Tomáš PŘIBYL (www.kosmonaut.cz) - blog (nejen) o kosmonautice

PÁTEK 30. BŘEZNA 2007

Protože došlo k odkladu startu raketoplánu Atlantis STS-117, bylo rozhodnuto protáhnout následující střídání posádek na ISS. Původně měly společně pracovat 9 dní, nyní se počítá se společným pobytem na ISS v délce trvání 11 dní. Ruce si bezesporu mne "účastník kosmického letu" (= kosmický turista) Charles Simonyi, který získal za své peníze 18 procent času na oběžné dráze navíc... A to zcela zdarma. Tomu říkám "akce"!

Pokud hovoříme o příští návštěvě ISS (posádka má startovat už 7. dubna 2007 a budou ji tvořit ruští kosmonauti Fjodor Jurčichin a Oleg Kotov, ze současné posádky stanice přitom "převezmou" americkou astronautku Sunitu Williamsovou), pak chystá několik "kosmických" akcí na podporu ruské Soči na uspořádání zimních olympijských her v roce 2014. Volba se bude konat na 119. zasedání Mezinárodního olympijského výboru v Guatemala City 7. července 2007.

A do třetice (slibuji, že z této várky už naposledy) podepsané obálky (viz blog 28. a 29. března 2007): druhý kosmonaut světa German Titov, první kosmonautka světa Valentina Těreškovová a první výstup do otevřeného prostoru ve skafandru (Alexej Leonov).

ČTVRTEK 29. BŘEZNA 2007

Včera se objevila senzační zpráva: trosky zanikající ruské nákladní družice Progress M-58 (vždy po skončení úkolů u ISS jsou tyto "kosmické náklaďáky" nasměrovány k řízenému zániku do atmosféry) se málem srazily s letounem Airbus A340 společnosti Lan Chile nad Tichým oceánem (letěl na trase Santiago - Auckland). Pak se ale ukázalo, že v době, kdy k tomuto incidentu došlo, byl Progress ještě pevně připojený k ISS a s jeho likvidací se započalo až o několik hodin později. S čím se tedy letoun nad Tichým oceánem málem střetnul, zůstává zatím záhadou.

Vzhledem k odkladu startu raketoplánu Atlantis STS-117 (přesné datum startu dosud nebylo stanoveno) a následnému posunutí všech dalších letů se objevila otázka, jak a kdy se na Zemi vrátí americká astronautka Sunita Williamsová. Přiletěla na ISS v polovině prosince 2006, přičemž se měla vracet počátkem července 2007. Posunutí startů raketoplánů ovšem znamená, že se vrátí nejdříve počátkem srpna (a to v ideálním případě). NASA začala studovat i možnost, že by byla vystřídána nikoliv při letu Endeavour STS-118, ale už o jednu misi dříve (Atlantis STS-117). Na STS-117 je nominováno jen šest astronautů, ale přidání sedmého není tak jednoduché: raketoplán vynáší velmi těžký náklad (i proto veze namísto sedmi jen šest astronautů) a nový člen posádky ISS by musel letět s těžkou výbavou (např. vlastní anatomické křeslo do lodi Sojuz). NASA se proto přiklání k tomu, aby se Sunita Williamsová vrátila podle původního plánu: díky tomu ale vytvoří několik rekordů, mj. americký non-stop kosmický let (bude kroužit kolem Země nejméně 234 dní, dosavadní rekord drží společně dvojice astronautů Carl Walz a Daniel Bursch - 196 dní).

Ještě jednou nové podepsané obálky v mé sbírce (viz blog 28. března 2007). Zleva: skupinový let Vostok-3 a -4 (Nikolajev a Popovič), skupinový let Vostok-5 a -6 (Bykovskij a Těreškovová) a posádka Sojuzu-8 (Šatalov a Jelisejev).

STŘEDA 28. BŘEZNA 2007

Oddíl amerických astronautů musí šílet radostí. NASA vytvořila "Medical Review Team" (oddíl lékařské kontroly), který od dubna začne v Houstonu procházet lékařskou dokumentaci osob spojených s americkým pilotovaným programem včetně astronautů. Následovat budou individuální pohovory a vyhodnocení. Důvod? Únorový "úlet" nyní již exastronautky Lisy Nowakové (viz blog 7. února plus několik zmínek později). Jsem zvědavý na závěry komise, protože každá komise je zřízena s cílem "něco" najít (protože když nenajde, tak je její práce hodnocena negativně). Myslím, že mediálně velmi vděčné "hledání psychopatů" rozhodně pozvedne náladu v oddíle astronautů USA. (Mezi "mozkoškraby" je i bývalý americký astronaut James Bagian, coby styčný důstojník pro komunikaci s aktivními astronauty byla ustanovena Ellen Bakerová.)

Do ruky se mi dostalo CD "15 let časopisu Novosti Kosmonavtiki". CD je sice nadepsáno "15 let", ale obsahuje kompletní čísla v elektronické podobě až od roku 1998. Nicméně i tak: chrochtám blahem, to nemá chybu!

Šly kolem mě nějaké obálky podepsané sovětskými kosmonauty - tak co bych si je nekoupil... Zleva: posádka Sojuzu-8 (Šatalov a Jelisejev), posádky Sojuzu-6, -7 a -8 (kromě V. Volkova, který už byl v době podepisování zřejmě po smrti: Šonin, Kubasov, Filipčenko, Gorbatko, Šatalov a Jelisejev) a posádka Sojuzu-9 (Nikolajev a Sevasťjanov).

ÚTERÝ 27. BŘEZNA 2007

Dočetl jsem knihu "Gemini - How NASA learned to fly". V ní byl citovaný Christopher Kraft (první letový ředitel NASA), který vyslovil zajímavý názor: kdyby nešlo k požáru Apolla-204 (alias Apolla-1), byla by Amerika schopná přistát na Měsíci nejdříve v roce 1970, spíše až 1971. Proč? Loď Apollo byla v té době podle něj nesmírně syrová: i kdyby se let podařil, bylo by zapořebí druhou loď totálně předělat (mnoho měsíců odkladů a testování). Totéž by následovalo po druhém zkušebním letu, po třetím, po čtvrtém... Charakter nedodělávek a úkoly jednotlivých letů programu Apollo podle něj znamenaly, že by se na problémy přicházelo postupně a že by vedly k velkým odkladům a zpožděním. Když ale došlo k tragédii v prvním Apollu, byla provedena hloubková revize lodi do nejmenších detailů. Díky tomu bylo možné "vychytat" spoustu nedodělků, na které by se přicházelo při testovacích letech postupně - což v konečném důsledku umožnilo program urychlit (i když započítáme zdržení způsobené právě katastrofou). Tvrzení možná odvážné (smrt tří astronautů program nezpomalila, ale naopak urychlila), ale logické a podložené fakty.

Dne 6. března 2007 lékařská komise GMK označila kosmonauty Konstantina Kozejeva (Sojuz TM-33/2001) a Alexandra Lazutkina (Sojuz TM-25/1997) za trvale neschopné kosmického letu. To znamená, že oba veteráni v dohledné době nejspíše opustí oddíl kosmonautů.

Novým velitelem zálohy sedmnácté základní posádky ISS je namísto Sergeje Krikaljova údajně Gennadij Padalka. Krikaljov ale i nadále zůstává velitelem devatenácté základní posádky. Důvodem tohoto kroku je časové vytížení Krikaljova v souvislosti s jeho manažerským postem a údajně i jeho neochota dělat se svými zkušenostmi "jen" záložníka.

Jak už jsem psal (viz blog 19. února 2007), do nového výběru evropských kosmonautů by mělo svůj "příspěvek" dodat i Dánsko. Výběr se nyní redukoval na tři finalisty (zleva Jesper Nygard, Bo Stenhuus a Ronni Thorbjorn Vang). Mimochodem, dánská národní kosmická agentura se jmenuje Danmarks Rumcenter - dle tohoto vzoru by se česká národní kosmická agentura mohla jmenovat PIVOcenter...

PONDĚLÍ 26. BŘEZNA 2007

Třikrát raketoplán Atlantis:
 • Nový modul pro stanici ISS, který byl dosud známý coby Node-2 a který se chystá ke startu na palubě raketoplánu Atlantis STS-120 někdy koncem letošního léta či počátkem podzimu, dostal jméno Harmony.
 • Přesné datum startu raketoplánu Atlantis k misi STS-117 bude známé až kolem 10. dubna 2007. NASA zatím studuje rozsah poškození po krupobití (viz blog 28. února 2007) a doufá, že bude schopná stroj vypustit kolem 10. května.
 • Byla jmenována poslední dosud neznámá posádka raketoplánu Atlantis (má před sebou poslední čtyři starty do vesmíru), a to mise STS-124 (předpokládaný start duben 2008). Velitelem bude Mark Kelly, pilotem Kenneth Ham a letovými specialisty Michael Fossum, Ronald Garan, Karen Nyberg(ová), Stephen Bowen (všichni USA) a Akihito Hošide (Japonsko). Kelly se vydá na svůk třetí kosmický let a Fossum na druhý, ostatní jsou nováčci. (A jinak si všimněte, že opět NASA dodržela pravidlo "poletí spolu ti, kdo už letěli", protože Kelly a Fossum společně absolvovali výpravu STS-121. Viz blog z 19. prosince 2006.)
 • Astronaut William McArthur (veterán z letů Columbia STS-58/1993, Atlantis STS-74/1995, Discovery STS-92/2000 a Sojuz TMA-7/ISS-12/2005) přechází z aktivního stavu na manažerskou pozic. Jeho nové pracovní zařazení nese název "Management - Manager, Safety and Mission Assurance, Space Shuttle Program, Johnson Space Center". (Jenom drobnost: kdysi se mi při osobním setkání chlubil astronaut John Blaha, že z "jeho" posádky STS-58 se tři astronauti podívali dlouhodobě na Mir: právě Blaha, dále Lucidová a Wolf. Čtvrtým absolventem dlouhodobého letu z STS-58 se stal právě McArthur, byť neletěl na Mir, ale na ISS. Blaha může být právem hrdý...)

  Sedm evropských kosmonautů bude dnes v italském Římě. Jmenovitě: Christer Fuglesang (Švédsko), Umberto Guidoni (Itálie), Claudie Haigneré (Francie), André Kuipers (Nizozemí), Gerhard Thiele (Německo; ten aby někde nechyběl - pozn. autora), Michel Tognini (Francie) a Roberto Vittori (Itálie). Já tam každopádně nejsem, já jsem na lepším...

  Vyšel časopis Svět (duben 2007). Opět solidní porce kosmonautiky: kromě pátrání po životě na Marsu (z dílny F. Martinka) zde lze nalézt dvoustránku věnovanou čínskému lunárnímu průzkumu, šest stránek letu lodi Sojuz-1 a všemi, co jí předcházelo, tři stránky o minulosti a budoucnosti teleskopu Hubble a ještě dvoustránka aktualit z kosmonautiky.

  PÁTEK 23. BŘEZNA 2007

  V časopise 21. století duben 2007 (vychází v těchto dnech) je můj článek "Kam poletíme v příštích dvaceti letech?" o plánech na nové americké meziplanetární sondy. Ač je otázkou, které z těchto návrhů se nakonec uskuteční, jedná se o zajiímavý přehled o trendech, záměrech a technologiích. Tak honem, honem do trafiky pro 21. století. No, že jste to vy - redakce 21. století tento článek umístila v den vydání časopisu i na web.

  NASA redukuje své lunární plány - zatím jen ty bezpilotní. Protože "nemá potřebu" (= finance) provádět podrobnější bezpilotní průzkum Měsíce, nebude jednak iniciovat další lunární sondy (podle nové Vize jich chtěla mezi lety 2008 a 2020 nachystat rovný tucet) a jednak ruší již rozjeté projekty. Sem patří zamýšlený přistávací modul schopný "intelgentního přistávání" do členitého terénu. Projekt počítal s přistáním na Měsíci v roce 2010 (běžel od září 2005) s tím, že k poslednímu březnu bude ukončeno jeho financování.

  A ještě jedna redukce od NASA: prý se bude rušit i NIAC (NASA Institute for Advanced Concepts, Institut pro pokročilé koncepty), který NASA zásoboval různými netradičními nápady a novinkami. Na jedné straně je pravdou, že z něj moc impulsů pro okamžité využití nepadalo, na straně druhé ale byl inkubátorem velmi neotřelých myšlenek, které následně inspirovaly k těm více "otřelým"...

  Čtyřikrát na téma "Čína a Měsíc":
 • Administrátor NASA Michael Griffin upozornil Kongres USA, že Čína BY (nyní) MOHLA (kdyby chtěla) být na Měsíci dříve než USA. Je to rétorika: Čína oficiálně žádný podobný program nemá (ale ekonomický, technický i technologický potenciál ano). Takže ten podmiňovací způsob je na místě, nicméně mnozí jej pak ignorují...
 • Start první čínské lunární sondy Chang´e se plánoval na 17. dubna 2007 - ale nově bylo oznámeno, že poletí až v září 2007. Co naděláme, snad to čtenáři časopisů, kde už mají mé články s dubnovým datem, nějak rozchodí...
 • Na rozdíl od demokratických zemí se "nedemokratická" Čína důrazně rozhodla zakročit proti firmám prodávajícím pozemky na Měsíci. Je to trošku obraz naší společnosti: podvodníky (nejen s lunárními parcelami) tolerujeme, mnohdy jim dáváme prostor v médiích (což platí i o těhto lunárních realitkách). Kdyby prodej měsíčních pozemků měl nějaký právní základ, neřeknu ani popel. Ale pokud se odvolává na americké zákony, které měly dočasnou platnost v 19. století a území platnost toliko na USA, tak samozřejmě nejde o čestné jednání. (Nehledě na to, že pozemky na Měsíci nezávisle na sobě prodává několik "majitelů".)
 • Čína úspěšně pokračuje ve vývoji vlastního automatického lunárního vozítka, které chce vysadit na povrch Měsíce někdy kolem roku 2012. Půjde o druhou fázi programu Chang´e.
 • ČTVRTEK 22. BŘEZNA 2007

  Letectví a kosmonautika 3/2007: kromě dokončení reportáže z letu raketoplánu STS-116 a pokračování seriálu o zpravodajských družicích USA jsou zde ještě tři články "Made in Přibyl". Zpráva o katastrofě rakety SeaLaunch, informace o připravovaných pilotovaných startech Sojuz TMA-10 a Atlantis STS-117 a indická návratová družice SRE-1

  Raketa Falcon včera nakonec odstartovala - ale oběžné dráhy opět nedosáhla. Osobně mě překvapilo (mile!), že byl zrušený start po zážehu motoru prvního stupně - a o hodinu později se stejně startovalo s tím, že první stupeň šlapal jako hodinky. Takovouto možnost snad nemá žádná jiná kosmická raketa na světě, opravdu klobouk dolů! Ale pak (alespoň pro mě) následovala už jen dlouhá řada zklamání - hlavně opětovná nabubřelá prohlášení z úst představitelů společnosti SpaceX. Je sice pravda, že let probíhal hodně úspěšně velmi dlouho - ale v případě havárie je zcela jedno, jestli selže vybuchne sekundu po startu nebo sekundu před dosažením oběžné dráhy. Samozřejmě, z hlediska testovacího startu (podotýkám ovšem, že jeho CÍLEM bylo dosažení oběžné dráhy) je situace jiná než při startu ostrém, ale přece... "Všichni slavíme šampaňským. Měli jsme úspěšný start, oddělení stupňů, zážeh druhého stupně a odhození motorů." Pevně věřím, že všichni zákazníci budou po každém neúspěném startu Falconu taky zapíjet šampaňským úspěšný start, což jim bude vrchovatě stačit ke štěstí. Společnost SpaceX tak navzdory dvěma pokusům o dosažení oběžné dráhy stále zůstává bez stoprocentně úspěšného letu - byť je k němu bezpochyby blíže než před rokem.

  Pondělní beseda na rádiu Leonardo (viz blog 19. března 2007) je ke stažení zde (cca 21 MB).

  Konečně jsem se z cest dostal zase do tepla domova - a v poště mě čekalo překvapení. Článek o historii pátrání po vodě a stopách života na Marsu (psal jsem o něm v pondělí 19. března) se stal námětem pro celou titulní stránku Respektu. To mi opravdu vyrazilo dech... V dobrém slova smyslu.

  ÚTERÝ 20. BŘEZNA 2007

  Dnes ve 20:00 hod poběží na ČT2 dokument BBC "Poslední let raketoplánu Columbia". Nebudu-li sedět ve vlaku cestou z Prahy, budu se určitě zase po dlouhé době dívat na televizi.

  Start rakety Falcon byl odložen nejméně o 24 hodin. Důvodem prý byly komunikační problémy mezi raketou a řídícím střediskem.

  Do ČR prý brzy dorazí zvací dopis. Bude obsahovat pozvánku k plnému členství v ESA. Jde o reakci na požadavek české strany. Vivat česká kosmonautika, vivat Česká kosmická kancelář (jejíž práce za tím je). A kdy se můžeme těšit, že se Česko stane plným členem ESA? Do roka a do dne... (No, možná o nějaký ten týden nebo měsíc později.)

  O víkendu jsem dokončil článek o protidruřicových zbraních pro časopis 21. století (vyjde tuším v červnovém čísle, ale nejsem si jistý). Studoval jsem pro něj i některá hodně stará čísla časopisů a musel se pouze smutně usmívat nad pokrytectvím soudruhů. Jak odsuzovali americký test zbraně ASAT v roce 1985 proti družici Solwind (první praktický americký test protidružicové zbraně), ale sami přitom dělali (ale pro jistotu to nedávali do novin ani do televize) testy útočných systémů už od roku 1962! Jak se poukazovali na test se zaměřováním laserového paprsku na raketoplán Discovery v červenci 1985 s tím, že Američané militarizují vesmír - ale sami laserem zaměřovali raketoplán Challenger STS41G v říjnu 1984 (což mimochodem způsobilo výpadky některých přístrojů na palubě a dočasné potíže astronautů se zrakem), což vedlo k ostrému diplomatickému protestu ze strany USA.

  PONDĚLÍ 19. BŘEZNA 2007

  Dnes ve 14:00 hodin na Českém rozhlase Leonardo bude hovořit výkvět České kosmické kanceláře. Triumvrát kromě moderátora vytvoří pánové Kolář-Halousek-Přibyl. To zase bude řež...

  Pokud se nestane nic mimořádného, má dnes o půlnoci našeho času odstartovat ke druhému zkušebímu letu raketa Falcon společnosti SpaceX. Držíme palce, protože úspěšný start by pro světovou kosmonautiku znamenal hodně (dobrého). Navíc je sympatický posun v prohlášeních společnosti SpaceX. Před první havárií plivala špínu na tradiční kosmický průmysl, uzurpovala si (aniž by vysvětlila, proč) právo na pořádný krajíc z komerčního trhu s nosnou kapacitou, slibovala revoluci a potopení svých konkurentů. Inu, řeči odvážné až drzé - od někoho, kdo nevypustil jedinou raketu. Pak přišla havárie prvního Falconu kvůli hrubé chybě pozemního personálu a SpaceX si uvědomil, že létat do vesmíru není vůbec sranda a že od sebevědomých prohlášení k fungující raketě je hodně daleko. Nyní už SpaceX sebekriticky připouští možnost i druhého nezdaru a předkládá plán dalších kroků v takovém případě. Tak je to správné, štěstí přeje připraveným. Ne namyšleným.

  V dnešním Respektu (12/2007) se nachází článek o historii pátrání po vodě na Marsu, o možnosti života na této planetě, o souvisejících etických otázkách. Napsal jsem jej společně s Martinem Uhlířem přímo z redakce Respektu.

  Doplňuji informaci z minulého týdne: v Berlíně byl nejen Story Musgrave, ale i německý astronaut Gerhard Thiele. Je to obdivuhodný člověk (kromě toho, že jeho táta pocházel z Prahy). Hodinu před akcí přešlapuje v sále a vyloženě se těší (a to prosím nepřeháním!) na to, až ho někdo pozná, osloví, požádá o podpis... A následně ochotně podepisuje (zpravidla už jen fotky z minulých setkání: já sám ho viděl asi popáté - a letos ho ještě tak třikrát potkám) a pózuje pro další fotky. Aby bylo příště co podepisovat... (Tak jsem mu věnoval Letectví a kosmonautiku s rozhovorem, který mi poskytl. Byl šťastný jako malý kluk...)

  ČTVRTEK 15. BŘEZNA 2007

  Dnes bychom se měli dozvědět spoustu zajímavých věcí:
 • Jak se bude jmenovat nový americký modul stanice ISS, který jsme doposud znali jen jako Node-2.
 • Jestli bude Česká republika přizvána k jednáním o plném členství v ESA.
 • Jestli náhodou jeden přístroj na jisté sondě neudělal nějaký mimořádný objev.
 • Slavná kniha Jaroslava Golovanova "Koroljov - fakta a mýty" je na internetu (upozornil na ni americký publicista James Oberg). Jen pro ruštináře, ale prý stojí za to.

  STŘEDA 14. BŘEZNA 2007

  Čínská kosmonautika i ekonomika roste, a tak se začínají společně pouštět do velkých projektů, které byly dlouhé roky odsouvané stranou. Už v devadesátých letech byl zahájený nákladný (leč prestižní) projekt pilotovaných letů, potom lunárního průzkumu (první měsíční sonda Chang´e-1 startuje už za Měsíc). Nyní přichází na řadu astronomická družice pro sledování tvrdého rentgenového záření a studium černých děr (start 2010), ještě předtím se Čína zapojí do ruského programu Fobos/Grunt (odebrání vzorků hornin z martovského měsíce Phobos, start 2009) a následně (2011) připraví společně s Francií misi pro studium sluneční aktivity v době maxima.

  Byť NASA ještě nemá stanovený nový termín startu raketoplánu Atlantis (probíhají opravy nádrže poškozené krupobitím - viz blog 1. března a 28. února 2007), nešetří optimismem. Raketoplán prý bude připravený na start koncem dubna nebo počátkem května. Držíme palce!

  Doplnění včerejší informace o zkáze rakety SeaLaunch: za její zkázou prý stálo selhání hlavního motoru poté, co se do jeho turbočerpadla dostal kovový předmět. O jaký kovový předmět a kde se vzal v potrubí, ale zatím nebylo oznámeno (zapomenuté kleště?, úlomek vlastní rakety?, jiná nečistota?).

  Včera byl v Nizozemí americký astronaut Buzz Aldrin. Přednášel na univerzitě, pak se podepisoval ve velkém stylu a zadarmo (jeho "normální" cena je 250 USD!). Bohužel jsem se to dozvěděl teprve předevčírem - štve mě to o to víc, že předpředevčírem jsem byl na půl cesty do Nizozemí. Ach jo. A tak aspoň přináším obrázek "měsíční lampy", kterou Aldrin osobně navrhl a která se dá koupit v britském řetězci obchodů s nábytkem Habitat (pozor, nezaměňovat s obchodem stejného názvu v ČR, jde jen o shodu jmen!).

  ÚTERÝ 13. BŘEZNA 2007

  Týdeník Respekt 11/2007, článek Do kosmu na vlastní riziko (aneb Nová generace vesmírných turistů se připravuje ke startu). Zpráva o stavu kosmické turistiky, z mé vlastní továrničky.

  Příčinou havárie rakety SeaLaunch (viz blog 31. ledna a 1. února) se mohl dle předběžných analýz stát "cizí předmět v pohonném systému". Buď nějaká nečistota nebo třeba "zapomenutý" kus něčeho. Nebylo by to poprvé v historii kosmonautiky: je s podivem, že se takové věci stávají, ale stávají se. Pokud mě paměť neklame, naposledy zůstal kus nějakého hadru či čeho v palivovém systému rakety Ariane-4 v únoru 1990 (snížil proudění vody v chladícím systému motoru Viking, který se přehřál a raketa po sto sekundách letu explodovala).

  Ruský prezident Vladimir Putin slibuje, že družicový navigační systém Glonass bude brzy levnější a kvalitnější než americký GPS. Na jedné straně je pravdou, že stav Glonassu a ruské ekonomiky je nejlepší za poslední čtvrtstoletí - na straně druhé se v Rusku opět (= tradičně) hovoří v budoucím čase. Zatímco GPS funguje a existuje, ruský medvěd slibuje. Ale (zatím) nemá.

  Ještě jednou bych se rád vrátil k úžasnému víkendovému setkání s bývalým astronautem Musgravem. Toto jsou dvě z jím podepsaných fotek: jednak mi podpisem doplnil posádku raketoplánu Challenger STS-6 (kde už jsem dříve měl podepsané tři ostatní astronauty) a jednak mi podepsal netradiční snímek "plešaté" posádky Atlantis STS-44 jdoucí na start při zkušebním odpočítávání.

  PONDĚLÍ 12. BŘEZNA 2007

  Máte-li zájem o setkání s pravým a nefalšovaným kosmonautem, pak si do diáře poznačte termín 11. až 13. května 2007. Na akci Kosmos News Party 2007Kosmos News Party 2007 slíbil účast československý kosmonaut Vladimír Remek.

  Na první fotografii vpravo: jediný člověk na světě, který se svezl všemi pěti raketoplány (Columbia, Challenger, Discovery, Atlantis, Endeavour), americký astronaut Story Musgrave. Vlevo: jeden z mnoha lidí, který se nesvezl žádným raketoplánem, já. Fotografie pořízena v neděli v Berlíně (Německo) při rozhovoru, který vyjde v časopise Svět 5/2007. (Jinak setkání bylo FAN-TAS-TIC-KÉ, Musgrave mi dal celkem čtrnáct podpisů. A odmítl i nabízenou lahev slivovice coby dárek.)

  ČTVRTEK 8. BŘEZNA 2007

  Zajímavé věci vycházejí najevo v "cause Nowaková" (hlavní příběh viz blog 7. února 2007, několik zmínek i později). Colleen Shipmanová vypověděla, že jednou skončila u astronauta Williama Oefeleina, popili něco skleniček vína a nějak se dostali do postele. A tady se Oefelein přeřekl a zašeptal jí do ouška (možná nešeptal do ouška, možná řval jako tur - tak podrobná výpověď zase není) "Lízo..." Což je křestní jméno astronautky Nowakové... (Se divím, že k pokusu o vraždu nedošlo už v tuto chvíli...) V jednom z milostných e-mailů poslaných Shipmanovou Oefeleinovi (shodou okolností v době, kdy pracoval na oběžné dráze coby pilot raketoplánu Discovery STS-116 loni v prosinci) pro změnu stojí: "Nejdřív [= po návratu na Zemi] z tebe servu všechno oblečení..." Tohle už není kosmonautika, to je červená knihovna.

  Byl jsem na cestách, zapadl jsem do jedné filatelie - a ejhle, měli tam pozlacenou poštovní známku "astronaut na Měsíci" z Čadu (známka je skutečně pozlacená, ale obsahuje asi jen 1/600 gramu zlata). Tak jsem si ji jen pro zajímavost koupil - jen se to zlato blbě skenovalo...

  STŘEDA 7. BŘEZNA 2007

  Včera jsem se byl letos poprvé projet na kole. Sice jen pět kilometrů, ale nějak se začít musí! (A navíc to bylo celé do kopce...)

  Posádka Discovery STS-116 se chystá na okružní výpravu po Evropě! Osmého dubna 2007 přilétá do Stockholmu, pak Olso a Kodaň. Následovat bude Kolín nad Rýnem a středisko ESA ESTEC v Nizozemí. A sedmnáctého dubna 2007 odpoledne zase letadlem do Houstonu. Už se těším, půjdu po nich jako ohař!

  Několik zpráviček z Číny. Opět zní hlas, že kdyby chtěla (což je asi nejdůležitější část celkého prohlášení), může už za patnáct let poslat člověka na Měsíc. Není vyloučeno, že se start příští čínské lodi Shen Zhou-7 se uskuteční už v srpnu 2008 (o měsíc dříve), aby proběhl v době olympiády (ta se koná od 8. do 24. srpna). A ze tříčlenné posádky by měl jeden člověk uskutečnit výstup do otevřeného prostoru ve skafandru (dosud nebylo jasné, zdali "ven" půjde jeden nebo dva).

  Napíšete v rychlosti krátký článek. Pak v něm najdete chyby jako Brno a požádáte vydavatele, aby jej nezveřejňoval. Vydavatel to přislíbí, s tím, že stejně má hodně článků. Bohužel inkriminovaný článek svému slibu navzdory stejně zařadí. Ach jo. To zase budou pumprlíci pumprlíkovat namísto toho, aby dělali něco užitečného. A právem, pochopitelně. Jo, abych nezapomněl: v těchto dnech vychází nový Kosmos News (číslo 85).

  ÚTERÝ 6. BŘEZNA 2007

  Dnes slaví sedmdesáté narozeniny první žena ve vesmíru, kosmonautka Valentina Těreškovová. Před několika dny přitom přinesla senzační zprávu o tom, jak zachránila svoji misi Vostok-6, když odhalila závadu v orientačním systému lodi. A že jí o tom hlavní konstruktér Koroljov osobně zakázal mluvit. Pevně věřím, že jednou bude schopná vysvětlit i JAK vlastně tuto závadu odhalila. Pro připomenutí: Těreškovová po letu novinářům mimo jiné vykládala, že při přistávací manévru není možné udržovat spojení s lodí Vostok, portože žár spálí všechny antény a chvíli trvá, než se vyklopí nové... (Když nad tím přemýšlím, ani se nedivím, že jí Koroljov zakazoval o technických detailech mluvit...)

  Dlouhé roky byla v Kansasu v Eisenhower Museum vystavena přilba, ve které letěl do vesmíru astronaut Gordon Cooper na lodi Mercury. Teď se ale ozval jeden sběratel, který zjistil, že taky má doma přilbu, ve které Gordon Cooper letěl. A nejspíše má pravdu: detailní rozbor dobových fotografií plus technické dokumentace ukazuje, že někdy někde nejspíše došlo k záměně a Cooperova přilba z výcviku začala být vydávaná za letěnou. Naopak letěná byla vydávána za výcvikovou - a jako taková byla prodána jednomu sběrateli. Ten je nyní ochoten ji dále prodat, ne však za méně než 300 tisíc dolarů. Naproti tomu inkriminované muzeum asi velkou radost nemá...

  A máme tady další oficiální fotku posádky raketoplánu. Tentokrát mise Endeavour STS-118 - tak tuhle CHCI mít podepsanou, to je nádhera...

  PONDĚLÍ 5. BŘEZNA 2007

  Evropská družice GIOVE-A začala vysílat navigační signál i pro veřejnost. Jedná se o první družici vypuštěnou (v prosinci 2005) coby prototyp budoucího evropského navigačního systému Galileo. Ač je signál určený především pro výrobce a výzkumné instituce, rozhodně jde o důležitý milník v tomto programu.

  Je Velká čínská zeď vidět z vesmíru nebo ne? Další olej do ohně dlouholetému sporu přilili čínští vědci, kteří prohlásili, že vidět tuto úžasnou stavbu z vesmíru je zcela mimo možnosti lidského zraku. Na druhé straně osobně znám astronaty, kteří tvrdí, že ji viděli. Jak to tedy je? Namísto sáhodlouhých filozofických úvah a upozornění na jedinečnost zraku každého jedince plus mimořádnou kvalitu tohoto orgánu v případě většiny pilotů, se omezím na strohé konstatování: kdo nevěří, ať tam běží...

  Kanadská kosmická agentura Canadian Space Agency (CSA) zveřejnila osobní znak astronauta Dafydda Williamse, t.č. se chystajícího na přespříští start amerického raketoplánu (ovšem díky posunům v programu raketoplánů není jasné, zdali poletí v původně zamýšleném červnovém termínu nebo až později).

  PÁTEK 2. BŘEZNA 2007

  Stephen Hawking "ochutná" stav beztíže dříve než na palubě letounu SpaceShipTwo (viz blog 21. prosince 2006). Mělo by se tak stát 26. dubna 2007 na palubě letounu Boeing-727, který používá firma Zero Gravity Corp. ke krátkým "skokům" po balistických křivkách, během nichž vzniká po dobu dvaceti až třiceti sekund stav beztíže. "Letenky" na tyto zážitky běžně stojí 3750 USD. Hawking a jeho dva asistenti je ovšem dostali od pořadatele darem.

  Neschválení plného rozpočtu NASA na rok 2015 by mohlo znamenat, že první pilotovaný let nové americké kosmické lodi Orion se uskuteční o půl roku později. Dosud bylo oficiálním termínem září 2014, teď to vypadá na březen 2015. Alespoň to tvrdil ředitel NASA Michael Griffin ve svém projevu před Kongresem USA. Přitom ještě nedávno prohlašoval (viz blog 18. ledna 2007 - kde jsem ale Griffina neuvedl jmenovitě), že škrty v rozpočtu se právě Orionu nedotknou. Proč ta změna? Je to jednoduché jak facka: když Griffin připustí, že dodrží termín i s okleštěným rozpočtem, těžko dostane více peněz než bylo přiděleno a navíc budou vznášené nepříjemné dotazy, proč žádal o tolik, když to jde i s méně. (A jestli by to nešlo ještě s méně penězi.) Inu, politika a kosmonautika...

  Už tak poměrně chudý seznam objednávek společnosti Sea Launch prořídnul poté, co jí (po havárii rakety poslední lednový den - viz blog 31. ledna a 1. února 2007) přebrala zakázku na vypuštění družice Spaceway-3 evropská společnost Arianespace. Termín startu? Srpen 2007. To jen nasvědčuje tomu, že z letošního letového řádu Arianspace "zmizí" evropská zásobovací družice ATV/Jules Verne (měla startovat v červenci), jak se už delší dobu spekuluje. Důvodem jsou potíže technického charakteru provázející její vývoj. (I když "přebrala" není úplně přesné, protože Sea Launch a Arianespace mají podepsanou dohodu o vzájemné spolupráci při mimořádných situacích, nicméně v konečném důsledku už tak hubený seznam zákazníků Sea Launch ještě více zchudnul.)

  ČTVRTEK 1. BŘEZNA 2007

  Dnešní Hospodářské noviny informují o kosmickém smetí. Mimo jiného i z právního úhlu pohledu. A to ústy mé maličkosti... Přečíst si lze i v elektronické verzi.

  Únorové číslo Kosmického kurýra (elektronického měsíčníku České kosmické kanceláře) je na světě. Ke stažení je ZDE (ev. si můžete stáhnout i všechna dosud vyšlá čísla) - s tím, že k odběru se lze zaregistrovat (stačí zaslat e-mail na adresu info[zavináč]czechspace[tečka]cz, není třeba vyplňovat žádné složité a nejisté formuláře) a následně budete Kosmického kurýra dostávat do schránky každý měsíc...

  Jak pokropená kulometem vypadá špička hlavní palivové nádrže raketoplánu Atlantis po krupobití - viz blog 28. února 2007.