemi na méně než 36 tisíc kilometrů). Sonda by měla vycházet z konstrukce automatu Fobos-Grunt (chystaný start 2011). Bude-li mise schválena, může startovat 13. května 2012, k cíli by pak letěla 330 dní.

Toto jsou o obrázky čínského experimentálního stroje Shenlong - podle některých zdrojů by mohlo jít o prototyp kosmického raketoplánu. Nebo alespoň o stroj, který by měl vyvíjet technologie pro zvažovaný čínský raketoplán...

PÁTEK 27. ČERVNA 2008

NASA zveřejnila informace o přepracovaném návrhu své lunární superrakety Ares-V. Ta by měla být o sedm metrů vyšší (108, nově skoro 115 m), než se dosud předpokládalo, v hlavním stupni bude mít šest namísto pěti raketových motorů a její nosnost má být 70,5 tuny nákladu k Měsíci (dosud se počítalo s nosností o sedm tun nižší). Tento výsledek vyšel z devítiměsíční revize projektu, který bral v potaz otázky ceny, bezpečnosti, spolehlivosti a výkonu stejně jako časový harmonogram vývoje - USA chtějí vrátit astronauty na Měsíc nejpozději v roce 2020.

Půda na Marsu splňuje dle NASA požadavky na to, aby byla příhodná pro život (obsahuje různé důležité minerály jako megnesium, chlór nebo draslík). Alespoň to vyplývá z analýzy vzorku provedené sondou Phoenix. Což je zajímavé zjištění, ale pozor - nepřeceňovat! Půda není vším (i když je základem), důležité jsou i další podmínky. Sem patří např. dlouhodobě stabilní prostředí, přičemž poslední výzkumy Marsu ukazují, že právě tato podmínky v historii planety splněna nebyla. Neboť ta byla/je velmi nestálou.

Ode dneška je v kinech (zatím alespoň v těch amerických) nový animovaný film z osvědčené produkce Disney/PIXAR nazvaný "Wall-E" - o robotovi, který zůstal sám na Zemi (děj se odehrává v sedm set let vzdálené budoucnosti). Film je zajímavý i tím, že jej využije k propagaci kosmického výzkumu i NASA.

Včera jsem se objevil v Televizních novinách na TV Nova - v příspěvku o budoucím členství ČR v ESA (týkajícím se převážně možnosti českého kosmonauta letět do vesmíru). Na prvním snímku moje maličkost, na druhém momentka z natáčení (záběr z pátého patra paneláku), na zbývajících třech snímcích části příspěvku.

ČTVRTEK 26. ČERVNA 2008

Skoro dvanáct hodin na cestě, návštěva mnoha nádraží a nádražních hospod, cestování několika různými vlaky, přepřahání lokomotiv, poznání mnoha zajímavých lidí - to vše se Vám může stát, když si koupíte jízdenku s Českými drahami z Prahy do Brna. Teda alespoň mě se to stalo dnes v noci. Jedním slovem: kalamita.

V některých médiích se objevila zpráva (a volala mi kvůli tomu i jistá televize, které jsem ovšem vysvětlil, jak se věci mají a obratem ruky jsme společně z celé záležitosti udělali zbrusu novou reportáž, která se vysílala dnes v Televizních novinách na TV Nova), že Česká republika vstoupila do Evropské kosmické agentury ESA. Pravda to není, to jen minulý týden Rada ESA souhlasila (a Ministerstvo školství ČR v tiskové zprávě včera zveřejnilo) se vstupem ČR do ESA. Plným členem ESA se staneme až k 1. lednu 2009.

Jak jsem již dříve avizoval (viz blog 18. června 2008), v týdeníku Respekt mi tento týden vychází dvoustránkový článek o tvrdém přistání Sojuzu TMA-11 a především jeho důsledcích pro mezinárodní spolupráci.

STŘEDA 25. ČERVNA 2008

V souvislosti s ukončením provozu raketoplánů dojde v Kennedyho kosmickém středisku na Floridě k redukci 3000 až 4000 pracovních míst (přesné číslo bude známo až v průběhu příštího roku). Dosud se přitom předpokládala ztráta sedmi tisíc pracovních míst. Nejde přitom o žádný sociální program ("nebudeme tolik propouštět"), ale o restrukturalizaci (brrr, hrozné slovo, ale lepší mě nenapadá). Podle nových plánů budou prakticky všechny práce spojené s novou americkou kosmickou lodí Orion prováděné právě na Floridě (dosud se přitom počítalo i s pracemi v jiných lokalitách), takže jde de facto o přesun již zamýšlených míst právě na kosmodrom.

Jedním z největších tajemství planety Mars dnešní doby je přítomnost methanu v jeho atmosféře (7 až 200 částic na jednu miliardu). Ten by se za stávajících podmínek měl během několika set let rozložit, nicméně jeho přítomnost svědčí o tom, že je nějakým způsobem doplňovaný. Na Zemi přitom známe jen dva mechanismy jeho doplňování: činností živých organismů nebo vulkanickou aktivitou. Mars je přitom považovaný na vulkanicky mrtvý - a objev živých organismů by byl senzací první třídy. Střízliví vědci se nyní vysoký obsah methanu v atmosféře snaží vysvětlit i jinak. Vědci NASA nyní studují továrnu na sůl v Mexiku na poloostrově Baja, kde methan také vzniká (a to neorganickou cestou), protože věří, že právě zde by mohl být klíč k rozluštění marťanské methanové záhady. Inu, další z tisíců příkladů toho, jak nás cesty do vesmíru nutí poznávat naši vlastní planetu, protože dříve platné závěry se ukazují jako nedostatečné...

Následující tabulku jsem převzal z webu ESA a týká se informací o novém výběru do oddílu astronautů (viz blog 14. dubna a 24. června 2008). Tabulka je rozdělena dle klíče "počet přihlášených z té které země - procento na celkovém počtu přihlášených - počet těch, kteří mají tuto zemi uvedenou jako druhé občanství - počet přihlášených mužů - počet přihlášených žen".

ÚTERÝ 24. ČERVNA 2008

Celkem 8413 zájemců ze všech členských zemí Evropské kosmické agnetury ESA splnilo podmínky konkurzu na astronauty. Ač se mohou hlásit jen občané z členských zemí ESA (naše republika jí zatím není), tak je údajně mezi přihlášenými (a akceptovanými!) i několik občanů České republiky! (Umožňuje to jedna drobná právní klička, která se jmenuje dvojité občanství. Tzn. že ve hře je 381 osob, které mají jako první nebo druhé státní občanství uvedenu zemi, která není členskou zemí ESA!) Bylo by to opravdu ÚŽASNÉ, kdyby některý z českých kandidátů uspěl!

Start třetí rakety Falcon-1 (při prvních dvou pokusech nebylo dosaženo oběžné dráhy) se uskuteční až na přelomu července a srpna 2008. Oficiálním důvodem je skutečnost, že podpůrná technická zařízení (např. sledovací radary či komunikační stanice) na základně Kwajalein potřebuje pro své úkoly americká armáda. Inu, nízkonákladový kosmický dopravce...

Jen jsem "vyvěsil" na blog informaci o tom, že mi odepsal Jurij Gidzenko (viz 23. června 2008), přišla mi včera další obálka s podpisem jiného člena posádky Sojuzu TM-34. Tentokrát odpověděl obvykle neodpovídající Roberto Vittori z ESA. Podepsal mj. fotky ze setkání v září 2005! (Kde jsem s pivem fotil i další kosmonauty - viz třeba blog 28. kvtěna 2008.)

PONDĚLÍ 23. ČERVNA 2008

Bývalá pětinásobná astronautka Susan Helmsová (Endeavour STS-54/1993, Discovery STS-64/1994, Columbia STS-78/1996, Atlantis STS-101/2000 a Discovery STS-102/2001) se stala v červnu 2006 první ženou, která velela 45. kosmickému křídlu amerického letectva (45. Space Wing Air Force) na základně Patrick Air Force Base (mj. dohlížela na provoz na mysu Canaveral). Nyní v této pozici končí - byla převelena na základnu Offutt Air Force Base v Nebrasce, kde bude sloužit jako ředitel pro plánování a politiku U.S. Strategic Command.

Vypadá to, že sonda Phoenix na Marsu našla vodu. Aneb bílá hmota nalezená několik centimetrů pod povrchem po několika dnech "zmizela" - mohlo jít o led, který se po vystavení působení atmosféry odpařil. Ač se jedná o nadějné konstatování, jde zatím o hypotézu, kterou bude potřeba prakticky prověřit (neb nemůžeme vyloučit, že jsme se setkali s jiným jevem). Ostatně, právě pro přímé prokázání (či vyvrácení) existence vody těsně pod povrchem planety se sonda Phoenix na Mars vydala...

Nemohu si pomoci, podpisy z Ruska chodí v poslední době čím dál častěji (i když dřívější vysoká kadence ja asi dávno a nenávratně pryč - asi nikdy nezapomenu na den, kdy mi v několika obálkách přišla odpověď od ŠESTNÁCTI ruských kosmonautů - přece jen je to lepší než v letech minulých). Nyní tedy dorazil Jurij Gidzenko (Sojuz TM-22/1995, Sojuz TM-31/2000 a Sojuz TM-34/2002).

PÁTEK 20. ČERVNA 2008

Upřesnění včerejší zprávy: podle některých zdrojů zemřela Janet Christine Dietrich(ová) už 5. června 2008, tedy nikoliv na výroční den letu Valentiny Těreškovové.

Další odchod z oddílu amerických astronautů: byť ještě loni tvrdila, že udělá všechno pro to, aby se do vesmíru mohla vrátit, letos už je všechno jinak. Z oddílu amerických astronautů odchází Barbara Morganová, v roce 1986 náhradnice učitelky Christy McAuliffeové a od roku 1998 první astronautka na pozici Education Mission Specialist. Po více než dvacetiletém čekání (počítáno od výběru v roce 1985) absolvovala svůj první (a jediný) kosmický let loni v srpnu: Endeavour STS-118. Od letošního srpna bude působit na Boise State University.

Poměrem 409 ku 15 hlasům schválila Sněmovna reprezentantů USA návrh rozpočtu NASA na rok 2009 (začíná 1. října 2008), který počítá s více než dvaceti miliardami dolarů pro tuto kosmickou agenturu (viz blog 22. května a 11. června 2008) - včetně výdajů na nově přidaný let raketoplánu STS-134. Rozpočet ale ještě není finální, musí jej schválit ještě Kongres USA, nicméně výrazná shoda na jeho výši naplňuje mírným optimismem...

Letectví+kosmonautika 6/2008 obsahuje dva moje články: "Třetí americký družicový program" a "Sojuz TMA-11: Přistání na hraně".

ČTVRTEK 19. ČERVNA 2008

První ruská meziplanetární sonda po mnoha letech Fobos-Grunt byla definitivně odložena na rok 2011. Zároveň s tímto odkladem bylo rozhodnuto, že nebude využívat raketu Sojuz-2, ale Zenit. Což umožní letět s veškerým přístrojovým vybavením (byla obava, že některá zařízení bude kvůli nedostatečné nosné kapacitě nutné "škrtnout") a plnými nádržemi (což umožní využít právě méně energeticky příznivé startovací okno v roce 2011 a rozšíří manévrovací možnosti sondy).

Ve Spojených státech zemřela ve věku 82 let Janet Christine Dietrich(ová), jedna ze třinácti pilotek, které vytvořily skupinu přezdívanou Mercury-13 alias FLAT (Fellow Lady Astronaut Trainees). Jejím cílem bylo při různých testech dokázat, že se ženy plně vyrovnají mužům - a že tedy při výběru do oddílu astronautů pro program Mercury byly diskriminované neprávem. Tato skupina neměla vůbec nic společného s NASA či jakýmkoliv oficiálním výběrem, nicméně vešla do historie jako pokus žen o zrovnoprávnění s muži. Janet Christine Dietrich(ová) zemřela 16. června 2008, na den přesně 45 let po startu první kosmonautky světa Valentiny Těreškovové.

V jedné manilové obálce z Houstonu (viz blog 9. června 2008) mi společně s podepsanou fotografií posádky Discovery STS-124 přišla i dvojice kompletně podepsaných obálek všemi sedmi astronauty. Což je sice příjemné, ale nic podobného jsem posádce neposílal ani nepožadoval. Evidentně se obě podepsané obálky dostaly do mé pošty nedopatřením - a protože na nich byla uvedena adresa právoplatného majitele, rozhodl jsem se je vrátit. Nabízím tak alespoň pohled na obě obálky předtím, než se vydají zpět do USA, kde se nachází jejich právoplatný majitel.

STŘEDA 18. ČERVNA 2008

Máme tady další nové datum startu indické lunární sondy Chandrayaan-1 (viz blog 14. i 27. února a 30. května 2008). Podle nejnovějších zpráv má být vypuštěna 19. září 2008.

Japonsko jmenovala svého historicky prvního ministra pro kosmický rozvoj (stal se jím Fumio Kišida). Došlo k tomu krátce poté, co Země vycházejícího Slunce zrušila několik desítek let platný závazek nevyužívat vesmír pro svoji obranu. A také krátce poté, co z Indie sílí hlasy o přípravách vývoje vlastní kosmické lodi (ta by se tak po Číně stala již druhou asijskou zemí, která má vlastní pilotovanou dopravní kapacitu do vesmíru).

V sobotním deníku Mladá fronta Dnes (tedy 14. června 2008) mi vyšel celostránkový článek o hledání vody na Marsu s důrazem na sondu Phoenix. Náhled přikládám. A také přikládám malé avízo z týdeníku Respekt, kde je slibován v příštím čísle (vychází v pondělí 23. června) článek "Tvrdé přistání" (ve skutečnosti se bude jmenovat "Neptej se a plať"). Týkat se bude velmi tvrdého přistání lodi Sojuz TMA-11 letos v dubnu, jeho příčin a důsledků. Že jsem autorem, asi netřeba dvakrát zdůrazňovat.

ÚTERÝ 17. ČERVNA 2008

Americká firma Boeing oznámila, že uvažuje o tom, že by se zúčastnila výběrového řízení na vybudování evropského satelitního navigačního systému Galileo.

Rozbor prvního vzorku horniny odebraného sondou Phoenix pracující na Marsu neodhalil žádné stopy vody. Vzorek z povrchu planety byl nejprve zahřátý na 35 stuňů Celsia, potom na 175 stupňů Celsia - ale citlivé přístroje palubní laboratoře žádnou vodu nezaznamenaly. V nejbližších dnech bude vzorek zahřátý na teplotu jeden tisíc stupňů Celsia, což umožní odpaření některých minerálů a podrobnější rozbor. Phoenix má ještě nejméně šest pokusů na hledání vody s pomocí analyzátoru TEGA (z osmi možností už byla jedna vypotřebována a jeden analyzátor je zablokovaný špatně vysypanou horninou), přičemž příští pokusy by měly zajistit odběr vzorků z hlouby až půl metru (vědci přitom očekávají stopy vody od dvaceti centimetrů níže).

Dvojnásobný ruský kosmonaut Alexej Leonov (veterán z letů Voschod-2/1965 a Sojuz-Apollo/1975) podstoupil před několika dny operaci (srdce?) - tato sice dopadla úspěšně, ale druhý den upadl do kómatu a bylo nutné jej resuscitovat. Nyní je údajně již mimo ohrožení života, ale budoucí prognóza je nejistá...

Dnes zahajuje Cernan čtyřdenní návštěvu České republiky americký astronaut českého původu Gene Cernan (Gemini-9A/1966, Apollo-10/1969 a Apollo-17/1972) - jeden ze dvanácti mužů, kteří měli tu čest procházet se po Měsíci.

Včera jsem byl k vidění na TV Nova, kde jsem se vyjadřoval ke 45. výročí první ženy do vesmíru, Valentiny Těreškovové.

PONDĚLÍ 16. ČERVNA 2008

Mádhavan Nair z ISRO (Indian Space Research Organisation, Indická organizace pro výzkum vesmíru) prohlásil ve čtvrtek 12. června 2008 ve Vídni, že Indie vyšle do roku 2015 do vesmíru vlastní pilotovanou loď. Těžko říci, zdali toto prohlášení lze brát jako oficiální indické vyhlášení plánu na vyslání člověka do vesmíru, ale už dříve se o podobného záměru (nejednou) hovořilo.

Ruská strana popřela středeční (viz blog 12. června 2008) informaci společnosti Space Adventures, že si firma Space Adventures zakoupila výhradně "turistikou" loď Sojuz pro let s dvěma platícími zákazníky v roce 2011. Na druhé straně se objevily informace, že by jedním z jejích členů měl být Sergej Brin, spoluzakladatel giganta Google a nový investor Space Adventures.

Podle informací z čínských zdrojů již bylo vybráno šest kandidátů (tedy dvě tříčlenné posádky) pro let Shenzhou-7. Ten by se měl uskutečnit v říjnu letošního roku, přičemž jeden kosmonaut bude mít za úkol vystoupit do otevřeného prostoru ve skafandru. Jména nominovaných kandidátů nicméně nebyla zveřejněna - Čínská lidová republika má nyní čtrnáctičlenný oddíl kosmonautů, přičemž tři jeho členové už mají ze dvou letů Shenzhou-5 a -6 v letech 2003 a 05.

Po čtrnáctidenní misi (přesněji: let trval 13 dní 18 hodin 13 minut 7 sekund) v sobotu úspěšně přistál zpět na Zemi raketoplán Discovery z mise STS-124. Na jeho palubě byla i astronautka Karen Nybergová (viz první snímek), která stejně jako další dlouhovlasé astronautky neuposlechla nařízení NASA (všeobecně nedodržované, leč tolerované) ohledně toho, že se na palubě raketoplánu či kosmické stanice astronauti nesmí pohybovat s volně rozpuštěnými vlasy. Nařízení je důsledkem několika problémů astronautů (či spíše astronautek) s volně rozpuštěnými vlasy, které se zapletly do přístrojů na palubě raketoplánu (první zaznamenaný případ: Judith Resniková při Discovery STS-41D/1984, popsáno v knize Riding Rockets od astronauta Mike Mullaneho). Oficiálně ale vydáno až po letu Marshy Ivinsové v lednu 1990 (Columbia STS-32; viz druhý snímek - na třetím je tato astronautka při letu Atlantis STS-98/2001), která sice měla rekordně dlouhé vlasy, ale které se paradoxně nikam nic nezapletlo...

ČTVRTEK 12. ČERVNA 2008

V neděli 8. června 2008 se meziplanetární sonda New Horizons letící k explanetě Pluto (předpokládaný průlet červenec 2015) dostala za oběžnou dráhu Saturnu a pokračuje dále v letu.

Společnost Space Adventures (organizátor letů všech dosavadních "kosmických turistů" na Mezinárodní kosmickou stanici) oznámila, že podepsala dohodu s ruskou stranou o zakoupení jedné lodi Sojuz TMA čistě ke komerčním účelům. V posádce lodi bude kromě jednoho profesionálního kosmonauta dvojice "platících zákazníků" - přičemž prostor je nejen pro zážitkuchivé turisty, ale také pro národní kosmické agentury, státy a další organizace. Let by se měl uskutečnit ve druhé polovině roku 2011 (loď Sojuz TMA-08M nebo -09M).

Gagarinů a Armstrongů není ve sbírce podpisů nikdy dost. Takže s dovolením představuji dva nové přírůstky na filatelistických obálkách (vlevo vždy celková obálka, vpravo detail podpisu).

STŘEDA 11. ČERVNA 2008

Poprvé v historii by měl rozpočet NASA v absolutních číslech překročit dvacet miliard dolarů (i když díky inflaci býval dříve i vyšší, byť to tak nevypadalo). Vědecko-technický výbor Kongresu USA schválil rozpočet na rok 2009 (začne 1. října 2008) ve výši 20,21 mld. USD. V této částce by měla být i jedna miliarda dolarů na urychlení vývoje lodi Orion.

Bývalý kosmonaut a nynější hlavní letový kontrolor v moskevském CUPu Vladimir Solovjov informoval o budoucím plánu výstavby ruského segmentu Mezinárodní kosmické stanice. Pokud někomu přijde následující plán jako velmi pomalý (poslední vypuštění se uskuteční 17 let od startu prvního modulu ISS), pak podotýkám, že osobně jej považuji za velmi ambiciózní. Neb Rusko dokázalo za prvních deset let vyslat k ISS jen dva moduly (Zvezda a Pirs; Zarja byla postavena a vypuštěna za americké peníze, i když formálně patří k ruskému segmentu). Šest startů během sedmi let mi tak přijde přehnaně optimistické - třeba modul MLM/FGB-2 byl již v roce 2000 z 65ti procent dokončený a měl startovat o tři roky později. Nyní je oficiálně připravovaný na rok 2011... (Ale rád bych se mýlil...)
 • 2009 vypuštění malého výzkumného modulu IM-1 (4 tuny).
 • 2010 vypuštění malého výzkumného modulu IM-2 (7,9 t).
 • 2011 vypuštění velkého výzkumného modulu MLM/FGB-2 (20,7 t).
 • 2013 vypuštění malého stykovacího modulu.
 • 2014 vypuštění dvojice slunečních baterií NEM-1.
 • 2015 vypuštění dvojice slunečních baterií NEM-2.
 • V průběhu června bude zveřejněna studie vypracovaná společně vědci z Johnson Space Center (Texas) a Ames Research Center (Kalifornie) o možnosti využití lodi Orion a další vyvíjené techniky pro přistání na asteroidu 2000SG344 (má průměr 40 metrů a hmotnost cca 1,1 mil. tun) ve dvacátých letech tohoto století. Mnoho podrobností zatím nebylo zveřejněno: jen to, že výprava by měla trvat tři až šest měsíců a že pobyt astronautů na asteroidu má trvat jeden až dva týdny.

  ÚTERÝ 10. ČERVNA 2008

  Loni na podzim se do vesmíru vydal první kosmonaut Malajsie, Šejch Šuchor al Masrie. Představitelé této země nešetřili optimismem, dávali kosmonautice velkou budoucnost, slibovali co nejdříve let dalšího kosmonauta (viz blog 25. října 2007)... A dnes? Malajsie včera oznámila, že z finančních důvodů "zmrazí" svůj další kosmický program... Co to znamená "zmrazí", těžko říct - může jít o konzervaci současné úrovně (tedy nerozjíždění nových projektů) nebo zrušení stávajících aktivit.

  Generální inspektoriát NASA oznámil, že tiskové oddělení této instituce v letech 2004 až 08 "snižovalo nebo zavádějícím způsobem označovalo" informace týkající se globálního oteplování. Šlo prý o "neúměrné politické zasahování" lidmi dosazenými do tiskového oddělení politickými subjekty. S problémem nemělo nic společného vedení NASA, které se navíc proti obviněním důrazně ohradilo. Zajímavé je sledovat rétoriku šéfa vztahů s veřejností NASA Davida Moulda, který nejprve jakýkoliv politický vliv odmítl a hned v další větě prohlásil, že je hrdý, že se věci od roku 2006 výrazně zlepšily...

  Astronauti nemají rádi Němce - což mi potvrdilo už několik z nich (z astronautů). Je to kvůli nehezkým německým praktikám při sbírání podpisů. Přesvědčit se o tom mohli všichni, kdo se v Německu pokusili v uplynulých dvou týdnech přiblížit k posádce raketoplánu Atlantis STS-122. Žádné podpisy (jen "domácí" Hans Schlegel se dal obměkčit). Přitom v Nizozemí prý nebyl nejmenší problém. Měl jsem tu smůlu, že jsem se s posádkou setkal minulý týden v Německu - no, vlastně štěstí. Ač bez podpisů, setkání bylo velmi příjemné. Koneckonců, podepsanou fotku této posádky už mám - viz blog 26. března 2008.

  PONDĚLÍ 9. ČERVNA 2008

  Ředitel NASA Michael Griffin vyzval Evropu k vývoji vlastní kosmické lodi. Ta by světu - a také Spojeným státům - přinesla nové možnosti v přístupu k Mezinárodní kosmické stanici. Amerika se totiž jednak bojí závislosti na Rusku (které mu má zajišťovat dopravní kapacitu na ISS mezi lety 2010 a 15, kdy už nebudou létat raketoplány a ještě nebude k dispozici loď Orion) a jednak se chce zaměřit na lunární výpravy. Přitom existence vlastní evropské kosmické lodi by umožnila "výměnný obchod": Američané by získali další přístup na ISS (prostřednictvím spolehlivějšího partnera, než je Rusko), Evropané by zase získali přístup na Měsíc (a třeba i na Mars).

  Mezinárodní partneři uvažují o tom, že by evropská nákladní družice ATV/Jules Verne zůstala u ISS o něco déle, než bylo dosud plánováno. Zatím se počítalo s jejím odletem počátkem srpna. Nyní přichází v úvahu odklad srpnového startu zásobovací lodi Progress až na druhou polovinu října - a odlet ATV pd stanice někdy v polovině září. Důvodů je několik: jednak je na stanici momentálně dostatek zásob včetně paliva a jednak vykládka nákladu z ATV probíhá velmi pomalu (prý dosud bylo vyloženo jen zanedbatelné množství nákladu), takže by posádka získala na tuto aktivitu více času.

  Takže nakonec dle plánu odstartoval 31. května raketoplán Discovery k misi STS-124. A mě v pátek 30. května - jediný den před startem! - překvapila manilová obálka z USA, ve které byly dvě podepsané fotky od této posádky! Na první bylo všech sedm astronautů, na druhé jen šest (bez Gregory Chamitoffa, který raketoplán využívá jen k cestě nahoru a má pracovat zhruba půl roku na Mezinárodní kosmické stanici). Ač jsem tuto posádku raketoplánu již měl podepsanou (viz blog 26. března 2008), radost rozhodně udělala! (A aby toho nebylo málo, minulý týden mi přišla ještě jedna posádka STS-124 - tentokrát i s osobním věnováním.)