Tomáš PŘIBYL (www.kosmonaut.cz) - blog (nejen) o kosmonautice

PÁTEK 28. ZÁŘÍ 2007

NASA zahájila výběr kandidátů na astronauty pro oddíl 2009. Přihlášky bude přijímat do 1. července 2008, potom bude následovat výběr. Jména kandidátů budou oznámena počátkem roku 2009 - v polovině téhož roku pak začne jejich základní výcvik. Připravovat se budou pro lety na stanici ISS a také pro cesty na Měsíc.

Ex-astronautka Ellen Ochoa (Discovery STS-56/1993, Atlantis STS-66/1994, Discovery STS-96/1999 a Atlantis STS-110/2002) se stala náměstkyní ředitele Johnsonova kosmického střediska v Houstonu. Na této pozici nahradila jiného ex-astronauta Roberta Cabanu, který odešel dělat ředitele Stennisova kosmického střediska (viz blog 15. srpna 2007).

Díky moderní technice je možné udělat fotku s kosmonautem - a za hodinu mu ji přinést k podpisu. Což se nám ve Skotsku podařilo (zleva): Alexandr Alexandrov (Bulharsko), Miroslaw Hermaszewski a Alexej Leonov.

ČTVRTEK 27. ZÁŘÍ 2007

V nejnovějším (říjen 2007) vydání časopisu Spaceflight je MIMOŘÁDNĚ zajímavý dvoustránkový článek Jamese Oberga o zdravotních problémech amerických astronautů. Jen velká škoda, že v článku nejsou uvedena žádná jména (s ohledem na lékařské tajemství). Píše se v něm o úspěšném pilotovi raketoplánu, u něhož lékaři až po několika startech do vesmíru zjistili, že je barvoslepý - a stejně ho nevyřadili z poslední mise, na kterou se měl ještě vydávat. Dále o astronautovi, který měl artritidu a nemohl pořádně zvednout ruku - a přesto letěl (po přistání pak šel na operaci a musel dostat umělý kloub). O astronautovi, který měl problémy s ledvinovými kameny (což je velký problém, protože v beztíži to může natropit velkou paseku) - a nebyl vyřazený z posádky. Nebo o evropském kosmonautovi, kterého NASA vyřadila ze zdravotních důvodů z výcviku jako letového specialistu - aby jej později poslala do vesmíru jako palubního specialistu (kde jsou podmínky přece jen volnější). A zmiňuje i další případy. V některých kauzách tuším jména (třeba Rick Hauck neměl na misi STS-26 dle pravidel NASA vůbec letět - kvůli problémům s ledvinami), v jiných by bylo zajímavé je vědět.

Dnes mezi 13:20 a 13:49 hod našeho času by měla z mysu Canaveral odstartovat do vesmíru raketa Delta-II s několikrát zrušenou a následně resuscituovanou meziplanetární sondou Dawn. Ta se postupně vydá k asteroidům Vesta (2011) a Ceres (2015). Tož šťastnou cestu!

Na cestách minulý týden jsem si dokompletoval hned několik posádek. První řada (zleva): Sojuz-8, -26 a -32. Druhá řada: Sojuz-33, TM-16 a TM-27 (resp. její dlouhodobá část, bez návštěvnického kosmonauta Eyhartse). Třetí řada: Sojuz TM-6, TM-11 a nikdy neletěná sestava jedenácté základní posádky ISS (McArthur, Tokarev a Reiter). A moc mě mrzelo, že jsem nikde neulovil Sergeje Avdějeva - v Edinburgu byl, ale naše kroky se tak nějak nepotkaly. Protože bych měl o tři zkompletované posádky více...

STŘEDA 26. ZÁŘÍ 2007

Minulý týden jsme byli na kongresu ASE ve Skotsku. A celou cestu zpátky jsme se těšili na to, že si dáme za rok repete ve Švýcarsku. Dnes ovšem následovalo tvrdé přistání: kongres v příštím roce nebude dle plánu ve Švýcarsku, ale v americkém Seattle (tam se měl konat až 2009). Ach jo, to už je trochu z ruky...

Kdo sbírá podpisy kosmonautů, ví, že jedním z nejhůře získatelných je podpis japonského novináře Tojohira Akijamy (mnohem snáze a levněji lze získat třeba i podpis Vladimira Komarova nebo Vladislava Volkova...). Akijama naštěstí minulý týden sladil své časoprostorové souřadnice s mými - a několik podpisů ochotně vytvořil. Chtěl jsem po něm tři podepsané fotky. Na jedné podpis japonsky, na druhé azbukou, na třetí "normálně". Bohužel to trochu popletl a azbukový s nomálním podpisem dal na jednu fotku... Škoda. Ale na druhou stranu: Akijama je prostě Akijama (z hlediska vzácnosti, pochopitelně).

PONDĚLÍ 24. ZÁŘÍ 2007

Sláva nazdar výletu, nezmokli jsem (no, jen trochu v Leicesteru) a už jsme tu. Aneb velká cesta (5700 km autem, 390 litrů nafty...) je za námi. Nejprve několik obrázků z National Space Center v Leicesteru (pátek):

V sobotu jsme byli v Legolandu v anglickém Windosoru (věřte, nevěřte, první model je skutečně postavený z dílků Lega):

V neděli pak v bunkru La Coupole ve Francii:

A na závěr ještě několik momentek z cest. Večeře v Doveru, na trajektu, lůžková úprava vozidla...

PÁTEK 21. ZÁŘÍ 2007

Takže dnes otáčíme kormidlo a opouštíme skotský Edinburg. Prožili jsme tu tři krátké, ale intenzivní dny. Pohádka jménem "setkání s kosmonauty" pokračovala včera na University of Edinburg, kde bylo přednáškové odpoledne a kde byla většina zde přítomných kosmonautů. Ale ještě před tím několik obrázků z Edinburgu a jeho okolí (slavné Falkirské kolo). Čeká nás zhruba dvoutisíckilometrová cesta domů, ozveme se znovu příští týden.

A nyní už slibovaní kosmonauti. Bylo úchvatné poslouchat Georgije Grečka hovořit o požáru na stanici Saljut či poslouchat astronauty z Apolla, jak cítí za svoji povinnost komentovat a vyjadřovat se naprosto ke všemu. A schválně: kolik kosmonautů napočítáte na první fotce? Počet se blíží třiceti... A od druhého snímku: Nicolas Patrick, Georgij Grečko, Mario Runco, Talgat Musabajev a Tojohiro Akijama.

STŘEDA 19. ZÁŘÍ 2007

Konečně na internetu... Minulý pátek jsme vyjeli na cesty - a dorazili do Legolandu asi hodinku jízdy od německého Mnichova. VŘELE DOPORUČUJI, je to snad nejlepší zábavní park, jaký jsem měl kdy možnost navštívit. Navíc nám přálo počasí a ještě byl všední den - atrakce byly volné, takže jsme stáli maximálně tři minuty...

Sobotu jsme strávili ve švýcarském Muzeu dopravy. Opět nádhera - jak expozice, tak počasí.

Neděle - den otevřených dveří v European Astronaut Center (Kolín nad Rýnem). Omluvte nezvyklou kompozici fotografií kosmonautů ("z podhledu"), všechny fotilo čtyřleté dítě.

Pondělí - Londýn. Cesta přes La Manche trajektem potom Muzeum vědy, prohlídka památek a projížďka na Millenium Eye (obrovské ruské kolo).

Úterý a středa - skotský Edinburg. Lov kosmonautů na dvacátém kongresu Association of Space Explorers. Ve středu ráno všichni kosmonauti odjeli do desítek škol po celém Skotsku, takže tady nebyla ani noha. Leč... Podařil se nám kardinální kousek: dostali jsme se k seznamu, kdy a který kosmonaut má odjíždět z hotelu. Protože nebyli odváženi autobusem, ale po jednom nebo mikrobusy po malých skupinkách. Seznam v praxi vypadal asi takto: 6:30 odjíždí kosmonaut A, 6:40 odjíždí kosmonaut B, 6:45 odjíždí kosmonauti C a D... Takže nám tři hodiny chodili jeden po druhém. Byli jsme na ně sami ve třech, takže se nám mohli plně věnovat. Podpisů (v rámci slušnosti - dva nikdo neodmítl) neomezeně, fotky bez problémů, často jsme se zapovídali... Tři hodiny osobních pohovorů s kosmonauty jsou lepší než tři roky studia literatury... Opět: omluvte prosím u některých fotek to, že byly pořizované z "podhledu". Jinak na snímcích jsou (kromě nás): Russell Schweickart, Alexej Leonov, Jane Davisová, Loren Acton, Miroslaw Hermaszewski, David Leestma, Vladimir Aksjonov, Georgi Ivanov a Thomas Jones.

PÁTEK 14. ZÁŘÍ 2007

Je pár minut po půlnoci a začínáme... Aneb jsme na startu mé historicky největší cesty za kosmonauty. Cílem je skotský Edinburg, kde bude příští týden kongres ASE (Association of Space Explorers), což je organizace sdružující kosmonauty z celého světa. Mělo by tady být 78 mužů a žen, kteří překročili práh vesmíru. Pravděpodobně se sem-tam dostanu k Síti sítí a budu zde informovat o tom, co zajímavého nás cestou i na místě potkalo, ale rozhodně nemůžu zaručit, že to bude každý den (spíše ne, než ano). Jen doplňuji, že společně se mnou pojedou dva společníci. Jeden se těší na návštěvu dvou legolandů (v Německu a ve Velké Británii), druhý je odhodlaný předvést, že dokáže najít stanici metra v Londýně (v Paříži mu to moc nešlo...). Držte nám palce!

ČTVRTEK 13. ZÁŘÍ 2007

A opět je tu myšlenka poslat ponorku na Europu, jeden z jupiterových měsíců. Jde zároveň o místo, které bývá označované jako nejpříhodnější pro vznik života v naší sluneční soustavě (kromě Země, pochopitelně). Nápad (no, spíše návrh, nápad už tu byl) představil v časopise Journal of Aerospace Engineering profesor Carl T. F. Ross z University of Portsmouth ve Velké Británii. Ross v článku řeší především technické detaily mise: jak například zajistit, aby se ponorka dokázala potopit do stokilometrových hloubek, kde panují nepředstavitelné tlaky. Zároveň připouští, že podobná mise bude nesmírně nákladná a náročná a že se jí těžko dočkáme dříve než za patnáct či dvacet let.

V říjnu se uskuteční zájezd českých příznivců kosmonautiky do německého Oberpfaffenhofenu, kde se nachází Columbus Control Centre (Řídící středisko modulu Columbus). Pro připomenutí: Columbus je evropský laboratorní modul, který by měl být připojený ke stanici ISS letos v prosinci. Columbus Control Center nemá běžné návštěvnické středisko a dostat se za jeho brány může jen úzký okruh zájemců - v pořadníku se tak čeká předlouhé měsíce. Možná by vás mohlo zajímat, že chystaný zájezd má ještě několik míst volných. Pokud ano, ozvěte se mi - jedeme v pondělí 22. října.

Při příležitosti padesátého výročí začátku kosmické éry chystá pamětní minci nejen Česko (viz blog středa 12. září 2007), ale také Austrálie a Rusko. Zvláště australská mince stojí za pozornost, protože zeměkoule v jejím středu bude otočná! Půjde tak o světový unikát, o jakousi mechanickou minci...

STŘEDA 12. ZÁŘÍ 2007

Kosmická loď Dragon společnosti SpaceX (vyvíjí kosmickou raketu Falcon, která zatím má za sebou dva nezdary) prošla bez jakýchkoliv potíží bezpečnostním hodnocením od NASA. Komise zkoumala projekt z hlediska 23 různých nebezpečí, přičemž speciální pozornost věnovala otázkám kolize: Dragon by totiž měl operovat v bezprostřední blízkosti ISS. Před prvním zkušebním startem (2009?) bude následovat ještě několik revizí projektu.

Pátrání po zmizelém dobrodruhovi Steve Fossettovi se může zúčastnit prakticky kdokoliv: na internetu jsou k dispozici aktuální družicové snímky oblasti, kde se pohyboval - můžete si tak zahrát na zpravodajce, pročesávat oblast metr po metru a hledat něco neobvyklého. Komu se podaří "něco" najít, má pravděpodobně místo v historii jisté. A ještě jedna drobnost: nutnost zapojit do anbalýzy družicových snímků lidské pozorovatele je dokazuje to, jak nedokonalá je v případě analýzy obrazu naše současná výpočetní technika. I když nevíme, co vlastně přesně hledáme, není schopná alespoň vytipovat anomálie pro snadnější následný rozbor lidskými zdroji...

Už za týden vydá Česká národní banka stříbrnou pamětní minci připomínající padesáté výročí startu první družice světa - a vlastně i začátku kosmické éry.

PONDĚLÍ 10. ZÁŘÍ 2007

Prvním zástupcem Jižní Koreje ve vesmíru se stane třicetiletý Ko San, bývalý boxer, nyní pracovník Samsung Advanced Institute of Technology zabývající se umělou inteligencí. Náhradníka mu bude dělat Yi Soyeon (29letá výzkumnice Korea Advanced Institute of Science and Technology). Dle oficiální zprávy prokázal Ko San lepší předpoklady při studiu ruštiny, při výcviku a při řešení technických problémů.

Tam-tamy mi zní v uších a říkají, že kromě Shannon Lucidové (viz blog 28. srpna 2007) a Miroslawa Hermaszewského (toho jsem úplně zatloukl...) by se v Polsku počátkem října měli objevit ještě další dva kosmonauti.

Japonská kosmická agentura JAXA zveřejnila trio emblémů plus jeden megaemblém týkající se plánovaného vypuštění jejího vědeckého modulu Kibo na palubách amerických raketoplánů. K tomu má dojít při letech Endeavour STS-123 (únor 2008), Discovery STS-124 (duben 2008) a Endeavour STS-127 (leden 2009).

PÁTEK 7. ZÁŘÍ 2007

Astronauti v pohybu: Michael McCulley (pilot Atlantis STS-34/1989) skončil na pozici prezidenta a CEO v United Space Alliance, nahradí Richard Covery (Discovery STS-51I/1985, Discovery STS-26/1988, Atlantis STS-38/1990 a Endeavour STS-61/1993). Daniel Brandenstein (Challenger STS-8/1983, Discovery STS-51G/1985, Columbia STS-32/1990 a Endeavour STS-49/1992) pak začíná ve stejné firmě pracovat jako Chief Operating Officer.

Dnes začínají v německém Neubrandenburgu další kosmické dny. Moc pěkná akce, sám jsem se na ni chystal - ale když jsem se dozvěděl, že všichni tři zdejší kosmonauti (Bertalan Farkas, Vladimir Šatalov a Pavel Vinogradov) budou za dva týdny na jiné akci, které se hodlám zúčastnit, tak jsem cestu do Německa oželel. Nicméně nejméně jedna výprava tam z Česka zamířila, takže o zprávu z cesty nejspíše nebudete ochuzeni.

Podpis druhého kosmonauta světa Germana Titova se neztratí. Ani když je čtyřikrát - aneb další přírůstek do sbírky.

ČTVRTEK 6. ZÁŘÍ 2007

Rusko by se mělo dočkat vlastního kosmického turisty: stát se jím má 40letý podnikatel a politik Vladimir Gruzděv. Pokud se s ruskou kosmickou agenturou dohodne, odstartuje do vesmíru na palubě lodi Sojuz TMA-14 v březnu 2009.

Tak už máme první jména kosmonautů, kteří se zúčastní příští neděli (16. září) dne otevřených dveří v European Astronaut Center v Kolíně nad Rýnem (viz blog 20. srpna 2007). Jsou to Reinhold Ewald, Thomas Reiter a Gerhard Thiele. Přesně, jak se dalo čekat... Doufám, že na akci nebudou osamoceni...

Dnes krátce po půlnoci našeho času selhaly pouhých 139 sekund po startu řídící trysky druhého stupně rakety Proton, což vedlo k vypojení motorů druhého stupně a následnému zřícení nosiče do kazašské stepi. Zničena tak byla japonská družice JCSAT-11 (naštěstí pojištěná na 330 mil. USD). Kazachstán zakázal až do odvolání další starty raket Proton ze svého území (jediné místo, odkud je možné je vypouštět), a to až do vyšetření přesných příčin nehody.

Prý už brzy bychom se měli dočkat jmenování další posádky raketoplánu, tentokráte mise Discovery STS-126. Velitelem by měl být Christopher Ferguson (veterán z letu Atlantis STS-115/2006), pilotem Eric Boe (nováček). Jako letoví specialisté byli nominováni Stephen Bowen (nováček), Heidemarie Stefanyshin-Piperová (Atlantis STS-115/2006), Joan Higginbothamová (Discovery STS-116/2006) a Robert Kimbrough (nováček). Kromě toho s nimi poletí členové sedmnácté základní posádky ISS: nahoru Sandra Magnusová (Atlantis STS-112/2002), dolů Gregory Chamitoff (přiletí na ISS na Discovery STS-124). Robert Kimbrough se stal prvním astronautem z oddílu 2004, který dostal letovou nominaci. Je zajímavé, že bez letové nominace jsou dva členové oddílu 1996, dva členové oddílu 1998 a pět členů oddílu 2000. Tyhle všechny Kimbrough přeskočil - evidentně není žádné ořezávátko. Stephen Bowen byl přeřazen z posádky Discovery STS-124 (viz blog 28. srpna 2007), kde uvolňoval místo Gregory Chamitoffovi. A Stefanyshin-Piperové evidentně v další kariéře astronautky neuškodila nečekaná poletová indispozice - viz blog 23. září 2006. A taky si všimněte, že NASA drží pravidlo a opět nominuje do posádek astronauty, kteří už letěli spolu (viz blog 19. prosince 2006).

V úterý byla v Jihlavě na bráně Matky Boží slavnostně otevřena výstava "50 let kosmické éry". Ta přivítala první návštěvníky už minulý týden na neveřjné premiéře. (Jen podotýkáme, že v Jihlavě a příští měsíc v Prostějově bude výstava umístěna v poloze vertikální, nikoliv horizontální.) Výstava v Jihlavě bude otevřena do konce září, podrobnosti jsou na stránkách Jihlavské astronomické společnosti. Na prostředním snímku jsou zleva: moje maličkost, Jiří Prudký (ředitel hvězdárny v Prostějově a duchovní otec výstavy), Miroslav Viktora (v jehož hlavě se zrodil nápad výstavu teleportovat z Prostějova do Jihlavy) a Miloš Podařil (velitel jihlavské hvězdárny).

PONDĚLÍ 3. ZÁŘÍ 2007

Indická kosmická raketa GSLV složila úspěšný reparát. Po loňské havárii se včera vrátila úspěšným startem do operačního provozu, když na oběžnou dráhu dopravila družici Insat-4CR.

Napěti na rusko-gruzínské hranici trvá. Gruzínští pohraničníci zahájili palbu na něco, o čem se domnívali, že je to ruské letadlo. Podle některých informací (upozorňuji, že příbeh má i jiné verze) ale nešlo o vojenský letoun, nýbržo trosky družice Kosmos-2427 zanikající v zemské atmosféře...

Ve dnech 10. a 11. října 2007 by se měl ve slovensých Piešťanech konat první ročník přehlídky filmové tvorby o kosmonautice Astrofilm.

Dětskou hru "najdi iks rozdílů" připomínají tři příležitostné obálky (vydané k sovětskému skupinovému letu Sojuz-6/7/8), které rozšířily moji sbírku podpisů...