Tomáš PŘIBYL (www.kosmonaut.cz) - blog (nejen) o kosmonautice

PONDĚLÍ 31. BŘEZNA 2008

Dnes ve 21:10 hod pojede na TV Nova magazín Víkend. Prý v něm bude i něco kosmického (kromě mé maličkosti v něm vystoupí i Milan Halousek a Lubor Lejček).

Bez diskuse nejlepší český publicista v oblasti kosmonautiky Antonín Vítek se dočkal jednoho z nejvyšších ocenění, jaké si lze představit. Byla po něm pojmenována planetka 30253 Vítek objevená v dubnu 2000 na Ondřejově P. Kušnírákem a P. Pravcem. Z celého srdce GRATULUJI!

Po úspěšném sobotním "Demo Day 1" (přiblížení k ISS na 3,5 km) čeká dnes evropský kosmický "náklaďák" ATV-1 alias Jules Verne "Demo Day 2", kdy se k ISS přiblíží na 11 metrů (v čase 18:31 SELČ). Pokud vše půjde dobře, můžeme se těšit na spojení připravované na 3. dubna 2008.

Dne 25. března 2008 jsem v blogu přinesl plakátovou "akční" fotografii posádky Atlantis STS-125 - nyní přináším podobnou nejbližší mise raketoplánu, Discovery STS-124. A zároveň dodávám, že dojde k odkladu startu této výpravy nejméně o týden. Nyní NASA počítá s tím, že STS-124 neodstartuje dříve než 31. května 2008.

PÁTEK 28. BŘEZNA 2008

Dnes od 19:00 hod přednáším na uherskobrodské hvězdárně na téma "Rakety, krev a nacisté" - o památkách na německé programy odvetných zbraní za druhé světové války.

Nechodí, nechodí, nechodí... Pořád dokola lze od sběratelů slyšet, že jim nechodí poštou podpisy kosmonautů. Nevím, já tento problém nemám - resp. dokonce bych řekl, že se v posledních měsících situace výrazně zlepšila. Kromě čtyř posádek (tři dokonce podepsané všemi astronauty - viz blog 26. března 2008) mi v poslední době přišla hromada dalších odpovědí. První řada zleva: Karen Nybergová, Lodewijk van den Berg a Christopher Cassidy. Druhá řada zleva: Rex Walheim, Alvin Drew a Patrick Forrester. Aneb děkuji za optání, nestěžuju si - chodí.

ČTVRTEK 27. BŘEZNA 2008

Raketoplán Endeavour se dnes po krátkém devadesátiminutovém odkladu vrátil z mise STS-123. Trvala 15 dní 18 hodin a 11 minut, čímž se stala nejdelším letem raketoplánu k Mezinárodní kosmické stanici. (Nešlo ale o nejdelší let raketoplánu vůbec, toto prvenství patří raketoplánu Columbia STS-80, který v listopadu 1996 kroužil kolem naší planety 17 dní 15 hodin a 53 minut.)

V květnu letošního roku by se měl americký astronaut Scott Parazynski (veterán z letů Atlantis STS-66/1994, Atlantis STS-86/1997, Discovery STS-95/1998, Endeavour STS-100/2001 a Discovery STS-120/2007; osobně jsem se s ním nedávno setkat - viz blog 22. ledna 2008) pokusit zdolat nejvyšší horu světa, Mount Everest. Držíme palce!

Rusko hodlá zvýšit počet satelitů v navigačním systému GLONASS ze 24 na 30. Nevím, no... Technicky je to asi v pořádku, ale vzhledem k dlouhodobému chronickému a nelepšícímu se podstavu v systému GLONASS by možná bylo nejprve vhodné alespoň trochu se přiblížit nominálnímu stavu - a pak hovořit o rozšíření. Taky přemýšlím, že si rozšířím svoji stáj automobilů ze standardních čtyř na pět vozů. Co na tom, že mám jeden jediný...

Trafiky v Česku se v posledních měsících změnily spíše v obchody s CD a DVD. Mezi nimi lze najít i "kosmickou sérii" kresleného seriálu Podivuhodná dobrodružství Vladimíra Smolíka. Před několika dny vyšel už třetí díl z této řady.

STŘEDA 26. BŘEZNA 2008

Americký robot Spirit pracující už více než 1500 solů (místních dní) na Marsu by měl být pro mizerné čtyři milióny ušetřených dolarů vypnut! Hrůza! Zpráva, která se objevila v pondělí 24. března byla sice ihned popřena samotným ředitelem NASA Michaelem Griffinem, ale toto popření už nikoho nezajímalo a kdekdo zatracoval americkou kosmickou agenturu do horoucích pekel. Ostatně, ona i ta původní zpráva nehovořila o tom, že Spirit bude vypnutý... Ale to nakonec taky celkem nikoho nezajímalo... (Na druhé straně: kdyby se NASA rozhodla Spirit skutečně vypnout, nedivil bych se. Díky technickým problémům tento robot už téměř stojí na místě a jeho pohyb je minimální. Zajímavý je tak spíše z hlediska technického, nikoliv vědeckého.)

Kanada si možná rozmyslí prodej svého "rodinného stříbra", firmy MacDonald Dettwiler and Associates (viz blog 5. února 2008). Kanadský ministr průmyslu Jim Prentice si vzal lhůtu dalších třicet dní (do 21. dubna) na finální rozhodnutí ohledně případného prodeje americké firmě Alliant Techsystems.

Indie by ráda poslala svého kosmonauta do vesmíru na palubě ruské lodi Sojuz - prý již v tomto duchu zahájila jednání s ruskou stranou, která nebyla proti. Mělo by se tak stát v rámci přípravy a získávání zkušeností na let první vlastní indické pilotované lodi v roce 2014. Pro úplnost dodáváme, že jeden Ind už na sojuzu letěl (byl to Rákeš Šarma v roce 1984).

Tentokrát pošta nenaházela dopisy do "břeclavského tunelu", nýbrž mi je doručila až domů do schránky... A udělaly mi radost - bodejť by ne! Zleva: Atlantis STS-117 (už jsem měl, ale nikoliv na této oficiální fotce - viz blog 25. ledna 2008 a 15. října 2007; škoda jen, že jde o "šestičlennou" a nikoliv "sedmičlennou" verzi - viz blog 29. května 2007), Atlantis STS-122 a Discovery STS-124. Z čehož vyplývá: příští dvě posádky raketoplánů ve sbírce mám (STS-124 a -125, i když ani jednu na oficiální portrétní fotografii - STS-125 viz blog 29. ledna 2008) a za období od srpna 2001 (mise Discovery STS-105) mi ve sbírce chybí jediná kompletně podepsaná posádka, a to právě Endeavour STS-118 (mám jen autopen - viz blog 16. ledna 2008). Jediná malinkatá vada na kráse je, že fotkám posádek v poslední době často chybí věnování...

ÚTERÝ 25. BŘEZNA 2008

Až na titulní zprávu CNN to "dotáhla" informace o sloučení dvou amerických poskytovatelů placeného družicového vysílání rádia - společností XM a Sirius. Sloučení obou firem totiž více než rok šetřilo americké Ministerstvo spravelnosti s ohledem na možný vznik monopolu. Obě firmy si dosud konkurovaly, nyní tak nebudou mít na svém poli konkurenci. Nicméně regulační orgány dospěly k názoru, že v daném případě nejde ani tak o monopol nad satelitním vysíláním jako o fakt, že cílová skupina posluchačů nebude nikterak omezována a díky mnoha alternativním (= nesatelitním) možnostem zůstane zachováno konkurenční prostředí.

Problémy s výrobou nových nádrží ET nejspíše povedou k rozsáhlým odkladům v programu raketoplánů. Nyní je sice na cestě do Kennedyho kosmického střediska nádrž ET-128 (mimochodem, první KOMPLETNĚ vyrobená po zkáze raketoplánu Columbia - všechny dosud použité byly ve větším nebo menším rozsahu rozpracované už před touto katastrofou) a navzdory pětidennímu skluzu nejspíše stihne podpořit plánovaný termín startu mise STS-124 (25. května). Jenomže... Výroba dalších nádrží nabrala skluz, takže na konci srpna nebudou hotové dva letové exempláře, jak je potřeba. (Dva letové exempláře jsou potřeba pro misi STS-125 letící provádět servis teleskopu Hubble - pro vlastní misi a pro případnou záchrannou misi.) Takže to vše nasvědčuje odkladu start u STS-125 nejméně na říjen. Což znamená i odklady dalších letů. Což znamená, že NASA nyní uvažuje o posunutí startu STS-124 (byť pro něj nejsou přímé technické důvody) - prostě proto, aby během krátké doby nestartovalo k Mezinárodní kosmické stanici několik raketoplánů, a pak hooodně dlouho nic...

Není to oficiální fotka posádky - je to plakát, ale je docela pěkný. Takový opravdu "akční".

PÁTEK 21. BŘEZNA 2008

Konečně zase pořádná tlupa kosmonautů - a nedaleko! Hned osm "vesmírných cestovatelů" (Loren Acton, Jean-François Clervoy, Frank De Winne, Bertalan Farkas, Dirk Frimout, Dumitru Prunariu, Vladimír Remek a Mario Runco) se bude počátkem dubna vyskytovat na několika různých akcích v Belgii. Že by se na obzoru rýsoval nějaký výlet?

"Jsem opravdu hrdý na skutečnost, že znám několik astronautů, kteří se rozhodli stát právě astronauty poté, co si přečetli mé knihy," tvrdil zesnulý Sir Arthur C. Clarke (viz blog 19. března 2008). Skenem podpisu připomněl odchod tohoto velikána na svém blogu (19. března 2008) i Milan Halousek, nicméně s dovolením se budu "opičit" - resp. přináším podpis (doufám...) o třídu zajímavější. Či přesněji: nejen podpis, ale i osobní věnování, a to v legendární knize "2001: A Space Odyssey" (Kosmická odysea 2001). Pro zajímavost: všimněte si data podepsání. Sir Arthur C. Clarke napsal věnování na den přesně deset let a jeden měsíc před svou smrtí...

ČTVRTEK 20. BŘEZNA 2008

"Kosmický náklaďák" Jules Verne je na "parkovišti". Aneb po úspěšných testech byla tato nákladní kosmická loď navedena na dráhu, na níž je jakoby "zaparkovaná" 2000 km před Mezinárodní kosmickou stanicí. Zde zůstane až do 27. března, kdy zahájí další sérii manévrů. Ty by měly vést nejprve ke dvěma zkušebním přiblížením ke stanici (29. a 31. března), třetího dubna pak ke spojení obou těles.

Teleskop Hubble detekoval organickou molekulu v atmosféře planety obíhající jinou hvězdu než Slunce. Tento objev - první svého druhu - je důležitým krokem na cestě k případnému detekování známek života na planetách mimo sluneční soustavu. Hubble našel stopy methanu v atmosféře planety nepoeticky označované HD 189733b (která je velká plus mínus jako "náš" Jupiter). Methan už byl detekovaný na různých planetách slunečního systému, ale toto je poprvé, co se našel i mimo ni.

Březnové vydání časopisu Letectví+kosmonautika a čtyři články podepsané mým jménem: "Jak to bylo s výběrem posádek?" (ohlédnutí za letem československého kosmonauta), "Neživý nemrtvý Galileo" (stručná chronologie událostí kolem evropského satelitního navigačního systému v loňském roce), "Noví kosmonauti a astronauti v roce 2007" a "Posádka zelená jako brčál" (aneb před startem Sojuzu TMA-12; vzhledem k uzávěrce LK nebylo možné do článku promítnout nejnovější změnu v posádce, a to na postu jihokorejského člena - viz blog 10. a 11. března 2008).

STŘEDA 19. BŘEZNA 2008

Předevčírem oslavilo padesátiny nejstarší těleso vyrobené lidskou rukou, jaké můžeme nalézt na oběžné dráze. Jedná se o americkou družici Vanguard-1 vypuštěnou 17. března 1958, která byla umístěna na dráhu s perigeem 650, apogeem 3968 km a oběžnou dobou 134,18 min. Dnes se pohybuje po dráze s perigeem 651, apogeem 3840 km a oběžnou dobou 132,75 min (sklon dráhy 34,25 stupně k rovníku zůstal neměnný). Vanguard-1 dosud obkroužil Zemi 197tisíckrát...

Bezpochyby už to všichni vědí, ale pro úplnost a důležitost tuto zprávu nemohu ignorovat: ve věku 90 let zemřel spisovatel a vizonář Sir Arthur C. Clarke. Autor mnoha sci-fi knih (těžko někdo nezná "Kosmickou odyseu 2001"), člověk, který vymyslel koncept geostacionárních družic nebo kosmického výtahu. Díky těmto a MNOHA dalším nespočetným přínosům můžeme o Clarkovi bez uzardění prohlásit, že je nesmrtelný...

Ruská část sedmnácté základní posádky ISS společně s kandidátkou Ji So-jeon (společně vytvoří posádku lodi Sojuz TMA-12 příští měsíc) složila závěrečné zkoušky před státní komisí - na výbornou. Zároveň byla zveřejněna její oficiální fotografie.

ÚTERÝ 18. BŘEZNA 2008

Díky vysokému tempu výroby nových kosmonautů (politika "umožnit let co nejvíce lidem" - viz blog 14. března 2008) máme dnes už 471. mužů a žen, kteří překročili práh vesmíru. Pokud půjde vše podle plánu, tak by jejich počet měl v letošním roce dosáhnout čísla 492 (mj. za předpokladu, že v posádce čínské lodi Shen Zhou-7 bude jeden veterán a dva nováčci). V roce příštím bychom se pak měli dočkat "kosmonauta číslo 500". Bude to druhý nováček z mise raketoplánu STS-128 (posádka dosud nejmenována). Toto ale nastane pouze v případě, pokud nedojde ke změnám v posádkách, pokud nedojde k posunům a odkladům a pokud počítám dobře. Pochybuji, že se podaří všechny tři podmínky splnit najednou...

Už o víkendu oficiálně ukončil své členství v posádce Mezinárodní kosmické stanice kosmonaut ESA z Francie Léopold Eyharts. Pokud mě paměť neklame, strávil coby člen záladní posádky na stanici rekordně krátký čas - celý jeho let (do nějž se počítají i přílet a odlet raketoplánem) by měl trvat 49 dní. Žádná sláva - ale i tak doufám, že do Evropy přiveze nějakou posádku, se kterou trávil čas (STS-122?, STS-123?, ISS-16?).

PONDĚLÍ 17. BŘEZNA 2008

Ruská raketa Proton nedokázala v sobotu 15. března 2008 dopravit na plánovanou dráhu vynášenou družici AMC-14, a to pro závadu na horním stupni Breeze-M. Satelit se sice nachází ve vesmíru, ale na zcela jiné dráze, než měl být zanechán. O jeho osudu se nyní jedná.

Po dvou úspěšných výstupech do otevřeného prostoru čeká dnes na posádku raketoplánu Endeavour (t.č. připojený k Mezinárodní kosmické stanici) zahájení třetí "kosmické vycházky". Je zajímavé, že i tentokrát ji absolvuje Richard Linnehan, ale druhého do počtu mu bude dělat opět jiný parťák. Zatímco při první kosmické vycházce jej doprovodil Garrett Reisman, při druhé Michael Foreman, tak dnes mu bude dělat společnost Robert Behnken. Držíme "velkému učiteli" i jeho žákovi palce!

V neděli 16. března 2008 zemřel na rakovinu střev ve věku 52 let bývalý americký astronaut George David Low (veterán z letů Columbia STS-32/1990, Atlantis STS-43/1991 a Endeavour STS-57/1993).

PÁTEK 14. BŘEZNA 2008

"Od roku 1996 má Čína nepřetržitopu sérii 61 úspěšných startů raket," uvedl včera vysoký představitel čínské kosmonautiky Liang (citoval jsem od něj i informace týkající se rakety CZ-5 ve včerejším blogu). To ale není tak docela pravda (pokud opět nedošlo ke zkomolení při překladu), protože ČLR má za sebou v květnu 2002 a v září 2003 dva nezdary rakety KT-1 na tuhé pohonné látky. Ty sice nebyly oficiálně zveřejněny, ale ve většině přehledů startů se vyskytují. Aneb výše uvedená věta by spíše měla hovořit o sérii 61 úspěšných startů raket řady CZ.

Raketoplán Endeavour se včera bezpečně připojil k Mezinárodní kosmické stanici. Jeho mise STS-123 přitom "vyrobila" čtyři nové kosmonauty (zleva): Gregory H. Johnson, Robert Behnken, Michael Foreman a Garrett Reisman. Inu, politika "umožnit let co nejvíce lidem" evidentně funguje, neb během posledních pěti startů raketoplánů v uplynulých devíti měsících se do vesmíru dostalo plných 17 nováčků (z toho 16 vyslala NASA).

ČTVRTEK 13. BŘEZNA 2008

Čína plánuje vyrábět až 12 těžkých raket CZ-5 vypouštěných z kosmodromu Hainan ročně. Letos na podzim budou dokončeny plány rakety, poté bude představena finální maketa - a začne se s výrobou. Premiérový start se chystá na rok 2013, operační má začít o rok později. Mezi náklady pro CZ-5 bude třeba vlastní čínská orbitální stanice, sonda pro odběr vzorků z Měsíce (2017) nebo meziplanetární automat, který zamíří proti některému z asteroidů či komet (obdoba americké mise Deep Impact).

Vypadá to, že problémy evropského "kosmického náklaďáku" Jules Verne jsou překonané. ESA odvolala zákaz jakýchkoliv motorických manévrů a první zážehy motorů byly provedeny. Vše nasvědčuje tomu, že se Jules Verne opět těší stoprocentnímu zdraví... Jen tak dál - až k ISS!

Na serveru Novosti Kosmonavtiki se objevily fotky z moskevských oslav třicátého výročí letu Vladimíra Remka. Dovolil jsem si "ukrást" jeden společný snímek účastníků. Kromě Vladimíra Remka na něm lze nalézt i další kosmonauty: A. Gubareva, G. Grečka, J. Romaněnka, A. Leonova, A. Volkova, J. Šargina, S. Krikaljova, A. Lazutkina, S. Treščeva, A. Ivančenkova, B. Volynova, V. Afanasjeva, V. Kubasova a dalších a dalších kosmonautů... Tam muselo být krásně...

STŘEDA 12. BŘEZNA 2008

Meziplanetární sonda Cassini (od roku 2004 krouží kolem planety Saturn) má dnes proletět kolem měsíce Enceladus (viz blog 7. srpna 2007). Ten je přitom zajímavý skutečností, že při průměru kolem 500 km z něj tryskají vodní gejzíry až do vzdálenosti větší než je tento průměr! NASA se proto rozhodla revidovat původní plán a namísto plánovaných 1000 km se v rámci průletu přiblížit k povrchu měsíce Enceladus na pouhých 50 km (plánuje se i průlet místem, kde tryská voda, kterážto se nachází ve vzdálenosti 200 km od povrchu).

Díky problémům s elektronikou už bylo nutné zrušit nejméně jednu korekci dráhy automatické lodi ATV-1 Jules Verne. ESA už připouští, že problém (ani ne tak zrušení korekce - ještě je dost času vše kompenzovat) bude mít vliv na budoucí operace lodi včetně přibližovacích a setkávacích manévrů s Mezinárodní kosmickou stanicí. (Zároveň pronikla na veřejnost zpráva, že raketa Ariane-5 měla při nedělním startu blíže nespecifikovaný problém s jedním ze svých motorů. Nicméně navzdory tomu dopravila náklad na plánovanou oběžnou dráhu.)

Několik snímků z nakládání Buranu BTS-002 na ponton, z něhož byl následně přeložený dopravní loď (poslední snímek). Ta jej má koncem března dopravit do Rotterdamu. Viz blog 10. března 2008.

ÚTERÝ 11. BŘEZNA 2008

Evropská automatická nákladní loď Jules Verne má problémy. Nesrovnalosti v údajích z nádrží paliva a okysličovadla vedly k tomu, že řídící elektronika přešla do režimu, v němž je plná čtvrtina manévrovacích motorů mimo provoz. Aby ESA zabránila případným nenapravitelným škodám a aby získala čas k prostudování problému, rozhodla se až do odvolání zrušit všechny motorické manévry lodi Jules Verne. Nakolik tato závada (ne)ohrožuje, není prozatím známo. Pro úplnost: na 29. března 2008 se plánovalo zkušení setkání s ISS, na 31. března 2008 přiblížení k ISS na 11 metrů a na 3. dubna 2008 připojení k ISS.

Takže včerejší zpráva se potvrdila: Jihokorejec Ko San skutečně do vesmíru nepoletí. Ruská strana požádala Jižní Koreu o jeho nahrazení členkou záložní posádky Ji So-jeon. (Ono jde stejně jen o formální akt: i kdyby Jižní Korea nesouhlasila, těžko by Ko San letěl. Maximálně mohla ohrozit přítomnost svého specialisty na palubě kosmické lodi Sojuz TMA-12 vůbec.) Důvod? Závažné porušení disciplíny v průběhu přípravy. Poprvé již loni v září (údajně omylem odeslal ve svých osobních věcech do Jižní Koreje výcvikový manuál, který neměl opustit Hvězdné městečko), tehdy ale Ko San dostal jen podmínku a varování. Podruhé se porušení disciplíny v průběhu přípravy dopustil letos v únoru (studoval manuál týkající se řízení kosmické lodi, ke kterému neměl mít přístup). Tento druhý přestupek už vedení Hvězdného městečka nechtělo tolerovat. Je zvláštní, že i představitelé ruské kosmonautiky připouštějí, že Ko San zřejmě neporušil disciplínu úmyslně. Přesto se rozhodli tak, jak se rozhodli, protože i neúmyslná nekázeň může být nebezpečná. Zřejmě tak nebylo zveřejněno všechno, nebo se Ko San stal obětí "vyšší hry"...

Odstartováno jest... Raketoplán Endeavour dnes v 7:28 hod našeho času opustil Floridu k šestnáctidenní misi STS-123. V jejím rámci bude na Mezinárodní kosmickou stanici dopravená první část japonského laboratorního modulu Kibo a kanadský manipulátor Dextre. Především přítomnost japonské části segmentu je důvodem vzniku níže zobrazeného plakátu NASA "Všichni [už jsou] na palubě". (Kompletní podepsaná fotka posádky i s věnováním - viz blog 6. února 2008.)

PONDĚLÍ 10. BŘEZNA 2008

Buran už je na cestě, Jules Verne taky. BTS-002 už je několik dní na cestě do Německa (viz blog 6. března 2008) - vyrazil z Kataru, dorazit má za zhruba tři týdny. A Jules Verne (viz blog 7. března 2008) od neděle taky. Hodně štěstí oběma cestovatelům a především bezpečný dojezd do stanoveného cíle!

Naproti tomu raketoplán Endeavour STS-123 se na svoji cestu zatím jen chystá. V sobotu bylo zahájeno odpočítávání, které by mělo vyvrcholit startem 11. března 2008 v 7:28 hod. našeho času.

Už za necelý měsíc (přesněji 8. dubna 2008) startuje do vesmíru kosmická loď Sojuz TMA-12 - a prý nás čeká změna v její posádce. Aneb prvním jihokorejským kosmonautem nakonec nebude bývalý boxer Ko San, ale výzkumnice Ji So-jeon (původní nominace viz blog 7. listopadu 2008). Uvidíme, zdali se zpráva potvrdí... (A zdali i Ji So-jeon přiveze do Vídně vlajku OSN - viz blog 4. března 2008. Snad ano.)

Minulý čtvrtek na přednášce v Prostějově jsem dostal několik dotazů i na zapojení protektorátních továren do programu nacistických tajných zbraní. Tak jsem cvičně zapátral - a našel jsem něco, co sice nesouvisí přímo s tématem, ale s nacistickými zbraněmi obecněji. Ve třech železničních tunelech kousek za Brnem (mezi Tišnovem a Níhovem) byla za druhé války továrna Diana na letouny Messerschmitt Me 109G - a ne malá, na podzim 1944 odtud vyjíždělo osm hotových letounů denně! (Což byla patnáctina celkové produkce Třetí říše.) Nelenil jsem a v sobotu vyrazil (společně s devítičlenným doprovodem) na průzkum okolí těchto tunelů (na trati je silný provoz, důrazně nedoporučuji vstupovat přímo do tunelů), kde se dochovalo mnoho památek na továrnu Diana. Na prvním snímku výroba letounů Me 109G, na druhém vodní nádrž zvaná Kopyto na třetím vybetonovaná plocha mezi tunely B a C. Nalézt tu lze i poměrně zachované pozůstatky na úzkorozchodnou železnici do Tišnova, která sloužila k zásobování továrny. Pěkný výlet!

PÁTEK 7. BŘEZNA 2008

Saturnův měsíc Rhea má pravděpodobně prstence - tedy jev, který jsme dosud znali jen u planet. Alespoň to naznačují dosavadní měření provedená sondou Cassini, která by měla být zveřejněna právě dnes v časopise Science.

Další loď amerického námořnictva ponese jméno po některém z astronautů. Této pocty se dočká Walter Schirra (1923 - 2007), jediný astronaut, který letěl v lodích Mercury, Gemini i Apollo. Půjde o osmou loď Military Sealift Command třídy Lewis a Clark Auxiliary Dry Cargo (T-AKE). Podotýkáme, že nepůjde o loď bojovou, nýbrž dopravní.

V neděli 9. března 2008 v 5:03 hod našeho času má odstartovat z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně raketa Ariane-5 s nákladní družicí ATV-1 alias Jules Verne. Půjde o první neamerický či neruský let k Mezinárodní kosmické stanici - a zároveň o možnou předzvěst budoucí evropské pilotované lodi. Na kresbě vidíme jednu z možných budoucích úprav ATV, a to s bezpilotní návratovou kabinou. Odtud už by to mohl být jen krůček k pilotované lodi "Made in Europe".

ČTVRTEK 6. BŘEZNA 2008

Dnes v 18:00 hod se bude moje maličkost vyskytovat na hvězdárně v Prostějově, kam jsem si nachystal přednášku "Rakety, krev, nacisté". Takové malé putování po místech, kde se psala raketová historie v Evropě - často bohužel krví...

V muzeu v německém Sinsheimu se již nějaký čas buduje hangár pro unikátní exponát: jeden z prototypů kosmoplánu Buran (BTS-02), který sloužil k atmosfériciým testům. Hangár bude brzy dokončený. A nejen to: během relativně krátké doby bude i naplněný! (Ostatně, letos na podzim uplyne dvacet let od premiérového i derniérového letu Buranu.) Aneb tip na pěkný výlet...

STŘEDA 5. BŘEZNA 2008

Start rakety Falcon-9 v rámci programu COTS pro NASA byl odložen o devět měsíců na červen 2009. Dle ambiciózního plánu společnosti SpaceX by se před ním měly uskutečnit ještě tři další starty tohoto nosiče - otázkou je schopnost firmy zvládnout takovéto vysoké tempo startů, navíc u neodzkoušené rakety. Krom toho, když premiérový start Falcon-1 je stále ještě v nedohlednu (firma totiž nezvěřejňuje data startů, ale data DODÁVKY raket - takže "druhý kvartál 2008" neznamená start v tomto období, ale dodávku rakety v tomto období...).

Trojice sond Mars Odyssey, Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) a Mars Express (krouží kolem čtvrté planety naší sluneční soustavy) začala pomalu upravovat svoji oběžnou dráhu tak, aby mohla v přímém přenosu sledovat (a podporovat) přistání laboratoře Mars Phoenix plánované na 25. května 2008.

Jedna z nich (sonda MRO) přitom před několika dny vyfotografovala v oblasti severního pólu Marsu padající lavinu. Jedná se o unikátní snímky, které nám více napoví o koloběhu vody na Marsu a pomohou nám pochopit další zákonitosti odehrávající se na této planetě. A pokud si odmyslíme vědecký rozměr pozorování, jde i o snímky krásné...

ÚTERÝ 4. BŘEZNA 2008

Pověsit kariéru astronauta na hřebík se rozhodl Kanaďan Dafyd Williams (veterán z letů Columbia STS-90/1998 a Endeavour STS-118/2007). Pevně věřím, že měl dostatek rozumu a před odchodem z oddílu kosmonautů vyřídil veškerou korespondenci...

NASA potvrdila datum startu raketoplánu Endeavou STS-123 na 11. března 2008. Pohled do kalendáře napovídá, že je to už za týden...

Jihokorejský kosmonaut Ko San poveze na palubě lodi Sojuz TMA-12 (start 8. dubna 2008) také vlajku OSN, kterou následně přiveze do Vídně. Už se těším! A doufám, že nepřijede sám, ale své kumpány vezme s sebou. Datum návštěvy by tomu nasvědčovalo...

Dvě redakce časopisů měly v minulých dnech nachlup stejný nápad - a na titulní stranu umístily stejnou kosmickou fotografii... Není nad originalitu, to pak vypadá každý stejně (no, bez mučení připouštím, že stejnou fotku jsem použil i na titulní stránku své knihy "Spanilá jízda po Marsu").

PONDĚLÍ 3. BŘEZNA 2008

"Možná si s tím letem nevědí rady i proto, že si ze mne bývalý režim udělal před listopadem 1989 ikonu." Toto je prohlášení prvního (a jediného) československého kosmonauta Vladimíra Remka, kterým komentoval třicáté výročí svého letu v článku MF Dnes "Češi váhají: Je Remek hrdina, či ikona totality?" Překvapilo mne, že on, sám člen Strany a jeden z nejprominentnějších prominentů, hovoří o bývalém režimu jako o něčem, čeho nebyl součástí. Opravdu neměl jinou volbu, než ze sebe "nechat udělat" ikonu? Nebo mu pozice "nedotknutelné ikony" docela vyhovovala? A ještě k onomu hrdinství: když jsem měl možnost před několika lety se setkat s Buzzem Aldrinem (pilot lunárního modulu Apolla-11), hovořil o tom, že hrdina je člověk, který v mimořádné situaci udělal něco mimořádného. Myslím, že kosmonaut Remek do této poměrně přesné definice opravdu nezapadá (skutečným hrdinou se stal až pasažér Remek v roce 2001 při pádu vrtulníku Mi-8).

Abychom si rozuměli: jeho let mu neberu a nikdy mu ho nikdo nevezme. Ale mám takový pocit, že se "náš" let (trochu mi to připomíná komentáře ke sportovním reprezentacím: při vítězství jsme to "my", při porážce "oni") krapet přeceňuje či překrucuje. Světu toto velevýznamné výročí ("první Evropan ve vesmíru" - pokud ovšem Rusko vyčleníme administrativně z Evropy; "začátek mezinárodní spolupráce" - pokud ovšem zapomeneme na let Sojuz-Apollo; "otevření dveří kosmonautům z dalších zemí" - dodneška jde o politickou záležitost, protože mezinárodní kosmonauti rozhodně neplní úkoly, kterých by Rusové nebo Američané nebyli schopni; "třetí národnost ve vesmíru" - když už, tak raději stát či země, ale co se národnosti týká, tak byl Remek snad desátý či patnáctý na světě) muselo několik českých aktivistů připomínat v internetových diskusích, aby se na ně vůbec nezapomnělo. (Což je samozřejmě dobře - ale kdyby opravdu šlo o tak revoluční událost, těžko by odborný svět zapomněl.) Aneb v kosmických kalendářích je nejvýznamnější událostí připomínanou ke dni 2. března (datum Remkova startu) start meziplanetární sondy Pioneer-10. Vzlétla v roce 1972. A to ani včera neměla kulaté výročí...

Společnost Interorbital Systems začala prodávat "letenky" pro svoji turistickou kosmickou loď Neptune, která má být v operačním (!) provozu od roku 2009! Cena za týdenní pobyt ve vesmíru má být 2,5 mil. dolarů s tím, že firma přišla se speciální akcí. Nabízí deset místenek za desetinu ceny (250 tisíc dolarů) s tím, že navíc tuto částku vrátí do posledního centu dva roky po kosmickém letu. Takže případný zájemce de facto poletí zadarmo. Proč tomu tak je? Firma Slibotechna (či jak se přesně jmenuje) evidentně a akutně potřebuje hotovost, aby se svými nesmyslnými plány nepřišla na buben dnes, ale až zítra...