Tomáš PŘIBYL (www.kosmonaut.cz) - blog (nejen) o kosmonautice

STŘEDA 30. DUBNA 2008

Jihokorejská kosmonauta Ji So-jeon musela být v důsledku balistického přistání v lodi Sojuz TMA-11 (viz blog 22. a 24. dubna 2008) hospitalizována s velkými bolestmi zad. Přetížení dosáhlo při přistání hodnoty 8,2 G. Ji So-jeon musela zrušit veškerý plánovaný program včetně návštěvy prezidentské kanceláře Jižní Koreje, televizních vystoupení a dalších akcí.

Evropský "kosmický náklaďák" ATV-1/Jules Verne provedl první korekci oběžné dráhy Mezinárodní kosmické stanice - což je velmi důležitý technologický test. Další korekce jsou plánované na 12. června, 8. července a 6. srpna 2008.

NASA letos vybírá další oddíl astronautů. Patřilo přitom k běžné praxi, že pokud byl do oddílu astronautů vybraný aktivní člen vojenských sil USA, byl automaticky uvolněný, aby se mohl kariéře astronauta věnovat. Nyní americké námořnictvo oznámilo, že tato praxe končí a že kvůli naprostému nedostatku kvalifikovaných sil na některých postech neumožní některým svým zaměstnancům ucházet se o post astronauta. Jde celkem o deset specializací (např. příslušníci speciálních jednotek SEAL, některé inženýrské profese, vojenští profesoři nebo - sic! - pracovníci public relations!), jejichž příslušníci se tak nesmí ucházet o zařazení do oddílu astronautů.

Společnost SSTL (Surrey Satellite Technology Limited), která se z prakticky ničeho stala předním evropským výrobcem družic (do jejího portfolia patří např. GIOVE-A, první satelit z navigačního systému Galileo) byla prodána letecko-kosmickému gigantu EADS Astrium.

V minulých dnech si bez většího zájmu odborné i laické veřejnosti (neboť nedošlo k havárii) odbyly svoji premiéru nové verze raket: čínská CZ-3C a rusko-ukrajinská LandLaunch (derivát z nosičů Zenit a SeaLaunch). Za polopremiéru lze považovat i start indické rakety PSLV - poprvé bez šesti pomocných startovacích motorů.

PÁTEK 25. DUBNA 2008

"Jsem mrtvej... Tohle nerozdejchaj." Kdo je mrtvej? Proč je mrtvej? Kdo bude vrahem? Co bude nerozdejcháno? Kdo a kdy to vůbec řekl? Už za dva týdny začíná "halouzkovská" Kosmos News Party 2008 - přijďte, tam se všechno dozvíte!

Vypadá to, že dvojnásobný ruský kosmonaut Valerij Tokarev (Discovery STS-96/1999 a Sojuz TMA-7/2005) se chystá pověsit skafandr na hřebík. Loni v prosinci kandidoval do ruské státní Dumy. Zvolený sice nebyl, ale evidentně si hledá "teplé místečko". Není se čemu divit, letos mu bude už 56 let, není v nominaci do žádné posádky (hlavní či záložní) na příští dva roky a v Rusku vždy byl (byť neoficiální a často překračovaný) limit pro lety na sojuzech 50 let...

V pátečních Lidových novinách vychází jako příloha mapa hvězdné oblohy a plakát sluneční soustavy se všemi planetami.

Květnové vydání měsíčníku Svět - a můj čtyřstránkový článek (plus navíc titulní stránka) o návratu lidí na Měsíc.

ČTVRTEK 24. DUBNA 2008

Jak jsem psal už v úterý 22. dubna, začínají po hodně nepovedeném přistání Sojuzu TMA-11 vycházet najevo zajímavé skutečnosti. Třeba ta, že problémy s rozdělením servisního a návratového modulu měla už předchozí loď Sojuz TMA-10 loni na podzim (která také nakonec přešla do balistické sestupové trajektorie). Stále mi u Ruska tak nějak chybí politika otevřenosti a informovanosti - kdyby šlo o jeho interní věci, neřeknu. Ale ve vztahu k mezinárodnímu programu za sto miliard dolarů? Takto se chová klíčový a seriózní partner?

Před dvěma měsíci jsem si instaloval do počítače (resp. počítačů) program WinOMeter. Za ty dva měsíce mi napočítala 1950000 (!) úhozů do klávesnice - což dělá zhruba 1100 stran strojopisu...

Pár nových přírůstků do sbírky... David Hilmers: když to jde, tak to jde...

ÚTERÝ 22. DUBNA 2008

O víkendu přistál na Zemi návratový modul Sojuz TMA-11. Krom toho, že se vracel po balistické trajektorii (třetí během jedenácti letů řady TMA, což je opravdu hodně) a kosmonauti museli vydržet přetížení kolem 9 G (normální je méně než polovina) došlo při návratu tříčlenné posádky k několika událostem, které ji málem stály život. Především: ve vesmíru se od návratového modulu neoddělila jedna z částí lodi Sojuz (některé zdroje tvrdí, že orbitální modul, jiné, že servisní modul - to ale není podstatné, počkáme si na výsledek šetření), takže ten začal vstupovat do atmosféry nikoliv tepelným štítem, nýbrž svou přední částí. Naštěstí se po chvíli "převrátil" do správné polohy: kdyby se tak nestal, shořel by. (Podobný vstup do atmosféry zažil už ruský kosmonaut Volynov v roce 1969 při letu Sojuzu-5.) Přistání proběhlo 420 km před plánovaným cílem, přičemž po dosednutí (prý tvrdší než obvykle a loď byla významně poškozena - selhaly závěrečné brzdící motory?) začala hořet step kolem modulu. Kabina se naplnila kouřem - kosmonauti museli uzavřít přilby (ještě, že byli po devíti gé při vědomí!) a dýchat kyslík ze skafandru. Půl hodiny (!) po přistání byl jako první schopen opustit modul Jurij Malenčenko (údajně bylo jeho křeslo "na boku" nebo dokonce vzhůru nohama) a satelitním telefonem přivolat záchranné oddíly. V té době už k modulu mířilo několik nákladních vozidel s místními obyvateli, které zalarmoval požár stepi. Myslím, že po tomto přistání vyjdou najevo ještě mnohé zajímavé skutečnosti...

Na snímcích je ilustrace návratu špatně zorientované lodi Sojuz-5, dále spálená země kolem místa přistání sojuzu a detail z tohoto snímku (vlastní návratový modul, už v péči záchranářů). V druhé řadě pak "velmi ožehnutý" Sojuz TMA-11 po přistání ve srovnání s lodí po návratu normálním (první snímek je o devadesát stupňů pootočený, aby bylo možné obě kabiny co nejlépe porovnat).

PONDĚLÍ 21. DUBNA 2008

Ráno jsem vstával ve dvě hodiny - a když šla většina "normálních" lidí nechat se vykořisťovat do práce, šel jsem na vlak do Prahy. Cestou jsem si v Respektu přečetl, že "když pracujete sám pro sebe, máte za šéfa tyrana" (Paul Saffo).

Pokud by raketoplány létaly po roce 2010 (viz např. plán republikánského kongresmana Davida Weldona v blogu 11. prosince 2007), bylo by to nebezpečné. Alespoň to konstatuje nezávislá skupina bezpečnostních odborníků. Už dnes jsou zavírány linky a provozy, které jsou nezbytné pro udržení programu při životě (pomiňme nyní fakt, že mnohé už byly v minulých letech uzavřeny a NASA musí často "kanibalizovat" hardware z muzea). Nepomohly by tak ani požadované dvě miliardy dolarů ročně navíc pro NASA (na pokračování provozu raketoplánů a urychlení vývoje lodi Orion). Iniciativa senátorů Weldona a Feeneyho je tak čistým populismem: není divu, byli zvoleni za Floridu a právě zde bude po skončení provozu raketoplánů propuštěno 6400 pracovníků kosmodromu...

Další dvě fotografie sedmnácté základní posádky ISS (první dvě viz blog 11. dubna 2008). Na první jsou její američtí členové Garrett Reisman a Gregory Chamitoff, na druhé stejná dvojice (jen v pořadí Chamitoff-Reisman) doplněná o ruské členy posádky (Volkov-Kononěnko).

PÁTEK 18. DUBNA 2008

Již zítra se má na Zemi vrátit kosmická loď Sojuz TMA-11 s trojicí kosmonautů: Jurij Malenčenko (Rusko), Peggy Whitsonová (USA) a Ji So-Jeon (Jižní Korea). Bude to poprvé v historii, co v lodi Sojuz budou členem posádky dvě ženy - stejně jako poprvé v historii kosmonautiky vůbec, co ženy vytvoří nadpoloviční většinu členů posádky. Absourdní na celé situaci je fakt, že Jurij Malenčenko před dvěma lety odmítl být členem posádky, jíž měla velet žena (právě Peggy Whitsonová). Coby Rus to bral jako potupu. Nicméně touha po čtvrtém kosmickém letu byla nakonec silnější než předsudky...

Malý výlet do historie: o většinových nebo čistě ženských posádkách se uvažovalo již dříve. Na září 1986 chystal SSSR let lodi Sojuz-T s posádkou Jelena Dobrokvašnina, Jekatěrina Ivanová a Světlana Savická. Mise nakonec byla zrušena: důvodem byly technické problémy na stanici Saljut-7, nedostatek dopravních lodí Sojuz-T, těhotenství Savické (jediná zkušená kosmonautka v tehdejším oddíle kosmonautů, která holt MUSELA letět - i záložní posádku vytvořili muži) i odpor některých míst k "dámské jízdě". Většinová ženská posádka měla pracovat na ISS už při páté expedici (2002): měli ji tvořit Valerij Korzun, Peggy Whitsonová a Jelena Kondakovová. Jenomže Kondakovová dala přednost politické kariéře a opustila oddíl kosmonautů. Její místo zaujal Sergej Treščev. A nakonec: NASA také plánovala čistě ženskou posádku raketoplánu. Měl to být let Columbia STS-107 (nakonec se skončil v únoru 2003 tragicky). NASA od plánu ustoupila, protože jej považovala za příliš propagační a z vědeckého hlediska nesmyslný.

Václav Brož. Jméno, které české kosmické komunitě asi moc neříká. Přesto by mělo - pracoval ve společnosti Uzimex (distributor elektromotorů Maxon v Česku - tyto jsou používané na robotech Spirit, Opportunity, Mars Phoenix a mají letět i na Mars Science Laboratory) a společně se mnou napsal asi tucet článků o průzkumu planety Mars (je pravda, že on se vždy zaměřil na elektromotory, kdežto já na "kosmický" aspekt mise). Dokonce je autorem kapitoly "Motory Maxon: svaly robotů na Marsu" v mé knize "Spanilá jízda po Marsu" (najdete ji na stanách 127 až 138), kde ovšem není uvedený - text mi byl tehdy dodaný bez udání autorství a jako takový jsem ho v knize použil. Václav Brož ve středu 16. dubna 2008 zemřel na infarkt.

ČTVRTEK 17. DUBNA 2008

Kosmonautika je hlavně byznys - což si málokdy uvědomujeme. Dle zprávy americké Space Foundation (vydané již třetí rok po sobě) představovala loni celosvětově obrat ve výši 251 mld. USD. Tím zaznamenala meziroční nárůst o 11 procent. Přitom např. v USA nabídla zaměstnancům dvojnásobné platy oproti zbytku průmyslu (zaměstnanec v kosmickém průmyslu měl průměrný příjem 88200 USD ročně, celkový průměr průmyslu je přitom 42400 USD). Pokud chcete jiná čísla, pak vývoj cen akcií 31 "kosmických" firem v USA vzrostl od června 2005 do prosince 2007 o 29 procent (což kopíruje růst indexu NASDAQ a dokonce převyšuje index S&P 500).

NASA plánuje vyslat malou družici k Měsíci - jejím úkolem bude studium lunárního prachu v nejvyšších vrstvách (extrémně řídké!) atmosféry naší jediné přirozené družice. Satelit LADEE za 80 mil. USD má startovat v roce 2011 společně se sondou pro mapování lunárního gravitačního pole GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory) za 375 mil. dolarů, stopy lunárního prachu má studovat nejméně sto dní (ovšem navádění na cílovou dráhu bude trvat plných pět měsíců).

Včera (16. dubna 2008) jsem na blogu psal o problémech (no, spíše "problémech") ruské kosmonautiky s lodí Sojuz TMA-13. Členem její posádky bude i americký astronaut Michael Fincke, který figuroval už ve čtyřech záložních posádkách pro ISS (zleva čtvrtá, šestá, třináctá, šestnáctá - na prvním a posledním snímku je vpravo, na zbývajících uprostřed), přičemž s devátou stanici dokonce navštívil (je zajímavé, že v tomto případě byl taky původně jen náhradníkem a do letové posádky se dostal až poté, co původně určená posádka nemohla letět). Podotýkám, že dvakrát byl v záloze se Saližanem Šaripovem - s nímž se nyní chystá na start.

STŘEDA 16. DUBNA 2008

Sojuz TMA-13 letos v říjnu na ISS (asi) nepoletí. Na vině nejsou ani technické problémy, ani problémy ekonomické, ale - světe, zboř se - číslo této mise. Vedení ruské kosmické agentury se "nešťastná třináctka" v označení lodi vůbec nelíbí a hledá cesty, jak se jí vyhnout. Mezi zvažovanými možnostmi je její vynechání nebo speciální označení mise. Je zajímavé, že u Sojuzu-13 (1973), Sojuzu T-13 (1985) a Sojuzu TM-13 (1991) toto číslo nevadilo. Inu, pokrok nezastavíš...

Příští kosmický turista Richard Garriott (měl letět na Sojuzu TMA-13, ale uvidíme, jak se jeho výprava nakonec bude jmenovat - viz výše) nabídnul vyfotografování přímo z vesmíru dvou set lokalit na planetě Zemi - a to dle požadavků konkrétních osob. Za poplatek 500 USD tak máte možnost objednat si snímek svého bydliště: ten by měl zabírat plochu zhruba 30 krát 45 km s rozlišením třicetimetrových detailů. Každý snímek (vyrobeno jich bude 200 ks) bude navíc dodán s osobním věnování Richarda Garriotta.

Indie upřesnila podobu spolupráce s Ruskem na lunární misi Chandrayaan-2 (viz blog 19. prosince 2007). Rusko by mělo pro sondu dodat automatické vozidlo schopné pohybu po lunárním povrchu.

Mise sondy Cassini byla oficiálně prodloužena o dva roky (plánovaná byla jen do července 2008). Prodloužení znamená přidání šedesáti oběhů kolem planety Saturn. Během nich se plánuje 26 průletů kolem měsíce Titan, sedm u měsíce Enceladus a po jednom u Dione, Rhea a Helene.

ÚTERÝ 15. DUBNA 2008

Koukám, že nejsem jediný, kdo má tento problém - přikládám výtah z jednoho internetového fóra, se kterým se plně ztotožňuji a na který se budu kdykoliv v budoucnu bezostyšně odvolávat. Sám bych to lépe nenapsal. (Volně přeloženo a kráceno.) "Rád pomáhám, ale jedna věc, se kterou nemohu být nápomocen, je získávání podpisů při osobních setkáních s kosmonauty. Někteří lidé jaksi automaticky předpokládají, že když někam jedu, tak jedu proto, abych jim přivezl podpisy do jejich sbírky. ... Samozřejmě, beru si s sebou své věci, které si nechávám podepisovat. Ale každá další věc, kterou s sebou beru (a která není moje) přirozeně redukuje počet mých vlastních věcí, které mi kosmonauti podepíšou. Proč mám cestovat, investovat svůj volný čas, hradit náklady spojené s cestováním, ubytováním a další, aby si někdo rozšířil sbírku? Myslím, že tito lidé žádají příliš mnoho. ... Pokud opravdu o podpis stojíte, prosím, obtěžujte se cestovat sami."

Rusko uvažuje o tom, že pošle na cestu k Marsu opice - přesněji makaky. Tento krok jistě vzbudí kontroverzi (jako ostatně jakékoliv testování čehokoliv na zvířatech v dnešní době) - na straně druhé jej ale ruští specialisté zdůvodňují tím, že genetická výbava makaků je velmi podobná lidské a že tímto způsobem lze minimalizovat rizika budoucí pilotované výpravy na Mars. Detaily (kdy bude mise realizována, časová náročnost, zda se počítá s návratem makaků apod.) každopádně zatím nebyly zveřejněny.

Na tuto informaci každopádně volně navazuje další zpráva z Ruska: konstrukční kancelář Progress vyvíjí novou řadu automatických družic Bion-M pro provádění experimentů z oblasti kosmické biologie a medicíny. Tyto budou schopné létat ve vesmíru až půl roku - předchozí řada pracovala max. 14 dní. První družice nové generace má startovat v roce 2010, druhá o tři roky později. Dosud bylo vypuštěno jedenáct družic Bion (v letech 1973 až 96), které létaly s 37mi různými biologickými objekty (jednobuněčné organismy, rostliny, krysy, želvy, opice...).

Osobní styk je osobní styk... Když jsem loni na podzim v Edinburgu předložil americkému exastronautovi Russellu Schweickartovi k podpisu tuto fotografii s "jeho skafandrem" z letu Apollo-9 (osobně jsem ji pořizoval na Wallops Flight Facility ve Virginii), podíval se na ni a prohlásil, že toto není jeho skafandr a že ve Virginii nikdy vystavený nebyl... Nicméně nakonec mi fotku podepsal. (Mimochodem, nebylo to poprvé, co mi astronaut odmítl při osobním setkání podepsat fotku "svého" skafandru z muzea s poukazem na to, že to opravdu není jeho skafandr... Trochu to připomíná Wericha a jeho nesmrtelného Císařova pekaře, pekařova císaře: "Toto je zaručeně pravá Mona Lisa. Ale je už třináctá...")

PONDĚLÍ 14. DUBNA 2008

V červnu 2005 vytvořily země spolupracující na programu Mezinárodní kosmické stanice společnou skupinu kosmonautů, která se měla začít připravovat k dlouhodobým kosmickým letům. Pojďme se nyní s určitým odstupem času podívat na to, jak se jejím jednotlivým členům daří, ev. jaký byl (a je) jejich osud.
 • Jurij Lončakov (Rusko, dosud Endeavour STS-100/2001 a Sojuz TMA-1/2002) - záloha osmnácté základní posádky, připravuje se k letu coby člen posádky 19B (let od května do října 2009 na Sojuzu TMA-15).
 • Alexandr Kaleri (Rusko, Sojuz TM-14/1992, Sojuz TM-24/1996, Sojuz TM-30/2000 a Sojuz TMA-3/2003) - nějaký čas se připravoval coby člen šestnácté záložní posádky a osmnácté letové (Sojuz TMA-13), ale jeho jméno z nich později zmizelo.
 • Sergej Volkov (Rusko, Sojuz TMA-12/2008) - velitel současné (sedmnácté) posádky ISS, start minulý týden na Sojuzu TMA-12.
 • Roman Romaněnko (Rusko) - záloha patnácté základní posádky ISS, nyní člen posádky 20A (start v září 2009 Sojuz TMA-16).
 • Maxim Surjajev (Rusko) - záloha sedmnácté základní posádky ISS, znovu bude záložníkem v posádce 19A - a měl by být členem hlavní 20B (Sojuz TMA-17/listopad 2009).
 • Oleg Kononěnko (Rusko, Sojuz TMA-12/2008) - člen aktuální sedmnácté základní posádky ISS.
 • Michail Kornijenko (Rusko) - záloha patnácté základní posádky, člen hlavní 20A (start Sojuz TMA-16).
 • Peggy Whitsonová (USA, Endeavour STS-111/2002) - členka šestnácté základní posádky ISS (na Zemi se má vracet 19. dubna 2008).
 • Sandra Magnusová (USA, Atlantis STS-112/2002) - záloha šestnácté základní, členka osmnácté základní (start listopad 2008 STS-126, návrat únor 2009 STS-119).
 • Gregory Chamitoff (USA) - člen zálohy patnácté základní, bude členem sedmnácté (přílet na ISS červen 2008/STS-124 a odlet listopad 2008/STS-126).
 • Michael Barratt (USA) - záloha osmnácté základní posádky, člen 19A (start březen 2009 Sojuz TMA-14).
 • Timothy Kopra (USA) - člen posádky 19A (start duben 2009/STS-127, přistání červenec 2009/STS-128).
 • Robert Behnken (USA, Endeavour STS-123) - z výcviku pro dlouhodobé lety si "odskočil" na krátkodobou (což je relativní, protože šlo o historicky nejdelší let raketoplánu na ISS) misi Endeavour STS-123 v březnu 2008. Uvidíme, zdali jej čeká v dohledné době další nominace.
 • Nicole Stottová (USA) - záloha osmnácté základní posádky, členka 19A (start STS-128/červenec 2009 a návat Sojuz TMA-15/říjen 2009).
 • Léopold Eyharts (ESA/Francie, Sojuz TM-27/1998) - zúčastnil se střednědobého letu (o dlouhodobém se asi v případě 48 dní asi moc mluvit nedá) v rámci šestnácté základní posádky ISS.
 • André Kuipers (ESA/Nizozemí, Sojuz TMA-4/2004) - připravuje se jako člen záložní posádky 19B s výhledem na nominaci do některé hlavní.
 • Frank De Winne (ESA/Belgie, Sojuz TMA-1/2002) - člen hlavní posádky 19B (Sojuz TMA-15 květen až říjen 2009).
 • Robert Thirsk (Kanada, Columbia STS-78/1996) - člen hlavní posádky 19B (Sojuz TMA-15 květen až říjen 2009).
 • Kojči Wakata (Japonsko, Endeavour STS-72/1996 a Discovery STS-92/2000) - člen osmnácté základní posádky ISS (únor 2009/STS-119 až květen 2009/STS-127).
 • Evropská kosmická agentura ESA vyhlásila nový konkurz na astronauty (bohužel se týká jen stávajících členských zemí). Při této příležitosti vydala novou portrétní fotografii svého oddílu kosmonautů - ten je nyní pouze osmičlenný. Zleva doprava: Paolo Nespoli, Roberto Vittori (oba Itálie), Frank De Winne (Belgie), Hans Schlegel (Německo), Jean-François Clervoy (Francie), Christer Fuglesang (Švédsko), Léopold Eyharts (Francie) a André Kuipers (Nizozemí).

  PÁTEK 11. DUBNA 2008

  Rusko odložilo dokončení svého segmentu Mezinárodní kosmické stanice na rok 2015 z důvodu finančních problémů... Tedy nejdříve za sedm let - s tím, že podle původních plánů mělo stavba stanice trvat šest let. Rusko tak mé de facto u stanice jen dva moduly: Zvezda a Pirs (Zarja byla vyrobena a vypuštěna za americké peníze pro americkou stranu). Jedinou věc, kterou tak Rusko pro ISS zajišťuje, jsou dopravní služby - pilotované lodi Sojuz a zásobovací Progress (a jak se po zkáze Columbie v roce 2003 ukázalo, toto zajištění je zoufale nedostatečné a bylo zapotřebí redukovat posádku ze tří na dva kosmonauty, tedy na méně než nezbytné 2,5 osoby na obsluhu stanice). Navíc si (poslední zhruba dva roky) za servis lodí Sojuz a Progress nechává zaplatit. Nechci snižovat význam Ruska v projektu, ale z historických zásluh se věčně žít nedá a jeho podíl na stanici je menší než malý...

  Dnes jsem podepsal smlouvu s jedním vydavatel na novou knihu o kosmonautice. Termín vydání: jaro 2009. Víc zatím prozrazovat nebudu - snad jen tolik, že půjde o něco, co tu ještě nebylo...

  Dvě nově zveřejněné oficiální fotografie sedmnácté základní posádky ISS: vlevo trojice Reisman-Volkov-Kononěnko (aktuální posádka stanice), vpravo Chamitoff-Volkov-Kononěnko (v tomto složené bude posádka pracovat od června).

  ČTVRTEK 10. DUBNA 2008

  Tak se nám pěkně spárovali další astronauti... Aneb společný výcvik dělá evidentně své. Zkušený astronaut Andrew Thomas (56 let, výběr 1992, veterán Endeavour STS-77/1996, Endeavour STS-89/1998, Discovery STS-102/2001 a Discovery STS-114/2005) se oženil s nezkušenou (z hlediska počtu startů do vesmíru) Shannon Walkerovou (42 let, výběr 2004). Walkerová nyní působí v záložní posádce 19A s vyhlídkou na jmenování k dlouhodobému pobytu na ISS. Další spárování provedli Robert Behnken (37 let, výběr 2000, Endeavour STS-123/2008) a Megan McArthurová (36 let, výběr 2000, opět nezkušená). Sice ještě nejsou sezdáni, ale svatební prstýnky s sebou vezl Behnken minulý měsíc při své první kosmické výpravě. A svatba je na spadnutí, až bude v říjnu 2008 startovat McArthurová do vesmíru k opravě teleskopu Hubble, už to bude "paní Behnkenová" (i když si zřejmě jako většina Američanek ponechá své původní jméno).

  Letectví + kosmonautika 4/2008: dvakrát z mé dílničky. Jednak reportáž "Evropské kosmické středisko ESRIN" a jednak "Neuvěřitelné čtyři roky" [dvojice robotů Spirit a Opportunity].

  STŘEDA 9. DUBNA 2008

  Čtyřnásobný americký astronaut Vance Brand (Apollo-ASTP/1975, Columbia STS-5/1982, Challenger STS-41B/1984 a Columbia STS-35/1990), který se v roce 1990 stal nejstarším velitelem raketoplánu v historii (bylo mu 59 let), ve věku 76 let odešel od NASA. V posledních letech beztak nepůsobil coby aktivní astronaut, ale jen na manažerském postu na základně Edwards AFB.

  Japonský astronaut Takao Doi (Columbia STS-87/1997 a Endeavour STS-123/2008) po svém druhém kosmickém letu minulý měsíc sednul ke stolu, vzal do ruky fixu a jal se podepisovat. Výsledek mi dnes přistál ve schránce...

  ÚTERÝ 8. DUBNA 2008

  Znám i příjemnější sport, než komentovat start kosmické rakety v televizi - po telefonu. Takže nevíte, co se děje, nevíte, co vidí diváci - a krom toho Vám ještě televizní dobráci pustí STRAŠNĚ nahlas do ucha anglický komentář. Ale i v takovýchto vpravdě bojových podmínkách se dá start komentovat (např. dnes na slovenské TA3) - a mému výkonu navzdory dnes Sojuz TMA-12 úspěšně dosáhl oběžné dráhy. Tříčlenná posádka (ruští kosmonauti Sergej Volkov a Oleg Kononěnko plus jihokorejská výzkumnice Ji So-jeon) je přitom složena ze samých nováčků - a já ve své sbírce podpisů nemám ani jednoho z nich. (Aspoň je zase o co usilovat...)

  Tuto fotografii jsem si "vypůjčil" z knihy Fallen Astronauts (viz blog 23. listopadu 2007) - zaujala mě tím, že jsem ji nikde dříve neviděl. Jsou na ní zachyceny trosky letounu T-38, v němž v únoru 1966 zahynuli astronauti Charles Bassett a Elliot See. Vpravo nahoře označuje černá šipka místo, kde při přistávání "štrejchli" o střechu továrny u letiště v St. Louis (Missouri) - což způsobilo pád jejich stroje. Bassett a See měli letět v červnu 1966 misi Gemini-IX, jejich místa pak zaujali náhradníci Stafford a Cernan.

  PONDĚLÍ 7. DUBNA 2008

  Příští "kosmický turista" Richard Garriott (start 12. října 2008, Sojuz TMA-13) by měl v průběhu svého letu do vesmíru uskutečnit i výstup do otevřeného prostoru - tzv. kosmickou vycházku. Tuto atrakci v době trvání cca 1,5 hodiny nabízí ruská strana za příplatek zhruba 15 mil. USD k oficiální ceně "kosmické letenky" (30 až 40 mil. USD).

  A zase ten Titov... (Viz blog 7. září, 29. listopadu a 18. prosince 2007.)

  PÁTEK 4. DUBNA 2008

  Že by nás čekal další mimořádně zajímavý film s kosmickou tématikou? Anebo nás nečeká vůbec nic? Historik NASA James Hansen prodal práva na svoji knihu "First Man: The Life of Neil Armstrong" (První člověk: život Neila Armstronga) společnosti Universal Studios. Nadšení trochu brzdí skutečnost, že práva ke knize koupila už dříve společnost Warner Brothers, nicméně nechala je propadnout. Proč tak učinila zůstává tak trochu záhadou - údajně se rozhodla své zdroje investovat do jiných (jistějších?) projektů. Propadnou práva i podruhé? Kéž by ne...

  Takže v Praze se už (zase) otevírá kancelář pro prodej "kosmických letenek". Stejná firma jako loni (agentura Typ), stejné technické nesmysly jako loni ("hybridní pohonné látky" - raději hybridní pohon, "kompoziční materiály" - raději kompozitní atd. - vzhledem k tomu, že je opakují všechna média, evidentně mají stejného původce). A stejná pozornost médií... Aneb nejvíc je vždy slyšet ten, kdo má nejméně co říct.

  Pár nových přírůstků do sbírky podpisů (zleva): posádky Sojuz-5, -9 a -10.

  ČTVRTEK 3. DUBNA 2008

  Dnes v 16:41 hodin našeho času nastane pro evropskou kosmonautiku den "D" a hodina "H". Aneb k Mezinárodní kosmické stanici se má připojit dopravní loď ATV-1 alias Jules Verne.

  Technologický exemplář sovětského kosmoplánu Buran BTS-002 (viz blog 6., 10. a 12. března 2008) dnes připlul do Rotterdamu, za čtyři dny na pontonu dorazí do Mannheimu - a potom silničním transportérem do muzea v Sinsheimu.

  Nedávno jsem měl v ruce několik obálek s podpisy kosmonautů, které bylo možné koupit. Jednu po druhé jsem je procházel a bez většího zájmu odkládal jako nezajímavé. Už jsem tak málem učinil i u obálky s podpisem kosmonauta Alexeje Leonova - už ho mám doma snad stokrát, tak proč ho mít i po sto první? Když jsem si všiml, že ten podpis na obálce není jediný: v poštovní známce byl ukrytý velmi vzácný podpis kosmonauta Pavla Běljajeva (Leonov s ním letěl na misi Voschod-2; Běljajev několik let poté zemřel). Inu, jak se z obálky v katergorii (řečeno s nadsázkou, pochopitelně) "ošklivé káčátko" vyklube krásná princezna...

  STŘEDA 2. DUBNA 2008

  Astronaut Michael Lopez-Alegria (veterán z letů Columbia STS-73/1995, Discovery STS-92/2000, Endeavour STS-113/2002 a Sojuz TMA-9/2006) přešel na manažerskou pozici v Johnsonově kosmickém středisku. Od nynějška je "Assistant Director, Flight Crew Operations (ISS)".

  Společně s astronautem Scottem Parazynskim se na Mount Everest (viz blog 27. března 2008) vydá i jeho kolega z letu STS-120 Douglas Wheelock. Nebude se ale pokoušet o zdolání vrcholu, nýbrž půjde jen do základního tábora. Musí se šetřit: v minulých dnech byl nominovaný členem 21. základní posádky Mezinárodní kosmické stanice...

  Do rukou se mi dostalo několik obálek "podepsaných" astronautem Walterem Schirrou (Mercury-8/1962, Gemini-6A/1965 a Apollo-7/1968). "Podepsaných" proto, že jde s největší pravděpodobností o autogramy autopenové. Nicméně všimněte si, že každý je dle jiného vzoru...

  ÚTERÝ 1. DUBNA 2008

  Ode dneška až do pátku 4. dubna je možnost nalézti mě na veletrhu Ampér v Praze, kde mám vždy v 11:00 a v 15:00 hod na stánku firmy Uzimex (hala 3, stánek A11) přednášku na téma "Kola na Marsu se točí dál" (o robotech Spirit a Opportunity). Z důvodů neodkladných pracovních povinností se nebude konat přednáška ve středu dopoledne a potom v pátek odpoledne (kdy se už veletrh beztak bude zavírat).

  Japosko i Kanada připravují výběr nových kandidátů na kosmonauty. Japonsko hledá blíže neupřesněný počet zájemců, Kanada hledá dva zájemce (jejich jména budou známá nejpozději v květnu 2009). Jen pro úplnost dodáváme, že mezi dubnem a červnem letošního roku provede výběr čtyř až šesti nových kandidátů na kosmonauty také Evropská kosmická agentura (ESA).

  Kdo o víkendu navštívil český letecko-kosmický server Letectví, nemohl si nevšimnout změny titulní stránky. Říká se mu "defacement" a provede ji hacker - samozřejmě bez vědomí právoplatného majitele stránky. Cílem tohoto útoku bylo instalovat do počítačů návštěvníků stránky škodlivý kód - viz "návod" v levém horním rohu stránky.