Tomáš PŘIBYL (www.kosmonaut.cz) - blog (nejen) o kosmonautice

STŘEDA 28. ÚNORA 2007

Tak to vypadá, že víkendový iránský start (viz blog 26. února 2007) nedosáhl ani 150kilometrové výšky - pokud se vůbec uskutečnil! Americké i ruské zdroje svorně tvrdí, že z Iránu tak vysoko rozhodně nic nevyletělo. Buď jde o nepochopení informace ("raketa schopná dosáhnout výšky 150 km" neznamená "raketa dosáhla výšky 150 km") anebo je rovnou celá záležitost od A do Z vymyšlená. Ať tak či onak: opět se potvruje, že čím méně informací, tím větší prostor pro spekulace.

V pondělí se přehnalo floridou krupobití. "Odnesl" to raketoplán Atlantis, jehož hlavní nádrž dostala cca 7000 zásahů (byla poškozena i tepelná ochrana na levém křídle). Takže se bude stěhovat zpět do montážní haly VAB, tudíž se 15. března 2007 rozhodně nebude startovat... V ideálním případě se nepoletí dříve než 22. dubna 2007...

NASA hodlá zakoupit "letenky" v hodnotě 9 mil. USD na turistickém stroji SpaceShipTwo, který by měl začít létat v květnu 2008. SpaceShipTwo bude dosahovat výšky cca 140 km a pobýt zhruba pět až sedm minut ve stavu beztíže. Pasažéry za NASA budou astronauti připravující se ke kosmickému letu i vědci realizující experimenty. Vzhledem k ceně letenky 200 až 250 tisíc dolarů to vypadá, že NASA si rezervovala čtyřicet místenek. Již v minulých dnech přitom NASA podepsala se společností Virgin Galactic memorandum o vzájemné výpomoci.

Sonda New Horizons dnes proletí ve vzdálenosti 2,3 mil. km od Jupitera rychlostí 21 km/sec. Díky tomuto průetu dojde k ušetření dvou až čtyř let cesty k cílovému tělesu, kterým je ex-planeta Pluto. Průlet u Jupitera změní vektor letu sondy tak, že se začne od Slunce vzdalovat rychlostí větší o 4 km/sec.

ÚTERÝ 27. ÚNORA 2007

Pokud jste zmeškali mé včerejší vyprávění a sondě Rosetta na Radiožurnálu, pak si je můžete poslechnout v archivu pořadu.

A ještě jednou Rosetta... Snímek planety Mars pořízený z modulu Philae (který je na sondě Rosetta a který je určený pro přistání na kometě 67P/Čurijumov/Gerasimenko). Moc pěkný záběr, člověk má až pocit, že "je tam".

PONDĚLÍ 26. ÚNORA 2007

Jako "bouře ve sklenici vody" by se dala označit včerejší zpráva o iránské kosmické raketě. První zprávy hovořily o "kosmickém startu", hyperaktivní vykladači si k tomu okamžitě přimysleli družici (já se jim ostatně nedivím, protože Irán vypuštění vlastní družice vlastní raketou slibuje už několik let - viz třeba blog 30. ledna 2007). Nakonec se ukázalo, že nešlo o vůbec nic mimořádného, ale pouze o start rakety do výšky 150 km. Přitom do této výšky (i výše!) Irán rakety vypustil už dříve (a podotýkám, že tuto technologii zvládlo i nacistické Německo, jehož rakety V-2 dokázaly v rekordních případech dosahovat téměř dvousetkilometrové hranice). V čem tedy byl iránský pokus zajímavý? V tom, že poprvé nešlo o test "vojenské rakety", ale "sondážní rakety". Že jsou do posledního šroubku stejné asi netřeba zdůrazňovat. Nicméně Irán tuto potřebu má - proč? Protože administrativně už nevyvíjí vojenskou techniku, ale mírovou technologii. Nepřipomíná vám to něco?

Evropská sonda Rosetta putující ke kometě 67P/Čurijumov/Gerasimenko (plánovaný přílet v roce 2014) proletěla kolem Marsu. Tento manévr poutal velkou pozornost mj. i proto, že se sonda na 25 minut dostala do stínu planety - přitom s něčím podobným její konstruktéři původně nepočítali. Jenomže odklad startu o jeden rok (obava o spolehlivost nosné rakety Ariane-5) znamenaly změnu dráhy letu - a přivedení sondy do bezprostřední blízkosti Marsu. Sonda ale průlet přestála bez problémů, nyní je na cestě zpět k Zemi. Tu mine v listopadu 2007. AKTUALIZOVÁNO: Dnes v 17:32 hod (repríza 21:30 hod) bude na stanici Český rozhlas Radiožurnál povídání o sondě Rosetta. Moje maličkost bude hostem pořadu "Dvacet minut s Martinem Veselovským". (Zároveň se omlouvám za chybné uvedení času vysílání v první zprávě. Psal jsem to ve vlaku se špatným internetovým připojením, takže jsem si čas neověřoval a spoléhal se toliko na svoji hlavu. Podle toho to taky dopadlo...)

Lety raket Sea Launch by mohly být obnovené před koncem roku 2007. Prohlásili to ruští partneři projektu. Sice ještě nevíme, co způsobilo havárii při lednovém startu. Nevíme, kdy a kde se bude poškozená startovací plošina opravovat. Nevíme, zdali to ekonomicky ustojíme. Ale létat budeme ještě v letošním roce... (Myslím, že letos poletím na Měsíc. Sice nevím, s kým, za co, jak... Nevím nic, ale poletím.)

Napůl radost, napůl zklamání. Poštou mi přišel podpis americké astronautky Tracey Caldwellové - radost. Ale vrátila mi nepodepsanou fotku určenou k podepsání všemi členy letu raketoplánu Endeavour STS-118 - zklamání.

STŘEDA 21. ÚNORA 2007

Je veřejně známým faktem, že vztahy mezi ruskou a americkou stranou v oblasti kosmické spolupráce nelze dlouhodobě označit jako korektní. Svědčí o tom i komentář amerického astronauta Jeffa Williamse po návratu z vesmíru na palubě lodi Sojuz TMA-8 loni v září: "Bože, tomuhle vy říkáte hladké přistání? Bojím se domyslet, jak by v tom případě vypadalo přistání tvrdé..." Prozradil to Williamsův parťák, ruský kosmonaut Pavel Vinogradov ve velmi otevřeném a kritickém rozhovoru pro Novosti Kosmonavtiki. Zároveň dodal, že posádka ISS věnuje 62 procent času údržbě palubních systémů, 15 procent času osobním potřebám (jídlo, hygiena, tělocvik) a jen 23 procent času vědě.

Zítra v 18:00 hod budu přednášet na hvězdárně v Prostějově. Téma? "Jeden den na oběžné dráze" - původně měl přednášet pan František Martinek z Valašského Meziříčí, ale bohužel onemocněl. A protože jsem shodou okolností měl ve čtvrtek odpoledne schůzku s ředitelem prostějovské hvězdárny (chystáme se spáchat něco velkolepého k padesátému výročí startu první družice světa), tak jsem byl požádaný, zdali bych si nevzal i večerní program. Inu, proč ne... Panu Martinkovi každopádně přeju brzké uzdravení!

A zase otravuju ctěného čtenáře s tím, jak se mi rozrůstá sbírka podpisů kosmonautů. Tentokrát se musím pochlubit nákupem hned dvou posádek legendárních sovětských lodí Voschod a Voschod-2. Podpisy na kartičkách, moc pěkné! Pro úplnost dodávám, že na Voschodu letěli Komarov, Jegorov a Feoktistov, na Voschodu-2 pak Běljajev a Leonov.

ÚTERÝ 20. ÚNORA 2007

Hollywood přpravuje remake (česky: přetočení) slavného filmu Capricorn One o podvodném letu na Mars, který se odehrává jen ve filmových ateliérech. Dílo pod pracovním názvem Capricorn Two by mělo přijít do kin již koncem letošního roku.

Kde všude lze v posledních dnech číst mé články? Ve 21. století (3/2007) píšu o záchranných systímech pilotovaných lodí, v Letectví+kosmonautice 2/2007 o třetím výročí práce robotů Spirit a Opportunity na Marsu a o desátém výročí požáru na stanici Mir a v Respektu 8/2007 o testu čínské protidružicové zbraně a jeho širších souvislostech.

Výzva k pátrání: hledám různé veselé a neobvyklé obrázky kosmonautů - něco jako jsou čtyři přiložené. Chtěl bych vytvořit prezentaci o kosmonautice pro co nejmenší děti (řekněme první stupeň základní školy) a veselých obrázků není nikdy dosti. Nepotřebuji vtipy (ty jsou sice veselé, ale nejsou pro prvňáčky) a fotomontáže (těch si vyrobím hrsti), ale originální fotografie kosmonautů v zajímavých/veselých situacích. Pokud byste o nějakých věděli, pošlete mi je prosím na e-mail tp.pribyl@seznam.cz. Děkuji předem!

PONDĚLÍ 19. ÚNORA 2007

Po startu laboratoře Columbus se má oddíl evropských kosmonautů rozrůst o nejméně čtyři nové členy. Dnes se skládá z jedenácti aktivních kosmonautů (z nich jen Ital Paolo Nespoli dosud nebyl ve vesmíru, ale měl by se dočkat už na konci letošního léta), ale mnozí z nich jsou už bez reálné šance letět. Ze čtyř nových členů by měl být údajně jeden z Dánska (tato země dosud nikdy nikoho ve vesmíru neměla) a dá se předpokládat, že nejméně jeden (spíše dva) bude Francouz. Neb Francie má v oddíle kvótu čtyř míst - a přitom má obsazené jen jedno jediné (Léopold Eyharts). Na jedno místo si brousí zuby i Velká Británie, která se dlouhé roky pilotované kosmonautiky stranila - a nyní by tuto situaci ráda změnila.

Mé problémy se Skypem (program pro instantní kecání plus internetové telefonování) pokračují. Po výměně notebooku jsem přišel o většinu kontaktů - a program si ze mě navíc dělá dobrý den. Včera mi náhle začal tvrdit, že webová kamera byla úspěšně nainstalována a že ji mohu používat. Rád bych, ale ještě jsem ji nenašel...

Kosmická loď Apollo-204 (známější pod označením Apollo-1) byla v rámci Langleyova výzkumného střediska NASA ve Virginii přemístěna o zhruba třicet metrů do nového skladiště. V tom stávajícím se na ní totiž podepisoval zub času a tak byla přemístěna. V Apollu-204 při tragickém požáru v lednu 1967 zahynula tříčlenná posádka (Virgil Grissom, Ed White a Roger Chaffee) - na obrázku je méně známá verze portrétu hlavní a záložní posádky pro tento let.

PÁTEK 16. ÚNORA 2007

Společnost Arianespace relativně pružně reaguje na rostoucí poptávku po nosné kapacitě (zvláště poté, co je na neurčito vyřazen z provozu její velký konkurent SeaLaunch - viz blog 31. ledna a 1. února 2007). Po dohodě se svými dodavateli se proto počínaje únorem 2008 rozodla zvýšit frekvenci startů rakety Ariane-5 z dosavadních šesti na sedm ročně. Nenechte se mýlit nárůstem o "pouhý" jeden start - jinak vyjádřeno to představuje růst nosnosti o jednu šestinu a celá procedura je navíc poměrně složitá z hlediska zajištění dodávek, financování apod. Kosmické rakety nejsou kostky stavebnice - když je poptávka, nechá se běžet výrobní linka o hodinu déle...

Pokud jsem se zmínil i projektu Sea Launch: předběžné šetření ukazuje na ztrátu tlaku kapalného kyslíku proudícího do motoru, a tím pádem ztrátu jeho výkonu. Hovoří se o možnosti selhání některého z ventilů nebo dokonce prasklém potrubí.

Včera jsem tady dštěl oheň a síru na hyenismus některých lidí v souvislosti s osobní tragédií Lisy Nowakové. Reagovat i na smutné události lze vkusně a s nadhledem - příkladem budiž parodie na speciálně založené stránce Jealous Astronaut (Žárlivá astronautka). Inu, na jedné straně jde o ryze osobní tragédii - na straně druhé se ale musí počítat s tím, že činy významné osobnosti (a to astronaut z raketoplánu pořád ještě je) jsou pod bedlivým drobnohledem veřejnosti. Aneb kdybych chystal vraždu a pepřový sprej nastříkal na letišti v Orlandu do očí příslušnici americké armády, asi bych se nedostal na titulní stránku CNN...

Přišel dopis, v něm byl podpis. Vlastně tři podpisy. Americko-iránská "účastnice kosmického letu" (= kosmická turistka) Anouseh Ansariová - podepsala svoji sólovou fotku včetně dvou snímků posádek (v jedné letěla, ve druhé se původně coby záložnice připravovala). A navíc přidala nášivku svého letu... (Takže už mi historicky chybí jen podpisy deseti osob, které se kdy zúčastnily kosmického letu. Držte palce!)

ČTVRTEK 15. ÚNORA 2007

Několik poznámek ke předvčerejším (a včera na blogu prezentovaným) nominacím posádek pro ISS:
 • "Hvězdná" kariéra Sergeje Krikaljova evidentně jeho povýšením a získáním manažerského postu (viz blog 9. února 2007) nebyla ovlivněna. Byl jmenovaný oficiálně do sedmnácté záložní posádky - což neoficiálně znamená místo v devatenácté hlavní. Měl by tak být velitelem ISS v okamžiku, kdy na stanici začně pracovat trvalá šestičlenná směna.
 • Všimněte si, že v dlouhodobých posádkách není žádný Kanaďan. Přitom Chris Hadfield se svého času chystal být prvním neamerickým či neruským velitelem ISS (údajně někdy kolem čtrnácté základní posádky) a Robert Thirsk byl ještě před několika týdny v hlavní posádce mikroexpedice od prosince 2007 do února 2008... Nemohu se zbavit dojmu, že bývalý ředitel kanadské kosmické agentury (a sám trojnásobný astronaut) Marc Garneau dokázal "své" astronauty na ISS prosadit více. Viz třeba Thirskovo zálohování evropského Vittoriho pro let TMA-6 (2005) nebo úvahy o přistání některé z lodí Sojuz v Kanadě... A pochopitelně i výše zmíněné plány na dlouhodobé lety na ISS, po kterých náhle není vidu, není slechu.
 • Náhradník Leopolda Eyhartse (člen šestnácté hlavní) Frank De Winne se podle zákulisních informací chystá do dvacáté hlavní posádky ISS (v roce 2009).
 • Vzhledem k rošádám v posádkách nebude Peggy Whitsonové umožněno absolvovat původně zamýšlený desetiměsíční non-stop let (viz blog 17. září 2006). Škoda, chtělo by to v zaběhaném rytmu posádek nějakou změnu...
 • Causa Nowaková pokračuje. Na aukční síni eBay se objevila nabídka na prodej "plen Lisy Nowakové" za 1999 USD. Pro připomenutí: astronautka Lisa Nowaková použila při cestě automobilem z Houstonu do Orlanda za svou sokyní v lásce Colleen Shipmanovou (viz blog 9. února 2007) pleny, aby se nezdržovala zbytečnými zastávkami (už tak se zdržela nákupem železné paličky, gumové hadice a dalších propriet, které nyní tvoří součást jejího obvinění z pokusu o vraždu). Nabízet na eBayi pleny Nowakové (bezpochyby nejsou pravé, ale to je absolutně nepodstatné) není ani vtipné ani vkusné. Je to hyenismus nejvyššího kalibru.

  Odepisuje! Fakt odepisuje! Viz blog 13. února 2007...

  STŘEDA 14. ÚNORA 2007

  Zkolaudováno jest. Bez výhrad, bez problémů... Tak to má být. Viz včerejší blog.

  NASA oznámila nominace šestnácté, sedmnácté a osmnácté základní posádky pro ISS - to znamená všechny posádky do konce roku 2008. Je tam spousta kliček a zádrhelů, tak se to pokusím zjednošit. Stručně: první dva členové posádky zůstávají ve vesmíru půl roku (střídání pomocí lodí Sojuz), třetí se jim průběžně mění (střídání pomocí raketoplánů).
 • Šestnáctá hlavní: Peggy Whitsonová (USA) a Jurij Malenčenko (Rusko) + Daniel Tani (USA), Léopold Eyharts (ESA/Francie) a Garrett Reisman (USA).
 • Šestnáctá záložní: Edward Fincke (USA) a Saližan Šaripov (Rusko) + Sandra Magnusová (USA), Frank De Winne (ESA/Belgie), Timothy Kopra (USA).
 • Sedmnáctá hlavní: Sergej Volkov a Oleg Kononěnko (oba Rusko) + Garrett Reisman a Sandra Magnusová (oba USA).
 • Sedmnáctá záložní: Sergej Krikaljov a Maxim Surajev (oba Rusko) + Timothy Kopra a Nicole Stottová (oba USA).
 • Osmnáctá hlavní: Michael Fincke (USA) a Saližan Šaripov (Rusko) + Sandra Magnusová (USA), Kojči Wakata (Japonsko) a Gregory Chamitoff (USA).
 • Osmnáctá záložní: Michael Barratt (USA), Jurij Lončakov (Rusko) + Nicole Stottová (USA), Sojči Noguči (Japonsko) a Timothy Creamer (USA).
 • A když už jsme u těch posádek pro ISS. Máme tady tři nové fotky patnácté základní posádky ISS. To bude za trest dávat dohromady všechny podpisy...

  ÚTERÝ 13. ÚNORA 2007

  Držte palce, dnes máme kolaudaci bytu! Přijdou úředníci, budou dělat problémy, protože to je jejich práce. Tak snad těch problémů nebude víc, než je zdrávo...

  Další kosmočlánek z mé dílničky - tentokrát v Technickém týdeníku číslo 3/2007. A téma? Evropa sní o Marsu. Rozbor hypotetické evropské pilotované výpravy na Mars.

  Tak pátý kosmický turista, Američan maďarského (doufám, že po letu zavítá do své domoviny!) původu Charles Simonyi, prý odepisuje na žádosti o podpis. Jsem zvědavý - mám taky své "želízko v ohni" (vlastně želízka - psal jsem mu do Ruska i do USA). Kdyby odepsal, budu na těchto stránkách neprodleně informovat.

  Pokud mě chcete vidět oholeného a v rámci možností slušně oblečeného, máte možnost dnes večer od 18:00 hod na brněnské hvězdárně. S mikrofonem v ruce budu vykládat o "hlavním konstruktérovi" Koroljovovi. Třeba o tom, že není tak docela pravda, že svět až do jeho smrti netušil, kdo se za označením "hlavní konstruktér" skrývá. Je pravda, že svět neměl jistotu - ale Koroljov byl jedním z těch, kdo připadali v úvahu. Není totiž pravdou, že by byl úplně veřejně nečinný a neznámý. Vždyť měl řeč i na svatbě kosmonautů Nikolajeva a Těreškovové (viz obrázek), která byla mediálně velmi sledovanou událostí...

  PONDĚLÍ 12. ÚNORA 2007

  O víkendu byl v Rotterdamu na otevírání nového planetária bývalý sovětský kosmonaut Alexej Leonov - první člověk, který vystoupil do otevřeného prostoru ve skafandru (Voschod-2, 1965) a velitel sovětské části mezinárodní mise Sojuz-Apollo (1975). Kdybych to byl býval věděl, asi bych byl na výletě. V Rotterdamu...

  "Causa Nowaková" minulý týden opět ukázala na některé slabiny otevřené encyklopedie Wikipedia (která je jinak vynikajícím zdrojem informací - bohužel svou otevřeností je zranitelná i vůči pacholkům s jinými úmysly než nezištně pomáhat druhým lidem). Původní verze jejího životopisu obsahovala informaci, že "k jejím zálibám patří čtení, hra na klavír, zahradní práce a luštění křížovek". Nějaká "dobrá duše" zde ovšem ihned po zatčení Nowakové doplnila mezi koníčky i "svádění ostatních astronautů". I když informace prakticky ihned zmizela (neb článek nyní patří k těm ostře sledovaným), je faktem, že to nebylo poprvé, co někdo Wikipedii zneužil tímto způsobem. Bohužel to je ale daň za koncept naprosté otevřenosti.

  A máme tady další emblém... Tentokrát pro šestnáctou základní posádku ISS, která by měla odstartovat na podzim letošního roku. Jak vidno, emblémy beze jmen se začínají rozmáhat - asi proto, že už společně nelétají pevné tříčlenné týmy, ale že se členové posádky mění za pochodu. Viz chaos s emblémem patnácté základní posádky, kterého NASA musela vydat šest verzí... (Viz blog 26. ledna 2007.)

  PÁTEK 9. ÚNORA 2007

  Šestinásobný ruský kosmonaut (navíc jediný člověk, který ve vesmíru strávil více než osm set dní, první Rus na raketoplánu a držitel desítek dalších prvenství) Sergej Krikaljov povýšil - stal se viceprezidentem konstrukční kanceláře Eněrgija pro pilotované lety. Uvidíme, jakou bude mít tento manažerský post vliv na jeho budoucí "hvězdnou" kariéru - zvláště na předběžnou nominaci do zálohy Sojuzu TMA-12 a hlavní posádky Sojuzu TMA-14 (devatenáctá základní posádka ISS - stanici by navštívil už počtvrté, potřetí by zde dlouhodobě pracoval).

  Po úspěšném letu družice SRE-1 (návrat u oběžné dráhy) v lednu letošního roku Indie oznámila, že další podobný pokus chystá na konec roku 2008 nebo počátek roku 2009. A ještě jedna indická "dvojka": po chystaném startu sondy Chandrayaan-1 pro dálkový průzkum Měsíce v roce 2008 chystá druhá nejlidnatější země světa další zařízení Chandrayaan-2, které by mělo být vypuštěno o dva roky později a které se pokusí o hladké přistání na Měsíci. A možná dokonce i odběr vzdejších vzorků hornin a jejich návrat do pozemských laboratoří...

  Jak vidno z přiloženého snímku, plošina Odyssey systému Sea Launch nebyla pravděpodobně nikterak katastroficky poškozena (viz blog 31. ledna a 1. února 2007) a je schopna vlastními silami doplout do kalifornského Long Beach. Zde ji čeká prohlídka a následné rozhodnutí, zdali bude muset do suchého doku (v Singapouru nebo Jižní Koreji) na opravu.

  ČTVRTEK 8. ÚNORA 2007

  Jistý Brian Emmett (31) vyhrál v soutěži pořádané firmou Oracle překrásnou cenu - výlet na práh vesmíru na palubě lodi Dream Chaser. Jeho sen se ovšem rozplynul v okamžiku, kdy zjistil, že za výhru musí ještě zaplatit daně. Což činí zhruba 25 tisíc dolarů. Emmett tak musel smutně pokrčit rameny, zamáčknout slzu v oku a nechat si zajít chuť na vesmír. Příslušnou částku prostě nemá... Teď mu ale svitla naděje - když společnost Benson Space Co. Jima Bensona nabídla smlouvu konzultanta pro turistické kosmické lety, a to právě za 25 tisíc dolarů čistého... (Jen pro zajímavost: konkurent Oraclu, společnost Microsoft, vyhlásila podobnou soutěž o let do vesmíru - ale přidává k ní automaticky i prémii 50 tisíc dolarů, aby měl vítěz právě na úhradu daní i dalších výdajů.)

  Prosincový start raketoplánu Discovery STS-116 měl být posledním startem těchto stojů z rampy č. 39B. Pro příští vypouštění kosmických letounů mělo být použito pouze "áčko" s tím, že 39B bude počínaje 1. dubnem 2007 upravována pro starty nového nosiče Ares-I (první zkušební start v redukované verzi plánovaný na srpen 2009). Jenomže rampa 39A, která v minulých letech procházela generálkou (poslední start z ní představovala nešťastná Columbia v lednu 2003), se zdá nebýti zcela stoprocentně připravená. A tak se NASA dosud definitivně nerozhodla, odkud raketoplán Atlantis na misi STS-117 dne 15. března 2007 odstartuje. Zítra se na toto téma sejdou manažeři NASA a budou diskutovat, diskutovat, diskutovat... Poslední možné datum, kdy se doberou nějakého výsledku, je úterý 13. února 2007. Protože o dva dny později začne transport raketoplánu Atlantis na rampu. A bylo by dobré, kdyby pozemní personál alespoň tušil, kam má stroj dopravit...

  Opravdovým sběratelským unikátem se bezpochyby stane letošní únorové číslo časopisu Kosmos News, které vychází v těchto dnech. Existuje totiž ve dvou provedeních - ovšem pozor, první provedení bylo vytištěno pouze ve dvou exemplářích! (Jeden vlastním já, majitele druhého zveřejňovat nebudu - prozradím jen, že to není vydavatel.) Ale těsně před tím, než šlo číslo do tiskárny, byla americká astronautka Lisa Nowaková obviněna z hromady trestných činů (viz včerejší blog) a vydavatel Kosmos News se rozhodl pružně reagovat. Některé materiály tak čeká odklad do dalšího čísla, resp. čísel. A do aktuálního vydání bylo operativně zařazeno právě nebezpečné a neuvěřitelné extempore Lisy Nowakové. Vydavateli za to samozřejmě patří pochvala a dík.

  STŘEDA 7. ÚNORA 2007

  Skoro jako z nepovedeného akčního filmu vypadá následující příběh, který je ale bohužel pravdivý. Americká astronautka Lisa Nowaková (Discovery STS-121/2006) byla zadržena policií na letišti v Orlandu a obviněna z pokusu o vraždu a dalších trestných činů. Jak se celá věc semlela? Lisa Nowaková (43) vážila automobilem cestu dlouhou 950 mil z Houstonu do Orlanda, aby se setkala s jistou Colleen Shipmanovou (30), neboť si s ní chtěla promluvit o jejich vztahu k jistému muži. Tím jistým mužem je jiný astronaut, Bill Oefelein (veterán z letu Discovery STS-116/2006). Nowaková k němu měla dle svých slov vztah "více než pracovní, ale méně než romantický". Na letišti v Orlandu Shipmanovou skutečně dostihla, ta prchla do auta. Nowaková v paruce a dlouhém kabátu začala tvrdit, že ji nevyzvednul přítel na letišti a že potřebuje svézt. Shipmanová nabídka zavolání pomoci, Nowaková tvrdila, že přes zavřené okýnko auta nerozumí a propukla v pláč. Když Shipmanová pootevřela okýnko, Nowaková do něj stříkla pepřový sprej. Přivolaná policie následně zajistila přímo u Nowakové novou železnou paličku, otevírací nůž s deseticentimetrovou čepelí, pistoli na bombičky oxidu uhličitého, metrovou gumovou hadici a několik plastickových pytlů. Prohlídka jejího vozidla následně odhalila vytištěné e-maily z počítače od Oefeleina od Shipmanové (s tím, že ho miluje - včetně popisu cesty do jejího soukromého floridského bytu), mapy cesty z Texasu na Floridu, použité pleny (které měla na sobě po dobu cesty, aby minimalizovala zastávky) a dopis Oefeleinovi, jak ho miluje pro změnu ona. Nowaková byla vzata do vazby - za pokus o únos, pokus o vloupání do auta, ublížení na těle a ničení důkazů. Z Texasu přiletěli na pomoc astronauti Steven Lindsey (velitel Nowakové při letu do vesmíru a dnes šéf oddílu astronautů) a Christopher Ferguson. Když už se zdálo, že bude Nowaková propuštěna na kauci 15500 dolarů, soud rozhodl po zvážení důkazů jinak - stáhnul obvinění z ničení důkazů, ale přidal pokus o vraždu prvního stupně. Přitom pokus o vraždu a pokus o únos jsou činy, za které samostatně lze na Floridě dostat doživotí. Nowaková byla nakonec propuštěna na kauci o deset tisíc dolarů vyšší. Ředitel Johnsonova kosmického střediska Michael Coats byl nekompromisní: Nowakové začala běžet třicetidenní dovolená a už se nesmí účastnit výcviku. Dodávám, že Nowaková je devatenáct let vdaná (ale už několik týdnů žijí s manželem odděleně) a má tři děti. Oefelein je pro změnu ženatý a má dvě děti.

  Čtyři nebo pět vloček toxického amoniaku se uvolnilo z hadice, se kterou na palubě ISS v průběhu kosmické vycházky manipulovali astronaut Michael Lopez-Alegria a Sunita Williamsová. Jejich skafandry nebyly kontaminovány, nicméně NASA pro jistotu přijala preventivní opatření: např. v přechodové komoře museli zůstat déle, aby mohlo dojít k jejimu natlakování vzduchem, jeho vypuštění ven a novému natlakování (aby se případný odpařený amoniak dostal mimo kosmickou loď). Astronauti na ISS mají nabitý plán, během jednoho týdne uskutečnit tři kosmické vycházky - díky předchozí vycházce v prosinci a této sérii se Sunita Williamsová stala nejzkušenější ženou, která kdy pracovala ve skafandru. Dosud rekord držela výkonem 21 hodin 11 minut práce ve skafandrech Kathryn Thorntonová, už nyní má Williamsová 22 hodin 37 minut práce ve skafandru, přičemž na ni čeká ještě nejméně jeden výstup zítra.

  Objevil se první obrázek emblému letu raketoplánu STS-120, který je chystaný na přelom letošního září a října. Velitelem této mise má být astronautka Pamela Melroyová, která se tak po Eileen Collinsové stane teprve druhou ženou v roli velitele kosmické lodi.

  PÁTEK 2. ÚNORA 2007

  Až do 30. ledna 2007 byla raketa Sea Launch označována představiteli ruské kosmonautiky jako "rusko-ukrajinská". Po ohromném výbuchu na startovací rampě 31. ledna (viz včerejší a předvčerejší blog) je raketa najednou označována jen jako "ukrajinská"... Ač je označení rakety coby ukrajinské přesnější (Ukrajina dodává první dva stupně, Rusko jen stupeň třetí), přece jen jde o zajímavou rétoriku. Úspěch je NÁS, průšvih je VÁŠ.

  A příčiny nehody nosiče Sea Launch? Velmi předběžné výsledky šetření naznačují, že motor RD-171 prvního stupně dosáhl jen osmdesáti procent tahu. Raketa vzlétla jen půl metru, pak motor vysadil úplně. Dopad 462 tun těžké rakety na startovací stůl z půl metru byl tvrdý, takže se začala deformovat a "propadat" startovacím stolem. Až se z větší části propadla nebo pomačkala, tak explodovaly rozlité pohonné hmoty: kapalný kyslík a kerosen, takže celý vypouštěcí komplex se ocitl v jedné obrovské ohnivé kouli...

  A ještě jedna poznámka k Sea Launch. Celý program je takový trochu zvláštní. Je to dáno mnoha licencemi a smlouvami, které je nutné dodržovat. Takže třeba i na řídící lodi Sea Launch Commander jsou v jednom sále dva řídící týmy s tím, že americká část pracovníků dostává jiné informace než ruská. Co se zodpovědnosti týká: Američané mají v programu na starosti propagaci, marketing, vynášený náklad a předávání informací. Rusové a Ukrajinci pak výrobu raket, jejich testování, start a řízení letu. Jinými slovy: kdyby Rusové s Ukrajinci dodali dřevěnou raketu, tak to jejich američtí kolegové vůbec nemusí poznat, protože na raketu fakticky nesmí sáhnout... Skutečné prokletí mezinárodní spolupráce: dané tentokrát nikoliv mentalitou, ale různými celními, vývozními a dalšími předpisy na ochranu technologií...

  Co je doma, to se počítá... Aneb další přírůstky do mé sbírky. Sice jde "jen" o autopeny (podpisy vytvořené strojem - bližší informace např. na stránkách Kosmos News), ale i tak se obálky s "podpisy" všech členů posádky legendární výpravy Apollo-11 rozhodně neztratí...

  ČTVRTEK 1. ÚNORA 2007

  Česká pošta (zase) zdražuje zásilky do zahraničí. Naposledy 1. února 2006, k letošnímu stejnému datu chystá další "narovnání" cen (doufám, že se z těch prvních únorů nestane tradice). Navýšení je vzhledem k počátku loňského roku o zhruba padesát procent - což je třeba při posílání drobných dárečků kosmonautům (jak to praktikuji) už docela zásadní a leze to do peněz. Ach jo.

  Oddíl amerických astronautů opustil veterán z pěti letů do vesmíru Kenneth Bowersox. Do výcviku byl zařazený v roce 1987, postupně absolvoval následující mise: Columbia STS-50/1992, Endeavour STS-61/1993, Columbia STS-73/1995, Discovery STS-82/1997 a ISS-6, kdy startoval na Endeavour STS-113/2002 a přistával kvůli zkáze Columbie na Sojuzu TMA-1. STS-61 a -82 byly veleúspěšné opravářské mise k teleskopu Hubble. Při posledních třech letech byl velitelem. Ve vesmíru strávil skoro 212 dní.

  Ještě jednou ke včerejšímu nevyařenému startu rakety Sea Launch. Na následující sekvenci snímků je celá havárie poměrně přesně vidět. Nejprve došlo k zážehu raketového motoru prvního stupně, ale prakticky ve stejnou chvíli se nosič zhroutil. Těžko v tuto chvíli říci, z jakého důvodu. Každopádně nedošlo k okamžité explozi rakety, ale k jejímu zhroucení - exploze nastala až pod plošinou Odyssey, kam se raketa poroučela. Ač nastal nejhorší možný katastrofický scénář, plošina je údajně poškozena méně, než se čekalo. Nicméně opravy v suchém doku ji neminou - nejspíše v Singapouru nebo v Jižní Koreji, neboť jinde tak rozměrný suchý dok není.