Tomáš PŘIBYL (www.kosmonaut.cz) - blog (nejen) o kosmonautice

PÁTEK 30. KVĚTNA 2008

V neděli 1. června se bude na aerosalónu ILA 2008 v Berlíně potloukat několik mužů v modrých overalech: posádka raketoplánu Atlantis STS-122. K vidění budou v průběhu celého dne na několika různých místech (např. Space Pavilon ESA). Všem "lovcům" vyrážejícím na cestu držím palce! (Zamačkávám slzu v oku: letos se bohužel z časových důvodů na berlínský aerosalón nedostal a nedostanu. Pokud mě paměť neklame, je to poprvé v jeho novodobé berlínské historii, co jej nenavštívím. Tedy po šestnácti letech... Co nadělám...)

Start indické lunární sondy Chandrayaan-1 byl odložený na konec letošního roku - někdy na období říjen až prosinec. Už dříve byl několikrát posunut - viz blog 14. a 27. února 2008.

Odpočítávání už běží - a startovat by se mělo v sobotu 31. května 2008 ve 23:04 hod SELČ. Řeč je o raketoplánu Discovery a misi STS-124. (Na obrázku je emblém jeho nákladu, japonského modulu Kibo).

ČTVRTEK 29. KVĚTNA 2008

Japonský pivovar Sapporo Holdings oznámil, že uvaří sto lahví piva. Na tom byl nebylo nic zvláštního, kdyby jeho základem nebyla třetí generace ječmene, který v roce 2006 strávil pět měsíců na Mezinárodní kosmické stanici. Prý jde o přípravu na budoucí meziplanetární lety, kdy lidé budou muset být maximálně soběstační. Je jistě chvályhodné, že potravinovou soběstačnost vědci uchopili právě od nejdůležitější potraviny...

Na stránkách Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně jsem našel několik vystřihovánek kosmické techniky, které lze stáhnout, vytisknout a slepit. Jde o modely družic Sputnik, Sputnik-2, Sputnik-3 a rakety R-7. Průvodní stránka je pak zde. Takže: stahujte, tiskněte a lepte!

Pokud chcete, můžete si poslechnout pískání přistávací sondy Mars Phoenix tak, jak ho zaznamenal evropský Mars Express. Jinak přinášíme ještě unikátní fotografii pořízenou sondou Mars Reconnaissance Orbiter, která z oběžné dráhy zachytila na padáku se snášející Phoenix (viz první dva snímky - první celkový pohled, druhý detailní). Na třetím snímku je stejná situace, ovšem v barvě. A na posledním Phoenix po přistání (autorem je tatáž sonda).

STŘEDA 28. KVĚTNA 2008

Michel Fournier (viz blog 26. května 2008) se splnění svého snu zatím nedočkal. Pondělní pokus byl zrušený kvůli nepříznivému počasí, v úterý - mu uletěl balón. Jen několik minut před zamýšleným startem se z dosud nezjištěných důvodů balón za statisíce dolarů odtrhl od gondoly, která zůstala s frustrovaným dobrodruhem stát na zemi...

Na Mezinárodní kosmické stanici "odešel do věčných lovišť" záchod - resp. jeho komponenta, která zajišťuje malou potřebu. Jeho součást pro vykonání velké potřeby je podle všeho v pořádku. Což je pro posádku stanice rozhodně dobrá zpráva, protože je rozhodně příjemnější chodit na malou "do pytlíku" než si po každé velké potřebě nasadit chirurgické rukavice a... (Důvtipný čtenář si jistě domyslí sám. Stačí napovědět, že ve stavu beztíže od těla neodpadne to, co z něj vyjde. Tak alespoň popisuje problémy s kosmickou toaletou v případě jejího výpadku Mike Mullane v knize Riding Rockets.)

Obálka Z EAC (European Astronaut Center v Kolíně nad Rýnem, kde bude mimochodem zítra posádka Atlantis STS-122/Columbus): trojnásobný francouzský astronaut Jean-Francois Clervoy podepsal fotky ze září 2005. Trvalo to, ale podepsal.

ÚTERÝ 27. KVĚTNA 2008

Pokud se potvrdí nominace posádky STS-128 (viz blog 21. května 2008), pak to bude znamenat, že NASA má v oddíle astronautů posledních devět nováčků nezařazených do posádek raketoplánů či ISS. Je to šest letových specialistů (Cagle, Caldeiro, Woodward, Hernández, Satcher a Walkerová) a tři piloti (Ford, Wilmore a Dutton). Přitom je zapotřebí nominovat ještě pět posádek raketoplánů (nebo jen tři, pokud by NASA poslední dva lety z programu raketoplánů nestíhala - nebo šesti, pokud se jeden start přidá) - netlačte se, na všechny (kdo mají šanci letět...) se určitě dostane. (Třeba Walkerová je nyní v záložní posádce ISS 19A, takže nejspíše poletí ruským sojuzem k některé dlouhodobé expedici a nečeká ji nominace do posádky raketoplánu.)

Vzhledem k oficiálně potvrzenému odkladu startu raketoplánu Atlantis STS-125 na říjen (byť tušenému již dříve - viz blog 25. března 2008) dojde i k odkladu premiérového letu zkušební rakety Ares I-X. Ten byl původně plánovaný na 15. května 2009, nyní se s ním počítá někdy v červenci 2009.

Předminulý týden (přesněji 12. května 2008) jsem na blogu přinesl zprávu o úmrtí amerického astronoma a astronauta Ronalda Pariseho. Dnes bych na něj rád vzpomenul ještě jednou: několika podpisy, kterými obohatil moji sbírku...

PONDĚLÍ 26. KVĚTNA 2008

NASA chtěla svého času (2005) prodat 63 použitých pneumatik z programu raketoplánů. Zájem byl: hlavně mezi sběrateli a spekulanty (mj. chtěli pneumatiky získané za pár set dolarů rozřezat a prodávat po malých kouscích jako "něco, co bylo ve vesmíru"). NASA se proto rozhodla prodej přehodnotit: nyní se k němu vrací, ovšem v podobě pronájmu těchto pneumatik. Jinými slovy: zájemce musí předložit zajímavý prezentační či vzdělávací program, v němž tyto pneumatiky využije. Celkem nabízí 50 použitých pneumatik (což je nižší číslo, než před třemi lety), které bude půjčovat na tři roky proti záloze 250 USD. Přitom zacházení se zapůjčenými pneumatikami může být v podstatě jakékoliv: mohou do nich být vrtány otvory, řezány na kusy, mohou být pomalovány, vystaveny venku... Jedinou podmínkou je, že stále zůstávají (byť na rozkrájené na kousky) v majetku NASA. Každá pneumatika má svoji "historii": jsou např. z letů STS-61C (poslední úspěšný let před zkázou Challengeru), -95 (let Johna Glenna ve věku 77 let), -88 (první montážní let ke stanici ISS) či -114 (první let po zkáze Columbie). A pro úplnost dodáváme, že pneumatiky nesmí opustit území Spojených států.

Dnes by se měl pokusit 64letý parašutista Michel Fournier seskočit s padákem z balónu ve výšce nad 40 km, čímž vytvoří (uspěje-li) čtyři nové světové rekordy. Měl by se stát prvním člověkem, který při volném pádu překoná rychlost zvuku, dále překoná rekord v délce volného pádu, v seskoku z největší výšky a dosáhne největší výšky v balónu. Pro úplnost: dosavadní rekord drží Američan Joe Kittinger skokem z výšky přes 31 km

Phoenix? Phoenix! Dnes v noci úspěšně přistál na Marsu - další "kosmická odysea" začíná...

PÁTEK 23. KVĚTNA 2008

Mars se blíží - pro sondu Phoenix. "Hodina H" a "minuta M" nastane v pondělí 26. května v čase 1:38 hod, kdy by měla po sedmiminutovém průletu atmosférou dosednout ve stanovené oblasti Vastitas Borealis Marginal. Přistání bude pomáhat monitorovat i ESA: její techniky a metody jsou přesnější než v případě NASA (a pak že Evropa hraje vždy jen druhé housle...), takže monitorování průletu sondy atmosférou bude jejím úkolem. Držme palce i na nohách!

Plánovaná americká stálá základna na Měsíci by se mohla jmenovat "Neil A. Armstrong Lunar Outpost".

Bude rekord? Počítejte se mnou: na počátku října budou na ISS pracovat (možná - viz blog 21. května 2008) pracovat tři kosmonauti (Sergej Volkov, Oleg Kononěnko a Gregory Chamitoff). Osmého října 2008 odstartuje raketoplán Atlantis STS-125 opravovat kosmický teleskop Hubble se sedmičlennou posádkou (Scott Altman, Gregory C. Johnson, Andrew Feustel, Megan McArthurová, John Grunsfeld, Michael Massimino a Michael Good). Dvanáctého října 2008 má startovat Sojuz TMA-13 s novou částí posádky ISS a dalším "kosmickým turistou" (Jurij Lončakov, Michael Fincke a Richard Garriott). A ve stejný den má vzlétnout také čínská kabina Shen Zhou-7 se tříčlennou posádkou (jména kosmonautů asi budou oficiálně oznámena až těsně před startem). Suma sumárum: v tuto chvíli (12. října a několik následujících dnů po sobě) by mělo být ve vesmíru 16 kosmonautů. Bude rekord!

Nový emblém osmnácté základní posádky ISS. Její základ budou tvořit Jurij Lončakov a Michael Fincke (start Sojuz TMA-13 v říjnu), u kterých se coby doprovod bude střídat Gregory Chatmitoff (červen až listopad 2008, Sandra Magnusová listopad 2008 až únor 2009 a Kojči Wakata únor až květen 2009).

ČTVRTEK 22. KVĚTNA 2008

V neděli 1. června 2008 bude na aerosalónu ILA v Berlíně KOMPLETNÍ posádka raketoplánu Atlantis STS-122 (dopravil na oběžnou dráhu laboratoř Columbus). Jen pro úplnost dodávám, že tato posádka bude v Německu pobývat deset dní a že zavítá do dalších lokalit (některé z nich budou České republice i blíže, než Berlín - setkání v Berlíně ovšem bude "nejveřejnější" akcí z programu návštěvy).

Ač raketoplány dle dosavadních plánů měly končit startem s pořadovým číslem 133, objevila se možnost přidání jedné mise: takže by se celkový "účet" uzavřel na 134 startech. Kongres USA totiž zvažuje uvolnit dodatečných 150 mil. dolarů pro NASA na financování startu raketoplánu, který byl již dříve z "letového řádu" škrtnut a který má k Mezinárodní kosmické stanici dopravit Alpha Magnetic Spectrometer (AMS). Jedná se o experiment připravený americkým Ministerstvem energetiky ve spolupráci s vědci ze šestnácti zemí, jenž má měřit změněné částice mimo zemskou atmosféru. Pro úplnost: 150 mil. USD nejsou úplné náklady na let raketoplánu, ty se odhadují v roce 2010 na 300 až 400 mil. USD. Jde jen o částku, která by měla být uvolněna již v rozpočtovém roce 2009 (zbytek o rok později). Podmínkou realizace letu ale jen, že bude flotila kosmických raketoplánů vyřazena z provozu před 30. zářím 2010. Prodloužení letů o jeden rok by si totiž vyžádalo dodatečné náklady ve výši 2,7 až 4 mld. USD.

Oddíl amerických astronautů opouští jediný geolog: astronaut James Reilly (veterán z letů Endeavour STS-89/1998, Atlantis STS-104/2001 a Atlantis STS-117/2007). Působit má ve firmě Photo Stencil jako viceprezident pro výzkum a vývoj.

Česká studentka Veronika Šímová, účastnice letu Zero-G (viz např. blog 17. prosince 2007 nebo 10. července 2007), zaznamenala další úspěch: zpráva o její "životním snu" byla zveřejněna v britském měsíčníku Spaceflight (červen 2008). Jen tak dál! (Škoda, že Veronika nebude mít letos následovníka či následovnici: lety Zero-G se letos v rámci Světového kosmického týdne konat nebudou. Snad zase příští rok...)

STŘEDA 21. KVĚTNA 2008

Spojené státy vážně uvažují, že vzhledem k problémům kosmické lodi Sojuz TMA (dvě balistická přistání v řadě, otázky kolem technického stavu aktuálně připojeného Sojuzu TMA-12 k ISS, které nezvykle připouštějí i Rusové) dočasně opustí Mezinárodní kosmickou stanici. Poslední květnový den má do vesmíru odstartovat raketoplán Discovery, který měl původně vystřídat současného amerického člena posádky stanice Garretta Reismana a nahradit ho Gregory Chamitoffem. Nyní NASA zvažuje, že by raketoplán letěl v režimu 6/7 (6 kosmonautů by startovalo, 7 přistávalo - na Zemi by zůstal Chamitoff, "dolů" by se dle plánu "svezl" Reisman) nebo 7/8 (startovala by kompletní zamýšlená posádka, ale Chamitoff by nezůstával k dlouhodobému letu na ISS a hned by se vracel). Jedná se každopádně o zajímavou úvahu a dosti jasný signál směrem k Rusku, aby konečně opustilo politiku mlžení kolem problémů svých lodí Sojuz TMA.

Zatím "bez záruky" (= neoficiálně) se objevila jména členů posádky raketoplánu Atlantis STS-128 (plán startu červenec 2009). Velitelem misem má být Charles Hobaugh (Atlantis STS-104/2001 a Endeavour STS-118/2007), pilotem Terry Virts (nováček), letovými specialisty Steven Robinson (Discovery STS-85/1997, Discovery STS-95/1998 a Discovery STS-114/2005), Christer Fuglesang (ŠVédsko/ESA, Discovery STS-116/2006), Randolph Bresnik a Dorothy Metcalf-Lindenburgerová (oba nováčci). Raketoplánem poletí "nahoru" Nicole Stottová, "dolů" pak Timothy Kopra (oba nováčci). Je príma, že v posádce bude opět evropský kosmonaut - to zvyšuje šanci, že tato bude putovat po zemích ESA a že se s ní člověk setká.

Pětinásobný americký astronaut Scott Parazynski (Atlantis STS-66/1994, Atlantis STS-86/1997, Discovery STS-95/1998, Endeavour STS-100/2001 a Discovery STS-120/2007) se o víkendu vydal k závěrečnému útoku na Mount Everest. Držíme palce!

Ta je opravdu povedená... Oficiální fotografie posádky Endeavour STS-126 (předpokládaný start listopad 2008).

PÁTEK 16. KVĚTNA 2008

Evropa a Rusko finalizovaly svoje představy o budoucí společné pilotované kosmické lodi. Měla by být pro šest osob, měla by se skládat z válcovité servisní sekce (odvozená od současné lodi ATV!, vyráběná v Evropě) a z návratového modulu kuželovitého tvaru (vyrobený v Rusku). Startovací hmotnost má být 18 až 20 tun, vzlétat bude z nového ruského kosmodromu Vostočnyj. Zahájení zkušebních letů se plánuje na rok 2015, první pilotovaný start na rok 2018. Loď bude schopná létat jednak na nízkou oběžnou dráhu a jednak i na lunární výpravy. Projekt zatím nebyl oficiálně schválený, to se očekává ve druhé polovině roku (mj. na setkání ministrů ESA v Haagu 26. listopadu 2008).

Dnes začíná třídenní akce "Kosmické dny" v německém Morgenröthe-Rautenkranz, kde bude plus mínus deset kosmonautů (přesný počet zůstává do poslední chvíle překvapením i pro organizátory). Nejedu jednak z důvodů časových a jednak z důvodů ryze pragmatických: do Německa míří v dohledné době další tlupy kosmických cestovatelů... Aneb kompletní posádky jsou zajímavější než "pouliční směsky" kosmonautů (teď o víkendu se poskládá s bídou jedna, a to posádka Sojuzu-31).

Na letošní Kosmos News Party jsem si koupil vystřihovánku (a pro jistotu hned dvakrát), o které jsem se domníval, že ji nikdy nebudu vlastnit. Původně ji vydal v roce 1980 Albatros a představuje kosmickou raketu Sojuz i se startovací rampu. Její autor, pan Ladislav Badalec, se rozhodl udělat nyní reprint na barevné laserové tiskárně - a mě udělal opravdu velkou radost. Pro upřesnění: model představuje solidních 16 vystřihovacích stran.

ČTVRTEK 15. KVĚTNA 2008

Jihokorejská kosmonautka Ji So-jeon byla tento týden propuštěna z nemocnice, kde byla hospitalizována s bolestmi zad po tvrdém přistání Sojuzu TMA-11 (viz blog 30. dubna 2008).

"Causa Šaripov" (viz blog 14. května 2008) má v současnosti několik variant řešení. První je, že bude Šaripov v brzké době shledán zdravým a že bude posádka moci startovat v původně zamýšleném složení (což se mě osobně nezdá). Druhé je, že místo Šaripova v Sojuzu TMA-13 a v posádce ISS-18 zaujme jeho náhradník Jurij Lončakov. Objevilo se ale i třetí řešení: že by nedošlo k výměně pouze jednoho kosmonauta, ale celé posádky. V takovém případě je primárním kandidátem Gennadij Padalka a Michael Barratt, kteří měli startovat na následujícím Sojuzu TMA-14 v březnu 2009.

Minulý týden jsem pracovně navštívil středisko ESOC (European Space Operations Center) v německém Darmstadtu, které je jedním z center ESA (mj. jsou odtud řízené lety evropských meziplanetárních sond).

STŘEDA 14. KVĚTNA 2008

Dvojnásobný kosmonaut Saližan Šaripov (veterán z letů Endeavour STS-89/1998 a Sojuz TMA-5/2004) byl ze zdravotních důvodů vyřazený z osmnácté základní posádky ISS (startovat měl v říjnu Sojuzem TMA-13). Jeho místo zaujme člen záložní posádky Jurij Lončakov. Nebylo zveřejněno, jakého charakteru jsou zdravotní potíže kosmonauta Šaripova, takže těžko odhadovat, zdali definitivně "dolétal" nebo zdali dostane šanci na nějaké pozdější misi. (Oba případy se v minulých letech staly.)

NASA ve spolupráci s Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory chystá sondu Solar Probe za 750 mil. USD, která by se měla přiblížit do bezprecedentní blízkosti Slunce. Půltunová sonda (se startem se počítá v roce 2015) se má při průletech přiblížit ke Slunci na méně než sedm miliónů kilometrů, kde na ni bude působit pětsetkrát větší vliv naší mateřské hvězdy než u Země (teplota, záření...).

Letectví+kosmonautika 5/2008 a několik mých článků: Kosmická flotila se chystá na Mars, Pamela Melroyová (rozhovor) a Naše přístroje na evropské družici (projekt SWARM).

ÚTERÝ 13. KVĚTNA 2008

Jeden z pěti elektromotorů v robotické paži roveru Opportunity (rejdí na Marsu už od ledna 2004), který měl problémy už dva roky, je nyní definitivně nepoužitelný. Jedná se o motor, který natáčí robitickou paži doleva a doprava. I s tímto "zraněním" je ovšem Opportunity schopen dále vykonávat podstatnou část své vědecké práce.

Ruská raketa Proton umístila v březnu letošního roku 2008 na nevyhovující oběžnou dráhu americkou družici AMC-14 (viz blog 17. března 2008). Objevily se sice úvahy, že by ji šlo alespoň částečně zachránit a dopravit na zamýšlenou geostacionární dráhu, a to i pomocí průletů u Měsíce (jak se v roce 1998 zadařilo v případě družice AsiaSat-3 přejmenované na HGS-1), ale tento plán byl nakonec opuštěn. Důvod? Vlastníkem "patentu" na dopravu družic na geostacionární dráhu kolem Měsíce je společnost Boeing (a ta se s vlastníkem družice AMC-14, kterým je lucemburská společnost SES, soudí v jiném nesouvisejícím případu o 50 mil. USD). Boeing by se prý mohl soudně domáhat svých práv. No, nevím... Spíše se myslím, že jde o záminku, jak družici rychle odepsat - protože v takovém případě poskytuje pojišťovna plné plnění. Protože pojištěn je standardně start a prvních třicet dní pobytu na oběžné dráze, mohlo by se stát, že by se záchranné práce protáhly, lhůta vypršela a pojišťovna nakonec událost neuznala. A 150 mil. dolarů je 150 mil. dolarů...

Minulý týden jsem navštívil ÚŽASNÉ technické muzeum v německém Speyeru, kde mj. nalezl nový domov prototyp kosmoplánu Buran označený BTS-002. Na prvním snímku aktuální stav budování haly pro tento kosmoplán (srovnejte s prvním snímek uvedeným na blogu 6. března 2008), na zbývajících dvou aktuální stav BTS-002 (stále bez křídel a směrovky - jsou složené přímo před ním).

PONDĚLÍ 12. KVĚTNA 2008

Mozkovému nádoru podlehl v pátek 9. května 2008 ve věku 56 let americký astronaut Ronald Parise. Byl jmenovaný do posádky Columbia STS-61E (měla startovat počátkem března 1986), ale ta byla po zkáze Challengeru rozpuštěna. Posléze se zúčastnil misí Columbia STS-35/1990 a Endeavour STS-67/1995.

O víkendu proběhla každoroční lázeňsko-bohdanečská "kosmická smršť" s názvem Kosmos News Party. Už tradičně mimořádně vydařené setkání - hlavnímu organizátorovi Milanovi Halouskovi za něj pochopitelně patří velký DÍK!

Teď (= po Kosmos News Party 2008, kde byla informace oficiálně zveřejněna) se už může říkat, že v polovině dubna navštívil Českou republiku čtyřnásobný americký astronaut David Hilmers (Atlantis STS-51J/1985, Discovery STS-26/1988, Atlantis STS-36/1990 a Discovery STS-42/1992). Při této příležitosti jsem s ním, jeho manželkou a ještě jedním občanem České republiky strávil nezapomenutelný večer - mj. spojený s návštěvou restauračního zařízení. (Některé jím podepsané fotky - z pochopitelných důvodů bez udání příležitosti, při které vznikly - jsem na blog dal už 24. dubna 2008.)

ÚTERÝ 6. KVĚTNA 2008

Po téměř čtvrt století působení v kanadském oddíle kosmonautů se rozhodl ukončit aktivní kariéru astronauta Bjarni Tryggvason (veterán z letu Discovery STS-85/1997). Mezi kanadské astronauty přišel s prvním oddílem v roce 1983. Počítalo se s ním coby s členem záložní posádky raketoplánu STS-71F (březen 1987), ale mise byla po zkáze Challengeru zrušena. Poté si zanáhradníkoval ještě jednou, při letu Columbia STS-52/1992. Svého prvního a jediného letu do vesmíru se dočkal v roce 1997, kdy letěl jako palubní specialista na Discovery STS-85. O rok později zahájil výcik na pozici letového specialisty, ale žádné nominace se už nedočkal: pravděpodobně mu v ní zabránila i zkáza raketoplánu Columbia STS-107 (únor 2003). Tryggvason bude mít letos 63 let a evidentně mu další nominace nehrozila, takže má od června letošního roku působit na University of Western Ontario.

Vůbec jsem netušil, že i ruské oddíly kosmonautů mají své emblémy. Ale je to tak - zde emblém výběru 2003.

PONDĚLÍ 5. KVĚTNA 2008

Pokud se chcete vydat do vesmíru, NASA Vám nabízí příležitost hned na dvou různých sondách - ale jen ve virtuální podobě, kdy máte možnost umístit své jméno na DVD letící na palubě automatu Lunar Reconnaissance Orbiter (uzávěrka 27. června 2008) nebo Kepler (1. listopadu 2008).

V Rusku zemřel 13. dubna 2008 Vladimír Gevorkijan (nar. 1952), neletěný kandidát pro vojenský program Almaz. Vybraný mezi kosmonauty byl v roce 1978, oddíl opustil o devět let později.

Americké letectvo s okamžitou platností "uzemnilo" letouny T-38C po havárii dvou těchto strojů během několika dnů (23. dubna a 1. května 2008), při níž zahynuli čtyři piloti. Opatření se týká i NASA, protože právě flotila těchto letounů slouží k výcviku astronautů. Celkem je ve Spojených státech v provozu pět set těchto strojů - používají se od roku 1959, přiučemž už dokázaly "nastřádat" 189 havárií (a 138 mrtvých). Mezi nimi i čtyři členové oddílu NASA: Theodore Freeman (31. října 1964), Elliot See a Charles Bassett (28. února 1966) a Clifton Williams (5. října 1967).

Přistání "na hraně" lodi Sojuz TMA-11 má další důsledky. Rusko připustilo, že zvažuje výstup dvojice kosmonautů Volkov-Kononěnko ve skafandrech do otevřeného prostoru, aby prohlédli spoje mezi návratovým a servisním modulem lodi Sojuz TMA-12. Jo, a jihokorejská kosmonautka Ji So-jeon má z tvrdého přistání (tedy pravděpodobně nikoliv z velkého přetížení při přistání) posunuté obratle. Nicméně vše nasvědčuje tomu, že se z úrazu plně zotaví a že by si neměla odnést trvalé následky.

Dnes několik novinek z mé sbírky podpisů: tři posádky Sojuz-12 (Lazarev + Makarov) a tři posádky Sojuz-16 (Filipčenko + Rukavišnikov).

PÁTEK 2. KVĚTNA 2008

Tisková oprava: není pravdou (jak jsem uvedl v blogu 30. dubna 2008), že pro raketu PSLV byl let bez pomocných motorů polopremiérou. Už dříve v této konfiguraci startovala dvakrát. (Zprávu jsem si nevymyslel, pouze citoval - ale bohužel neověřil, takže chyba plně padá na moji hlavu.) Ten, kdo mě na nepřesnost upozornil, má u mě v Bohdanči pivo...

A když už je řeč o Lázních Bohdaneč: Kosmos News Party začíná už za týden! Zveřejněn byl už i program. (Osobně se těším třeba na přednášku o cestě do Edingurghu. Zní to hodně exoticky, já sám byl maximálně v Edinburghu...)

Týden po Bohdanči (tedy dva týdny ode dneška) se budou v německém Morgenröthe Rautenkranz konat známé "kosmické dny", kde účast přislíbilo devět kosmonautů a jeden bývalý kandidát na kosmonauta. Rozhodně doporučuji akci navštívit (ostatně, stejně jako Kosmos News Party 2008), takováto koncentrace kosmonautů se tak blízko českých hranic hned tak nevidí...

Dnes ve 14:20 hod budu ke slyšení na Českém rozhlase Brno, rozebírat budeme návraty z vesmíru - hlavně s důrazem na nedávné extrémně dramatické přistání lodi Sojuz TMA-11 (představitelé ruské kosmonautiky se nechali slyšet, že "je zázrak, že celá posádka přežila").

Prý jen v sedmdesáti exemplářích existuje tato polepená a porazítkovaná obálka - je včetně příležitostného razítka Bajkonuru z 2. března 2008 (na den přesně třicáté výročí letu Vladimíra Remka).